بازخوانی دربی ها در طرفداری | دربی چهاردهم؛ بدشانسی تاج و فرار پرسپولیس به سمت جام

بازخوانی دربی ها در طرفداری | دربی چهاردهم؛ بدشانسی تاج و فرار پرسپولیس به سمت جام


منبع: طرفداری

7

1400/2/24

11:17


بازخوانی دربی ها در طرفداری | دربی چهاردهم؛ بدشانسی تاج و فرار پرسپولیس به سمت جام

بازی تیم های استقلال و پرسپولیس که تحت عنوان دربی تهران شناخته می شود به عنوان یکی از بزرگترین دربی های جهان به شمار می آید و تاریخچه تقابل این دو تیم پر بوده از اتفاقاتی که به خوبی اثبات می کند «دربی فراتر از یک بازی است»...

تیم های استقلال و پرسپولیس تاکنون 94 بار با هم بازی کرده اند و اولین دیدار این دو تیم هم به سال 1347 بر می گردد. در طول مقاطع زمانی مختلف گمانه زنی های زیادی در مورد تعداد دربی ها یا اتفاقی که در آن رخ داده است می شود و حالا رسانه طرفداری در این سلسله مطالب به مرور کامل و جامع تاریخچه دربی تهران می پردازد...

 به گزارش طرفداری،‌ٰ در روزهایی که فوتبال ملی ایران رقابتی را در پیش رو نداشت، جام تخت جمشید در اولین دوره به هفته های پایانی نزدیک می شد و دو تیم همیشه مدعی پرسپولیس و تاج در کورس قهرمانی بازی ها بودند. دربی برگشت طبق برنامه باید در هفته هجدهم و چهار هفته مانده به پایان بازی ها در ورزشگاه آزادی برگزار شود. سرخپوشان از 17 بازی خود 12 برد و 5 تساوی در کارنامه داشتند و با اختلاف دو امتیاز بالاتر از تاجی قرار گرفته بودند که از 17 بازی 11 برد و 5 تساوی و یک شکست در کارنامه داشت. پرسپولیسی ها علاوه بر دو امتیاز برتری نسبت به تاج از نظر تفاضل گل هم در شرایط بهتری قرار داشتند. خط حمله سرخپوشان در این دوره از جام تخت جمشید 38 بار دروازه حریفان را فرو ریخته بود و از این حیث رکورد دار بازی ها بود و تفاضل گل 34+ عاملی بود که تساوی در دربی حساس برابر تاج را هم برای سرخپوشان به یک نتیجه مطلوب تبدیل میکرد. 

در اردوی تاج خبرهایی مبنی بر آسیب دیدگی ناصر حجازی شنیده میشد، دست نصرالله عبدالهی در گچ بود، مژدهی در چند جلسه تمرینی گذشته تیم غایب بود و منصور رشیدی و جواد الله وردی هم که در دربی گذشته وارد حواشی بعد از بازی شدند برای این مسابقه در دسترس مربیان نبودند، اما با تمام این تفاسیر تاجی ها بمب انگیزه بودند. از طرفی رقابت در کورس قهرمانی و از طرف دیگر گرفتن انتقام شکست 6 گله در دیدار رفت باعث شده بود تا بازیکنان تاج بیشتر از هر زمان دیگری برای شکست پرسپولیس انگیزه داشته باشند.

علی جباری کاپیتان آبی پوشان در مصاحبه ای روز قبل از بازی اینچنین شرایط بازی را برای تاجی ها توصیف کرد: « این آخرین شانس ما برای قهرمانی است. مساوی و باخت برای ما غیرقابل قبول است و میدانیم که حریف هم با ترس و احتیاط به بازی خواهد آمد. »

همایون بهزادی اما با آرامش به خبرنگاران گفت: « ما برای برد و مسجل کردن قهرمانی به میدان خواهیم رفت. نباید تاج را دست کم گرفت اما میدانیم که در صورت شکست هم با توجه به تفاضل گل خوبی که داریم مشکلی در راه قهرمانی نخواهیم داشت. »

تصویری از خوش و بش کاپیتان های دو تیم پیش از دربی چهاردهم
لازم به ذکر است که این تصویر پیش تر به دربی سیزدهم منصوب شده بود که به این وسیله اصلاح میشود

دو کاپیتان، بهزادی و جباری پیش از بازی در نهایت صمیمیت و دوستی بروی هم بوسه زدند. چیزی که در آخر دیدار هم تکرار شد 
(دنیای ورزش - 24 آذر 1352)

فدراسیون فوتبال هم که از حساسیت بالای این بازی با خبر است از رودولف شورر، داور با تجربه و طراز اول سوئیسی برای قضاوت این بازی دعوت کرد. شورر پیش از این به ایران سفری نداشت اما داور بازی ایران و استرالیا در سیدنی بود که تیم ملی 3 بر صفر شکست خورد و به گفته خودش در همان بازی شناخت خوبی از فوتبال و فوتبالیست های ایرانی پیدا کرده بود.

حساب حسابه کاکا برادر! شوئرر داور سوئیسی مسابقه تاج - پرسپولیس قبل از شروع بازی با عادلخانی گوش چپ تاج بیش از همه خوش و بش میکرد و گویا این دو آشنایی دیرینه دارند. ولی آنچه مسلم بود اینکه هیچکس جز عادلخانی زبان داور را نمی فهمید و همین باعث نزدیکی این دو شده بود
(دنیای ورزش - 24 آذر 1352)

اینفوگرافیک خلاصه دربی چهاردهم

با تمام حساسیت های موجود در بعد از ظهر پاییزی اما آفتابی هجدهم آذر ماه 1352 سوت آغاز چهاردهمین دربی به صدا در آمد. مطابق انتظار تاجی ها بدون معطلی به سمت دروازه پرسپولیس حمله ور شدند. در همان اولین دقیقه مژدهی بعد از عبور از وطنخواه و محراب شاهرخی توپ را روی دروازه پرسپولیس ارسال کرد اما هادی طاووسی بالاتر مهاجمان تاج توپ را در دو مرحله مهار کرد.

صحنه مهار توپ ارسالی تاجی ها توسط هادی طاووسی ستاره بی چون و چرای پرسپولیس در این بازی

دو دقیقه بعد هادی طاووسی باز هم خودی نشان داد و در مصاف تک به تک با مظلومی مانع از گلزنی مهاجم تاج شد. در نهمین دقیقه پرسپولیسی ها بالاخره خودی نشان دادند و در ادامه یک پرس سنگین توسط کلانی و سلیمانی روی هافبک های تاج توپ به بهزادی رسید. همایون بهزادی با یک پاس زیبا حاج رحیمی پور را روانه دروازه حجازی کرد اما شوت عجولانه حاج رحیمی پور خطری برای دروازه تاج ایجاد نکرد.

لحظه حساس - ناصر حجازی دروازه بان تیم تاج، یک ضربه کرنر مهاجم پرسپولیس را مهار میکند. همایون بهزادی کاپیتان پرسپولیس ( شماره 10 ) در نزدیکترین فاصله با حجازی و توپ به هوا برخاسته است. اکبر کارگرجم ( سمت چپ ) آماده دفاع از برگشت توپ میباشد
(روزنامه اطلاعات - 19 آذر 1352)

یک دقیقه بعد باز هم دروازه پرسپولیس با شوت از راه دور مژدهی تهدید شد که توپ به بیرون رفت. خطر بعدی جدی ترین موقعیت 20 دقیقه اول بازی بود. در دقیقه 17 منصور پورحیدری توپ را به مظلومی رساند و غلامحسین مظلومی بعد از عبور از کاشانی با یک شوت زمینی طاووسی را وادار به عکس العمل کرد. دفع طاووسی توپ را به عادلخانی رساند اما ضربه شریع عادلخانی را هم طاووسی با پا مهار کرد تا با یک دبل سیو زیبا دروازه تیمش را نجات دهد. تلاش دو تیم برای کلزنی شدت گرفته بود. در دقیقه 28 روی یک کرنر و اشتباه حجازی در خروج از دروازه توپ به سلیمانی رسید اما با خطای مدافع تاج یک ضربه ایستگاهی به سود پرسپولیس اعلام شد. علی پروین پشت توپ ایستاد ولی ضربه زیبای او با اختلافی اندک از کنار دروازه به بیرون رفت. این آخرین خطر جدی پرسپولیسی ها در نیمه اول بود اما تاجی ها چهار بار دیگر صاحب موقعیت گلزنی شدند. اول در دقیقه 36 شوت قراب که روی پاس مژدهی صاحب موقعیت شد با برخورد به کاشانی کمانه کرد و به سمت دروازه میرفت اما طاووسی غافلگیر نشد و توپ را مهار کرد. چهار دقیقه روی سماجت کارو و توپ گیری عالی مظلومی و مژدهی در موقعیت ضد حمله صاحب توپ شدند که با حضور به موقع محراب شاهرخی خطر دفع شد.

پروین - مظلومی - محراب در کورس پیروزی برای تصاحب توپ
(دنیای ورزش - 1 دی 1352)

بلافاصله باز هم تاج با حرکت عادلخانی و پاس خوبش به مظلومی صاحب موقعیت گل شد که ضربه مظلومی از بالای دروازه به بیرون رفت و سرانجام حسن ختام حملات دو تیم در نیمه اول شوت بد مژدهی در یک موقعیت عالی در دقیقه 43 بود که باز هم توپ راهی به دروازه پرسپولیس پیدا نکرد.

نیمه اول بدون گل پایان یافت اما چیزی که مسلم بود میل بی پایان تاجی ها برای گلزنی و بازی دور از انتظار تیم پرسپولیس بود که نتیجه دلگرمی آنها به تفاضل گل و موقعیت بهترشان در جدول رقابت ها بود.

جباری پا به توپ از سد رضا وطخواه میگذرد در حالیکه قراب در فاصله ای نزدیک و سلیمانی اندکی دورتر دیده میشوند
(دنیای ورزش - 1 دی 1352)

بازی بدون تغییر در ترکیب تیم ها در نیمه دوم آغاز شد و در یک غافلگیری، خیلی زود پرسپولیسی ها توسط بهزادی به گل رسیدند. اولین توپ در نیمه دوم با یک پاس بلند از میانه میدان روی دروازه تاج فرستاده شد، همایون بهزادی و اکبر کارگرجم برای زدن توپ به هوا بلند شدند که هر دو در زدن ضربه سر ناکام ماندند و توپ به منصور پورحیدری رسید. دفع ناقص پورحیدری توپ را در برابر پاهای کلانی قرار داد، حجازی برای پوشش مدافعان کمی از دروازه فاصله گرفت اما حسین کلانی به زیبایی توپ را به صورت چیپ از بالای سر گلر استقلال به دهانه دروازه فرستاد. اینجا بود که بهزادی که در برخورد با کارگرجم روی زمین افتاده بود با تیزهوشی خودش را به توپ رساند و با ضربه سر دروازه تاج را باز کرد.

پرواز بلند کلانی بالاتر از مدافعان و گلر تاج

گل پرسپولیس - پورحیدری هنوز خود را جمع و جور نکرده، کلانی مضطرب پاسی است که روی دروازه فرستاد، نوین روزگار و حجازی در پی بهزادی که توپ را با سر وارد دروازه می کند
(دنیای ورزش - 24 آذر 1352)

فریاد پیروزی - منم کاپیتان گلزن حساسترین لحظه ها! بهزادی به شادی بال گشوده و نوین روزگار، کارگرجم، پورحیدری که رمق برخاستن ندارد. کارگرجم که با توپ لجباز سر جنگ دارد
(دنیای ورزش - 24 آذر 1352)

این گل و شعار هواداران پرسپولیسی که فریاد میزدند « هفت تایی ها، هفت تایی ها » مثل بنزین روی آتش تاجی ها بود. فشار آبی پوشان دو برابر شد به علاوه اینکه برای جبران گل خورده خشونت هم چاشنی کار شد که البته این خشونت از سمت حریف هم بی جواب نمیماند. به تعبیر نویسنده دنیای ورزش « جنگ در همه جبهه ها آغاز شده بود، کارو - پروین، قراب - وطنخواه، حاج رحیمی پور - جان ملکی، مسیح نیا - مژدهی و آشتیانی - عادلخانی »

صحنه ای از دیدار دو تیم پرسپولیس - تاج، کلانی در حالیکه توپش توسط قراب دفع میشود، میان حجازی و قراب دیده میشود. نوین روزگار و بهزادی کمی دورتر ناظر این دوئل هستند
(دنیای ورزش - 24 آذر 1352)

جدال قراب و کلانی بر سر توپ

یک دقیقه بعد از گل، سانتر مژدهی بعد از برخورد به آشتیانی به سمت دروازه کمانه کرد که باز هم مثل نیمه اول، طاووسی به موقع پرسپولیس را نجات داد. در چهل و نهمین دقیقه ارسال زیبای پروین از روی یک ضربه ایستگاهی با ضربه سر کلانی همراه شد که با اختلاف کمی از بالای دروازه به بیرون رفت. فشار تاج لحظه به لحظه بیشتر میشد. تاجی در دقایق 55 و 60 روی دو ارسال با ضربات سر مژدهی موقعیت گلزنی داشتند که ستاره این روز پرسپولیس، هادی طاووسی، راه هر دو توپ را سد کرد. در دقیقه 59 رایکوف با وارد کردن حسن روشن جان تازه ای به خط حمله تیمش داد. بعد از این دو موقعیت بازی کمی آرامتر شد اما بالاخره تاجی ها مزد حملات خود را در دقیقه 70 گرفتند. مسعود مژدهی در 25 متری دروازه پرسپولیس با خطای کاشانی متوقف شد تا علی جباری از روی ضربه ایستگاهی و با یک شوت پر قدرت دروازه پرسپولیس را باز کند. سه دقیقه بعد در یک صحنه زشت، ابراهیم آشتیانی و رضا عادلخانی که بر سر تصاحب توپ مبارزه میکردند با هم به سختی بخورد کردند و کار به برخورد فیزیکی کشید.

با اخراج عادلخانی جنجال بزرگ آغاز شد. جنجالی که میرفت با درگیری های بعدی حوادث ناگوار دیگری ببار آورد. اینجا آقای شوئرر، با جان ملکی صحبت میکند و طیورچی سرپرست فوتبال تاج با محراب مدافع پرسپولیس
(دنیای ورزش - 24 آذر 1352)

داور سوئیسی هر دو بازیکن را با کارت زرد جریمه کرد اما این پایان کار نبود. چند دقیقه بعد روی فرار آشتیانی، عادلخانی با یک تکل خشن که به قصد ساق آشتیانی زد مجددا کاررا به درگیری کشاند که این بار با دریافت کارت زرد دوم از زمین مسابقه اخراج شد. رایکوف معتقد بود داور در اخراج عادلخانی عجله کرد و می توانست با یک تذکر ادامه بازی را برگزار کند اما تصمیم داور با تجربه سوئیسی این نبود.

این عکس نشان دهنده گویایی است بر کار داور سوئیسی و نمایشگر این واقعیت که هر چیز بجای خویش نیکوست!
(دنیای ورزش - 24 آذر 1352)

روند خوب حملات تاج با این اخراج کند شد. بعد از این حادثه و پیش از آن دو تعویض راجرز، بازی به تعادل کشیده شد و تا پایان بازی تاجی ها توان حمله را نداشتند و پرسپولیسی ها میلی به حمله نشان نمیدادند. بازی سرانجام با همان نتیجه 1-1 به پایان رسید اما نکته قابل توجه خشونت بیش از حد این بازی بود که در پایان مسابقه همایون بهزادی را به آمبولانس روانه بیمارستان کرد.

بازگشت صفر ایرانپاک به ترکیب پرسپولیس بعد از گذراندن دوران مصدومیت خبر خوبی برای سرخپوشان بود
(دنیای ورزش - 1 دی 1352)

دربی چهاردهم با بدشانسی تاج تمام شد، توپ های مهاجمان به سد محکم طاووسی برخورد میکردند و گویی دروازه پرسپولیس طلسم شده بود. به اعتقاد کارشناسان، شاید اگر خط هافبک استقلال در دقایقی به خط دفاع تیم نزدیک نمیشد و از موج دوم حملات استفاده میکردند نتیجه چیز دیگری بود و یا اینکه اگر حسن روشن زودتر به بازی میامد کارایی بالاتری داشت. فوق ستاره پرسپولیس در این بازی طاووسی بود که در کنار مسیح مسیح نیا و علی پروین بهترین های پرسپولیس بودند. در سمت مقابل هم مژدهی و حسن روشن، با اینکه دقایق کمی در زمین بود،  دو بازیکن بزرگ تاج بودند.

رایکوف در پایان بازی با چهره ای برافروخته به خبرنگاران گفت: « دیدید؟ ... دیدید که تاج دو پله از حریف برتر بود؟ بازی کاملا در یک دروازه برگزار میشد و ما بدشانس بودیم که به پیروزی نرسیدیم. من پیش از بازی هم صد درصد به برد تیم اطمینان داشتم اما شانس یار ما نبود. البته اگر بازیکنانم خونسردتر بودند با وجود این بدشانسی هم پیروز میدان بودیم. »

علی جباری هم درباره بازی گفت: « همه دیدند که ما حاکم میدان بودیم، اگر مثل پرسپولیس در بازی رفت که 7 توپ روی دروازه ما آورد و 6 گل زد، گلزنی میکردیم امروز ما 6 گل به آنها میزدیم. اما نه تنها ما گل نزدیم بلکه روی یک اشتباه دروازه مان هم باز شد. »

آلن راجرز، سرمربی پرسپولیس که در رختکن بر سر بازیکنان حاضر در دیوار دفاعی فریاد میزد که « کدام شما بود سرش را دزدید که گل خوردیم؟ »، هم در مصاحبه خود به برتری تاج اذعان داشت: « ما امروز خوش شانس بودیم و تاج در اوج بدشانسی. این بهترین تاج دو سال اخیر بود که به چشم دیدم. البته بازیکنان ما هم بازی را شل گرفته بودند چون نتیجه مساوی هم برای ما قابل قبول بود. »

این بازی بر خلاف دربی قبل حواشی زیادی نداشت و فردای مسابقه هم در دفتر دنیای ورزش ابراهیم آشتیانی و محمدرضا عادلخانی با هم دیده بوسی کردند و به کدورت پیش آمده در زمین خاتمه دادند ونشان دادند که این دو تیم در زمین مسابقه رقیب و در خارج از زمین رفقای خوبی برای هم هستند.

عادلخانی و آشتیانی هر دو اعتراف کرده بودند که نسبت به یکدیگر بی حرمتی کرده اند ولی حالا برادرانه بسوی هم دست دوستی دراز کرده اند
(دنیای ورزش - 24 آذر 1352)

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو