پیش بینی وضعیت بازار بورس در هفته آخر اردیبهشت

منبع: رکنا

5

1400/2/24

08:03


پیش بینی وضعیت بازار بورس در هفته آخر اردیبهشت

کارشناسان بازار سرمایه معتقدند که در شرایطی که در آستانه برگزاری انتخابات 1400 قرار گرفته ایم، با توجه به ناپایداری فضای سیاسی کشور، بورس احتمالا در هفته آخر اردیبهشت روزهای سرخی را سپری خواهد کرد.

به گزارش رکنا، دیروز در آخرین روز معاملات بازار سرمایه در هفته سوم اردیبهشت، این بازار با جریان تعادلی و مثبت پیش رفت. اما شاخص کل هم وزن برخلاف رشد شاخص کل با روندی منفی به کار خود پایان داد.

نوید قدوسی، کارشناس بازار سرمایه درباره تحلیل وضعیت بورس در هفته آتی گفت: در هفته آینده اتفاق مهم و تاثیرگذاری که بازار سرمایه را تحت تاثیر قرار می‌دهد، این است که مهلت ثبت‌نام کاندیداهای ریاست جمهوری به پایان می‌رسد و ترکیب رویکردها و افرادی که ثبت نام کردند با ضریب اطمینان بالایی نتیجه انتخابات را مشخص می‌کند و بورس تا حد زیادی از ابهام خارج می شود و البته دچار تعدیل خواهد شد.

وی درباره پارامترهای مهم اثرگذار در بازار عنوان کرد: دلار در محدوده قیمت فعلی در بازار مفید و کمک کننده است همچنین مذاکرات وین و برجام اخبار مهم و اثرگذاری را در بازار مخابره می‌کند. باید توجه داشت که این عوامل بر روند بازار در کوتاه مدت اثری مهم ایفا می‌کنند.

قدوسی درباره وضعیت نمادهای بورسی اظهار داشت: بسیاری از نمادها از ارزندگی خوبی برخوردارند و اصلاح قیمتی در آنها رخ داده و هیجان از آنها تخلیه شده است، اما عمده نمادهای کوچک و غیر نقدشونده‌ای هم در بازار هستند که صف‌های فروش سنگینی دارند و در حال حاضر همین سهم‌ها هستند که به دلیل دامنه نوسان نامتقارن و پر نشدن حجم مبنا، اصلاح قیمتی در آنها رخ نداده و نه تنها ارزنده نیستند بلکه صف‌های فروش سنگینی هم دارند.

این کارشناس بازار سرمایه درباره تغییر در زیرساخت های بازار و تاثیر مثبت این تغییرات در بازار گفت: از شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ با متقارن شدن دامنه نوسان اتفاقات مثبتی در بازار رخ خواهد داد؛ نکته قابل توجه دیگر نمادهایی هستند که به دلیل افشای اطلاعات الف و بازگشایی پس از مجمع معاملاتی را که با نوسانات بالا مچ شده بودند، پذیرفتند و آنها را ابطال نکردند. این مساله نشان می‌دهد که سیاست‌گذاران به تصمیم‌های معامله‌گران در بازار احترام گذاشته اند. با این تغییرات هر چه به جلو حرکت کنیم، بازار به پختگی بیشتری می‌رسد و قفل معاملات به مرور شکسته شده و بازار روند تعادلی خود را طی می‌کند.

قدوسی درباره کمک‌های دولت به بازار و اهمیت آن گفت: ابتدا باید تاکید کنم که این منابع باید مشخص باشند، همچنین دولت به دو طریق می‌تواند به بازار سرمایه کمک کند؛ یک از طریقی که بر پایه پول و نقدینگی اضافه نکند و به تورم دامن نزند و دو از طریق تزریق نقدینگی به بازار از منابعی که مشخص شده‌اند. البته این گزینه هم معقول است، زیرا در زمانی که دولت با کسری رو به رو بود برای جلوگیری استقراض از بانک مرکزی اقدام به تامین مالی از بازار سرمایه کرد و به نوعی بازار را سپر تورمی خود قرار داد که در حال حاضر برای جبران خارج کردن پول از بازار و برگرداندن این منابع باید به تزریق نقدینگی اقدام کند، زیرا دولت خودش هم در بازار ما برخلاف دیگر بازارهای جهان ذی نفع است و سهامدار عمده به حساب می‌آید.

وی در پایان درباره این که بازار در هفته آینده چگونه پیش می‌رود گفت: تا نهایی شدن وضعیت انتخابات فضای ابهام در بازار وجود خواهد داشت. آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو