به مناسبت روز ارتباطات از چهار طرح مهم ارتباطی رونمایی شد

منبع: نوداد

32

1398/2/29

18:08


وزیر ارتباطات به مناسبت روز جهانی ارتباطات، ضمن بازدید از نمایشگاه دستاوردهای جوانان ایرانی از چهار طرح مهم ارتباطی از جمله طرح های دژفا و سروا رونمایی کرد.

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز در مراسم روز جهانی ارتباطات که با شعار «رونق تولید و گسترش خدمات دیجیتال» برگزار شد، از چهار طرح مهم ارتباطی رونمایی کرد. طرح های دژفا، سروا، اتصال بیش از ۷۲۰۰ روستا به پهن باند شبکه ی ملی اطلاعات و طرح توسعه ی زیرساخت های مخابراتی با استفاده از تجهیزات کاملا بومی چهار طرحی هستند که در روز جهانی ارتباطات از آن ها رونمایی شد.

۱- طرح دژفا

طرح دژفا یا سپر امنیتی شبکه ی ملی اطلاعات طرحی است که همراه با توسعه ی فناوری از حریم شخصی افراد محافظت می کند. هدف طرح دژفا مقابله با حملات سایبری، حمایت از تداوم خدمات دیجیتال، جلوگیری از کلاهبرداری، نشت اطلاعات و شناسایی بدافزارها است. این طرح همچنین شامل ۱۰ زیرپروژه است:

  • سامانه ی تله افزار: شناسایی و جمع آوری بدافزارها
  • سامانه ی بومی کاوشگر: پویش فایل های مشکوک با ضد بدافزار
  • سامانه ی بومی سمات: مقابله با از کاراندازی توزیع شده برای تشخیص و کاهش اثر حملات DDOS
  • سامانه ی بومی بینا: جمع آوری متمرکز بات ها و آسیب پذیری ها در فضای IP کشور
  • سامانه ی بومی چکاپ: سنجش امنیت گواهی SSL سرور DNS و مودم اینترنت
  • سامانه ی بومی سایمان: آموزش و شبیه سازی تست نفوذ سامانه ی وب
  • سامانه ی بومی دانا: پویش اطلاعات کل فضای IP کشور
  • سامانه ی بومی سینا: ارائه ی سرویس ارزیابی امنیتی خودکار بر بستر وب
  • سامانه ی بومی سدید: تشخیص نفوذ در شبکه های صنعتی مبتنی بر زیمنس
  • سامانه ی چتر امن: ارائه ی سرویس DNS با حذف رکوردهای شبکه های بات

۲- طرح سروا

طرح سروا طرح دیگری است که شامل مرکز تبادل اطلاعات دولت با بخش خصوصی است و با هدف به اشتراک گذاشتن اطلاعات دولتی برای استارتاپ ها اجرا می شود. این طرح بر پایه ی استانداردهایی برای حفظ حریم شخصی است و کسب وکارها می توانند از داده های دولتی استفاده کنند. سروا شبکه ملی اطلاعات را از نظر زیرساختی رشد می دهد و امکان رونق را برای کسب وکارهای ایرانی فراهم می کند. همچنین برای این پروژه ۲۶ میلیارد ریال هزینه شده است.

محمدجواد آذری جهرمی روز ارتباطات

۳- طرح اتصال بیش از ۷۲۰۰ روستا به پهن باند شبکه ی ملی اطلاعات

اتصال بیش از ۷۲۰۰ روستا به پهن باند شبکه ی ملی اطلاعات از دیگر طرح هایی است که در مراسم روز جهانی ارتباطات رونمایی شد. هدف از اجرای این طرح، تأمین زیرساخت های مورد نیاز برای توسعه و دسترسی بدون تبعیض آحاد مردم و تحقق اهداف برنامه ی ششم توسعه در حوزه ی ارتباطات است.

۴- طرح توسعه ی زیرساخت های مخابرات با استفاده از تجهیزات کاملا بومی

طرح توسعه ی زیرساخت های مخابراتی با استفاده از تجهیزات کاملا بومی در چهار استان کشور توسط شرکت مخابرات ایران، با سرمایه گذاری ۳۱۶ میلیارد تومانی و با استفاده از تجهیزات تولید داخل، افتتاح شده است.مطالب مشابه


تصویری


ویدئو