حرکت خلاف جهت دلار در بازار آزاد و متشکل!

12

1400/2/16

22:10


در بازار ارز دو اتفاق افتاد: کاهش سریع قیمت در بازار متشکل در روزهای اخیر باعث شد قیمت یورو سامانه سنا از کاهش قیمت جا بماند. امروز قیمت یورو در سامانه سنا ۴۶۷ تومان رشد کرد. قیمت یورو در سنا از قیمت یورو در بازار بالاتر بود.

حرکت خلاف جهت دلار در بازار آزاد و متشکل!

روند کاهشی سریع قیمت‌ها در روزهای اخیر باعث شد، در روز پنج‌شنبه قیمت یورو بازار متشکل و سامانه سنا خلاف جهت هم حرکت کنند. قیمت یورو در سامانه سنا ۴۶۷ تومان رشد داشت و نرخ متوسط یورو متشکل ۳۰۴ تومان افت کرد. این تغییرات باعث شد اختلاف بین یورو متشکل و سنا به ۳.۵ درصد افزایش یابد. این تفاوت به قواعد معاملاتی در بازار متشکل باز میگردد. 

صرافانی که از این بازار، ارز تهیه می‌کنند برای فروش آن یک فرصت تقویمی سه روزه دارند و می‌توانند یک درصد بالای قیمت خرید به فروش رسانند. روند ریزشی بازار متشکل در این سه روز به گونه‌ای بود که خریداران سه روز قبل به دلیل پایان مهلت تقویمی باید ارز خود را به فروش می‌رساندند. ورود یوروهای خریداری شده در روزهای قبل به سامانه سنا موجب شد روند حرمت متشکل با سنا متفاوت شود. زیرا فردی که سه روز پیش یورو را در بازار متشکل با قیمت ۲۵ هزار و ۷۲۶ تومان خرید تا امروز فرصت داشت که آن را یک درصد بالاتر در سامانه سنا بفروشد.

حرکت خلاف جهت دلار متشکل و آزاد

متوسط قیمت دلار در بازار متشکل ارزی در روز پنج‌شنبه نسبت به روز چهارشنبه ۴۳۷ تومان کاهش یافت و روی ۲۰ هزار و ۴۳۴ تومان قرار گرفت. نرخ انتهایی دلار در سامانه سنا نیز ۱۸۰ تومان افت کرد و روی ۲۰ هزار و ۶۶۶ تومان قرار گرفت. قیمت دلار بازار آزاد نسبت به نرخ انتهایی روز گذشته ۲۶۰ تومان رشد داشت و روی ۲۱ هزار و ۸۰ تومان قرار گرفت. در نتیجه اندازه شکاف بین بازار آزاد و سامانه سنا ۴۱۴ تومان معادل حدود ۲ درصد بدست می‌آید. اندازه این شکاف در روز گذشته کمتر از یک درصد بود و با افزایش قیمت اندازه شکاف بزرگ شد.

افزایش عرضه دلار همراه با رشد قیمت‌ها در بازار آزاد

حجم عرضه دلار متشکل در روز پنجشنبه نسبت به روز گذشته بیش از دو برابر شد و روی ۴ میلیون و ۸۹۱ هزار قرار گرفت. متوسط حجم عرضه در ۳۳ روز کاری که پشت سر گذاشته بودیم ۴ میلیون و ۱۹۰ هزار به دست می‌آید. در نتیجه عرضه دلار متشکل در روزی که قیمت دلار در بازار آزاد افزایشی شد بالای متوسط ۳۳ روز کاری که پشت سر گذاشتیم قرار گرفت. 

حرکت خلاف جهت یورو سنا و متشکل

متوسط قیمت یورو در بازار متشکل ارزی نسبت به روز گذشته ۳۰۴ تومان کاهش یافت و روی رقم ۲۴ هزار و ۸۳۷ تومان قرار گرفت. نرخ انتهایی یورو در سامانه سنا ۴۶۷ تومان رشد کرد و روی ۲۵ هزار و ۷۱۶ تومان قرار گرفت. 

بر این اساس قیمت یورو در سامانه سنا کاملا در خلاف جهت بازار متشکل حرکت کرد. نرخ انتهای روز سنا با متشکل ۲۵۵ تومان معادل ۱.۲ درصد اختلاف داشت. اختلاف سنا با نرخ متوسط روز پنج‌شنبه ۸۷۹ تومان معادل حدود ۳.۵ درصد بود. این در حالی که است که خریدار در بازار متشکل می‌تواند ارز خود را تنها یک درصد گران‌تر در سامانه سنا بفروشد و برای این کار ۳ روز فرصت دارد. حرکت سریع کاهشی قیمت‌ها باعث بروز این اتفاق و حرکت نرخ سنا و بازار متشکل در خلاف جهت یکدیگر شد. علاوه بر این در مقاطعی نرخ‌هایی برای یورو در بازار آزاد مشاهده شد که پایین‌تر از نرخ سنا بود. مثلا نرخ‌هایی مانند ۲۵ هزار و ۵۸۲ تومان برای یورو اعلام شد. 

فعالان بازار علت این امر را این می‌دانند که نرخ‌های اعلام شده در بازار بیشتر به منظور خرید ارز است، نه فروش آن، به گفته آن‌ها مسابقه‌ای برای خرید ارز در نرخ‌های پایین به راه افتاده تا ارزهای خانگی را در نرخ پایین جمع کنند. حجم عرضه یورو در بازار متشکل ارز در روز پنج‌شنبه ۷۸ هزار بود. این رقم رکورد کمترین مقدار عرضه در طول ۳۳ روز کاری گذشته محسوب می‌شود.

 

منبع: اقتصاد نیوز

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو