تفاوت رویکرد آتزوری با مانچینی | نگاهی به ایتالیا - ترکیه

تفاوت رویکرد آتزوری با مانچینی | نگاهی به ایتالیا - ترکیه


منبع: طرفداری

10

1400/3/22

15:40


تفاوت رویکرد آتزوری با مانچینی | نگاهی به ایتالیا - ترکیه

شب گذشته تیم های ایتالیا و ترکیه به مصاف هم رفتند و این بازی با نتیجه 3-0 به پایان رسید...

مراسم افتتاحیه رقابت های یورو 2020 برگزار و این بازی ها با دیدار ایتالیا - ترکیه رسما آغاز شد.

به گزارش طرفداری، این دیدار در حالی برگزار شد که تمامی مقامات فیفا و یوفا از نزدیک آن را تماشا می کردند و حضور چیزی حدود 30 هزار تماشاگر در استادیوم با شکوه المپیکوی رم، جو خاصی را بر این دیدار حاکم کرده بود.

شاگردان روبرتو مانچینی که به عنوان یکی از مدعیان این رقابت ها شناخته می شوند گام اول را بسیار محکم برداشتند و در این دیدار با نتیجه 3-0 به پیروزی رسیدند.

نیمه اول این بازی با نتیجه 0-0 به پایان رسید و حملات ایتالیا در این نیمه به ثمر ننشست به همین خاطر هواداران آتزوری نگران نتیجه این بازی بودند اما در نیمه دوم مقاومت ترکیه شکست و تیم ملی ایتالیا 3 گل به ثمر رسانند.

نکته ای که باید به آن توجه کنیم این است که برخلاف سال های گذشته ما شاهد ایتالیایی واکنش گرا و تدافعی نیستیم و روبرتو مانچینی تیمش را با سیستم 3-3-4 و رویکردی مالکانه به زمین می فرستد. صبر و حوصله ایتالیایی ها در اجرای دستورات سرمربی تیم ستودنی بود. همین صبر و حوصله ای که از بازیکنان جوان و جویای نام آتزوری دیدیم امیدها را برای قهرمانی این تیم افزایش داد. این قضیه زمانی برای ما آشکار تر می شود که نگاهی به ترکیب ترکیه در دیدار شب گذشته بیاندازیم.

در این فصل از رقابت های لوشامپیونای فرانسه لیل به قهرمانی رسید و نکته جالب حضور چند بازیکن ترک تبار در ترکیب این تیم بود که یکی از ارکان اصلی قهرمانی تیم بودند. بوراک ییلماز، یوسف یازیچی و چلیک سه بازیکنی از تیم ملی ترکیه بودند که این فصل برای لیل به میدان رفتند.

بوراک ییلماز، کاپیتان تیم ملی ترکیه 16 گل و 5 پاس گل، یوسف یازیچی 7 گل و 4 پاس گل و مهمت چلیک نیز به عنوان دفاع راست 3 گل و 2 پاس گل را این فصل برای لیل فرانسه به ثبت رساندند.

تیم ملی ترکیه بازیکنان شاخص دیگری همچون هاکان چالهان اوعلو، مریح دمیرال و اوزان کاباک را در اختیار دارد و این تیم تنها تیمی است که در رقابت های مقدماتی جام جهانی، فرانسه را شکست داد.

با توجه به این نکات پیروزی مقابل ترکیه برای ایتالیایی ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بود و بیراه نگفته ایم اگر این بازی را سخت ترین بازی ایتالیا در گروهش بدانیم. حالا پس از پایان بازی به بررسی نکات آماری دیدار افتتاحیه یورو 2020 می پردازیم.

ترکیب دو تیم در بازی شب گذشته

دو تیم شب گذشته با ترکیب قابل انتظاری راهی میدان شدند. در ترکیب ابتدایی ترکیه تنها 1 بازیکن شاغل در لیگ ترکیه دیده می شد و آن هم شاکر دروازه بان تیم ترابزون اسپور بود.

میانگن جاگیری بازیکنان دو تیم

گراف شوت های دو تیم

تیم ایتالیا شب گذشته با xG 1.96 توانست 3 گل را به ثمر برساند و از موقعیت هایش به خوبی استفاده کرد. این عدد برای ترکیه 0.29 بود و خط دفاعی ایتالیا به خوبی خط حمله ترک ها را مهار کرد.

ایتالیا در این دیدار 21 شوت را به ثبت رساند و این در حالی بود که ترکیه ای ها تنها 3 شوت زدند.

اگر نگاهی به میانگن جایگیری بازیکنان دو تیم بیاندازید متوجه تفاوت رویکرد دو تیم می شوید. در این تصاویر همان طور که می بینید خط دفاعی ایتالیا تقریبا روی خط نیمه حضور دارد و این در حالی است که ترکیه در مجموع تنها 2 بازیکن در زمین ایتالیا دارد.

هیت مپ بازیکنان دو تیم

گراف میانگین پاس های دو تیم

 اگر به فلش پاس های بالا نگاه کنید متوجه می شوید اکثر پاس های تیم ملی ایتالیا رو به جلو بوده است، در حالی که ترکیه ای ها در بیشتر نقاط زمین پاس های عرضی یا رو به عقب می دادند.

گراف مالکیتی دو تیم

تیم ملی ایتالیا در این بازی 670 پاس را به ثبت رساند و با توجه به بازی های قبلی این تیم این عدد اصلا عجیب نیست چرا که در بازی های پیش از یورو تیم مانچینی به مرز800 پاس هم رسیده بود.

سخت است که در مورد بازی تیم ملی ایتالیا صحبت کنیم و از شور و حرارت بازیکنان آتزوری هنگام خواندن سرود ملی چشم پوشی کنیم. این حال و هوا ما را به یاد آن جمله معروف وینستون چرچیل می اندازد که می گوید:

ایتالیایی ها در جنگ شکست خوردند زیرا به اندازه فوتبال آن را جدی نگرفتند، اما در فوتبال پیروز می شوند زیرا به اندازه جنگ آن را جدی می گیرند

بدون شک سرود ملی ایتالیا، یکی از حماسی ترین سرود های ملی است که هنگام پخش آن هر طرفدار فوتبال ایتالیا که حتی زبان ایتالیایی هم بلد نباشد را احساسی می کند.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو