استقلال - ذوب آهن؛ استراتژی پلی استیشنی جواب نداد | تحلیل بازی

استقلال - ذوب آهن؛ استراتژی پلی استیشنی جواب نداد | تحلیل بازی


منبع: طرفداری

11

1400/2/20

00:48


استقلال - ذوب آهن؛ استراتژی پلی استیشنی جواب نداد | تحلیل بازی

استقلال با باخت راهی دربی پایتخت شد...

استقلال در شرایطی با نتیجه 2-0 مقابل ذوب آهن شکست خورد که باید هفته آینده به مصاف پرسپولیسی برود که این هفته مقابل سپاهان 1-1 کرد.

به گزارش طرفداری، قبل از صحبت در مورد هر چیزی باید به این نکته توجه کنیم بازی امشب استقلال - ذوب آهن در فضای پیش دربی برگزار شد و همین حساسیت موجود، مصدومیت ها و ترس از محرومیت برخی از بازیکنان روی نظرات و تصمیمات فرهاد مجیدی تاثیر گذار بود. فرهاد مجیدی  تنها یک دربی لیگ برتری را تجربه کرده است و قبل از همان یک بازی هم به مصاف نفت مسجدسلیمان رفت که تصمیمات عجیبی از سوی سرمربی آبی ها در آن بازی دیدیم. برای مثال در همان بازی هروویه میلیچ در پست هافبک وسط بازی کرد یا از علی دشتی در پست پیستون راست بازی گرفته شد. این تصمیم ها در آن دوران به خودی خود تصمیمات عجیبی به شمار می رفتند. به هر حال بازی های قبل از دربی معمولا نمایش هایی با احتیاط و دور از انتظار هستند و باید در این فضا  هم روحیه تیمی حفظ شود و هم چینش نفرات به طرزی باشد که تیم با کمترین تلفات به دربی برسد. کادر فنی تیم در فضای پیش دربی نقشی اساسی در کنترل روحیه و احساسات بازیکنان دارد اما ما در این بازی دیدیم خود کادر فنی استقلال تحت تاثیر فضا و جو دربی قرار گرفته بود و از چنین کادری هم توقع نمی رود تیم را با یک آرامش روانی به میدان بفرستد...

ترکیب استقلال؛ عجیب و غریب

فرهاد مجیدی در این دیدار رشید مظاهری را درون دروازه استقلال قرار داد تا مظاهری همچنان خلاف شماره پیراهنش مرد شماره  یک استقلالی ها باشد و حسین حسینی را روی نیمکت میخکوب کند.

سیاوش یزدانی و عارف غلامی در این بازی زوج خط دفاعی استقلال را تشکیل دادند. محمد دانشگر که به تازگی از سوی فرهاد مجیدی مورد بخشش قرار گرفته شده بود نتوانست خودش را به این دیدار برساند اما همچنان گمانه زنی هایی در مورد حضور فیکس این بازیکن برای دربی در ترکیب استقلال می شود. سیاوش یزدانی با نمایش درخشانی که در رقابت های لیگ قهرمانان آسیا داشت خودش را به پای ثابت ترکیب استقلال تبدیل کرده و مقبولیت زیادی را هم نزد هواداران استقلال به دست آورده است. اگر این بازیکن با همین روند برای استقلال تا پایان فصل بازی کند آبی های تهران می توانند با انتخاب یک زوج مناسب برای این بازیکن،‌ خط دفاعی مستحکمی را بنا کنند. یکی از دلایل نیمکت نشین شدن مرادمند در این دیدار را می توانیم 3 کارته بودن این بازیکن بدانیم،‌ چرا که اگر مرادمند فیکس بازی می کرد و یک کارت زرد دریافت می کرد،‌ دربی را از دست می داد. شاید فرهاد مجیدی قصد نداشته باشد به مرادمند در دربی میدان دهد اما حضور یک مدافع میانی روی نیمکت در بازی دربی می تواند به تیم کمک کند و در صورت نیاز از این بازیکن استفاده شود. به هر حال عارف غلامی هم سهمیه اشتباهش را در این دیدار هم پر کرد تا بار دیگر به استقلالی ها اثبات کند خیلی مدافع قابل اعتمادی نیست.

در غیاب وریا غفوری، کاپیتان غایب استقلال، احمد موسوی ومحمد نادری دفاع راست و چپ استقلال را در این دیدار تشکیل دادند.

آرش رضاوند و مسعود ریگی در خط میانی استقلال به میدان رفتند و با توجه به مصدومیت شجاعیان و اسماعیلی،‌ مجیدی از این دو بازیکن در ترکیب خود به صورت همزمان استفاده کرد. نکته عجیب ماجرا هم آن جا بود که کادر فنی استقلال نسبت به این قضیه که رضاوند با دریافت یک کارت زرد دیگر بازی دربی را از دست می دهد، آگاهی داشت اما این بازیکن را از ابتدا به میدان فرستاد، کارت گرفت، دربی را از دست داد و پس از یک نمایش نه چندان درخشان جایش را به مهدی پور داد. میلیچ و سبحان خاقانی هم مهره های کناری خط میانی بودند. میلیچ در رقابت های آسیایی در پست های مختلفی از جمله هافبک راست و هافبک میانی به میدان رفت اما در هیچ کدام از این پست ها مثل دفاع چپ درخشان ظاهر نشد.

شیخ دیاباته و مهدی قائدی نیز مهاجمان استقلال در این دیدار بودند.

همان ایراد های همیشگی به علاوه سردرگمی کادرفنی

استقلال ابتدای بازی غالبا با سیستم 2-4-4 بازی می کرد و در هنگام دفاع نیز همین آرایش را حفظ می کرد. آبی های تهران در این فصل نشان داده اند مقابل تیم هایی مثل ذوب آهن که با رویکرد low block وارد میدان می شوند، به مشکل می خورند و این قضیه هم به دلیل ضعف آبی ها در انتقال توپ از فاز یک و دو بیلد آپ به فاز سه است و به تعبیری دیگر استقلالی ها هنوز هم در فاز بازیسازی مشکل دارند و در این دیدار با توجه به این که هافبک های خلاق این تیم یعنی فرشید اسماعیلی و داریوش شجاعیان غایب بودند، کار شاگردان مجیدی سخت تر هم شده بود. همین اتفاقات باعث شد استقلالی ها باز هم چشم به کانال های کناری و خلاقیت فولبک های تیم داشته باشند که البته مثل سایر بازیکنان تیم، نادری و احمد موسوی خیلی روز موفقی را در فاز هجومی نداشتند و هر حرکت آن ها به در بسته خورد.

صد البته شاید اگر آبی ها کمی خوش شانس تر بودند در همان نیمه اول به گل می رسیدند. در چنین بازی هایی معمولا مشکل تیم های سرتر با یک گل حل می شود چرا که بعد از گل اول تیم حریف نمی تواند با تمرکز گذشته به دفاع کردن بپردازد و همین قضیه از لحاظ روانی هم تیم مدافع را به هم می ریزد. 

خط دفاعی استقلال در این دیدار نشان داد که هنوز برخی از مشکلات گذشته خود را دارد و آبی ها باید هر چه سریع تر به دنبال برگرداندن محمد دانشگر به ترکیب باشند چرا که نه عارف غلامی و نه محمدحسین مرادمند هیچ کدام نمی توانند خط  دفاعی مستحکمی برای استقلال بسازند. روی گل دوم ذوب آهن هم دیدیم عارف غلامی چگونه توپ را لو داد. 

در مجموع ترکیب استقلال در این دیدار اصلا توازن لازم را نداشت و خبری از بازی های درخشانی که از این تیم در رقابت های آسیایی دیده بودیم، نبود. اساسی ترین مشکل استقلال طرز تفکر و دیدگاه کادر فنی استقلال به ان بازی بود که قبل از دربی برگزار شد. فرهاد مجیدی این بار مستقل از فراز کمالوند، به آنچه که در ذهن داشت، نرسید. استراتژی ذهنی کادر فنی، قبل از آن که به مرحله اجرایی برسد، خوب چکش کاری نشده بود... انگار فرهاد بیشتر حواسش به دربی بود و شاید هم به پشتوانه نتایج خوب در تیم آسیا، ذوب آهن را جدی نگرفت!

تعویض های فرهاد مجیدی در این دیدار نیز به نوبه خود جالب بود، حتی جالب تر از تاکتیک اولیه تیم... این اتفاق در استقلال بی سابقه بود که هر 4 مهاجم تیم همزمان در ترکیب حضور داشته باشند اما در نیمه دوم همین دیدار فرهاد مجیدی، ارسلان مطهری را به جای سبحان خاقانی و آرمان رمضانی را به جای میلیچ وارد میدان کرد تا این اتفاق رخ دهد. استقلال در شرایط عادی هم نمی تواند به خوبی موقعیت خلق کند چه برسد به این که 4 مهاجم تیم همزمان بازی کنند و مسعود ریگی و مهدی مهدی پور هافبک های استقلال باشند... این نوع تعویض کردن های احساسی و بازی دادن به تعداد زیادی مهاجم به صورت همزمان در بین هواداران فوتبال به تصمیمات پلی استیشنی معروف است. شما در بازی فیفا یا فوتبال منیجر شاید بتوانید 4 یا 5 مهاجم را همزمان بازی دهید و با مهارت های آن ها در دنیای فانتزی به گل برسید اما در دنیای واقعی بالا بردن تعداد مهاجمان در شرایط مشابه استقلال که تیم فاقد بازیساز خلاق و مهره توپ رسان است، هیچ سودی ندارد. در دنیای واقعی، وقتی احساساتی می شوید، تیمی مثل ذوب آهن شما را مجازات می کند...

استقلال در این فصل هم ترک عادت نکرده است و مثل سال های قبل از لغزش تیم های مدعی استفاده نمی کند. پرسپولیس و سپاهان امروز با هم مساوی کردند و استقلال می توانست با پیروزی مقابل ذوب آهن اختلاف خود را با صدر جدول کمتر کند اما خبری از این اتفاق نبود و استقلال مثل هفته های گذشته لغزش رقیبان را با لغزشی بدتر و ویران کننده تر جواب داد. هواداران استقلال شاید باورشان نشود اما اختلاف استقلال یک امتیاز با صدر جدول بیشتر شد،‌ آن هم در شرایطی که پرسپولیس در یکی از سخت ترین بازی های فصلش یک امتیاز به دست آورد اما استقلال مقابل تیم ته جدولی ذوب آهن هیچ دستاوردی نداشت. 

به دور از شوخی باید بگوییم دربی هم قاعدتا مثل هر بازی دیگر سه امتیاز دارد و اگر استقلال در خوشبینانه ترین حالت بتواند پرسپولیس را با هزار مشکل و استرس شکست دهد،‌ تازه باخت امشبش مقابل ذوب آهن را جبران کرده است...

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو