عفونت قارچی واژن، راه های درمان خانگی و دارویی

منبع: نی نی بان

120

1398/2/29

19:55


برای درمان عفونت قارچی واژن هم از روش‌های سنتی و هم درمان دارویی می‌توانید استفاده کنید. عفونت قارچی واژن به دلیل کاهش باکتری‌های مفید این ناحیه و رشد قارچ‌های کاندیدا بروز می‌یابد.
برای بسیاری از خانم ها، عفونت قارچی واژن موضوع نگران کننده‌ای است. در ناحیه واژن باکتری‌های مفیدی وجود دارد؛ اما در صورتی که این باکتری‌ها دارای توازن غیرطبیعی باشند و تعداد آن‌ها کمتر یا بیشتر از حد نرمال شود، عفونت قارچی در این منطقه رخ می‌دهد. عفونت سبب بوی بد واژن و یا خارش واژن می‌شود. با علت‌ها و علائم این بیماری بیشتر آشنا شوید و روش‌های درمان آن را به صورت سنتی یا دارویی بشناسید.

علت‌های بروز عفونت قارچی واژن
۱. استرس زیاد
در صورتی که به عنوان یک زن استرس زیادی را به دلیل مشغله‌هایی که در زندگی دارید تحمل می‌کنید، شما در معرض بروز عفونت قارچی در ناحیه واژن خواهید بود؛ زیرا به همان اندازه که استرس به شما وارد می‌شود در بدنتان آدرنالین ترشح خواهد شد و آدرنالین می‌تواند روی ترشح هورمون‌ها تأثیرگذار باشد.
۲. دیابت
افرادی که به مقدار زیاد مواد غذایی شیرین مصرف می‌کنند یا این که به بیماری دیابت مبتلا هستند، در معرض بروز عفونت قارچی در ناحیه واژن قرار دارند.
۳. بارداری
همه خانم‌ها به خوبی به این موضوع واقفند که با شروع دوران بارداری وضعیت ترشح هورمون‌ها در بدن آن‌ها دچار تغییر و تحول می‌شود. این تغییر وضعیت در ترشح هورمون‌های زنانه از می‌تواند سبب بروز عفونت قارچی در بارداری شود.
۴. داشتن سیستم ایمنی ضعیف
بیماری‌هایی مانند عفونت‌های قارچی بیشتر افرادی را درگیر می‌کنند که سیستم ایمنی بدن آن‌ها ضعیف است. در صورتی که مرتب سرما می‌خورید و بیماری در کمترین زمان شما را از پا می‌اندازد، بیشتر از سایر خانم‌ها در معرض ابتلا به عفونت قارچی واژن هستید و باید برای مقابله با سوزش و خارش واژن و درمان عفونت قارچی واژن به فکر راه چاره باشید.
۵. مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها
به محض این که برای درمان عفونت قارچی واژن به پزشک معالجه می‌کنید، وی از شما درباره مصرف آنتی‌بیوتیک سؤال می‌کند؛ زیرا مصرف برخی از آنتی‌بیوتیک‌ها سبب کاهش باکتری‌های مفید ناحیه واژن شده و اسباب رشد قارچ‌ها در این ناحیه را فراهم می‌کند.
۶. به هم خوردن وضعیت متعادل هورمون‌ها در دوران قاعدگی
در دوران قاعدگی نیز مانند دوران بارداری میزان ترشح هورمون‌ها در بدن دستخوش تغییر می‌شود. این تغییرات روی وضعیت باکتری‌های مفید واژن تأثیر می‌گذارد و خطر بروز بیماری قارچی در این ناحیه را افزایش می‌دهد.
۷. عدم رعایت بهداشت فردی و پوشیدن لباس زیر نامناسب
در صورتی که دیر به دیر به حمام می‌روید یا لباس‌های تنگ و چسبانی را که در ترکیبات آن‌ها مواد پلاستیکی وجود دارد مورد استفاده قرار می‌دهید، احتمال این که به عفونت قارچی در ناحیه واژن مبتلا شوید وجود دارد.
۸. شستشوی بیش از حد
از دیگر مواردی که می‌تواند سبب بروز این مشکل شود می‌توان به کمبود خواب و شستشوی بیش از حد واژن با آب و مواد شوینده متنوع که سبب به هم خوردن تعادل هورمونی می‌گردد اشاره کرد.

علائم عفونت قارچی
- به مشام رسیدن بوی بد از این ناحیه
- وجود سوزن در ناحیه واژن
- وجود خارش در ناحیه واژن
- وجود احساس درد در این ناحیه
- قرمز و ملتهب شدن واژن
- وجود ترشحات سفید و غلیظ در ناحیه واژن

روش‌های درمان عفونت قارچی واژن
برای درمان عفونت قارچی واژن هم می‌توانید از روش‌های درمانی سنتی که از دیرباز مرسوم هستند استفاده کنید و هم می‌توانید به پزشک مراجعه کنید و با مصرف دارو این مشکل را برطرف نمایید. در ادامه هم روش‌های درمان عفونت قارچی واژن به صورت سنتی و هم دارویی بیان می‌شود.

درمان سنتی و خانگی
۱- درمان عفونت قارچی واژن با عسل
عسل نه تنها یک خوراکی خوش طعم است، بلکه می‌توان این ماده غذایی را برای درمان زخم‌های و بیماری‌های میکروبی نیز استفاده کرد. برای این که عفونت به وجود آمده در ناحیه واژن به طور کامل برطرف شود، باید عسل طبیعی را به این ناحیه بمالید. سپس ۱۰ تا ۲۰ دقیقه به عسل زمان دهید تا میکروب‌ها را از بین ببرد. پس از آن ناحیه واژن را شسته و تمیز کنید و آن را خشک نمایید. با انجام چند بار عسل درمانی در چند روز می‌توانید بیماری عفونت قارچی واژن را به طور کامل از بین ببرید.
۲- استفاده از ماست برای درمان
برای درمان عفونت قارچی واژن می‌توانید از ماست نیز استفاده کنید. ماست حاوی پروبیوتیک و باکتری‌های مفید زیادی است. برای درمان عفونت ناحیه واژن هم می‌توانید ماست را بخورید و هم آن را به ناحیه مورد نظر بمالید. برای استعمال خارجی ماست، باید مقداری از آن را به واژن بمالید و پس از ۲۰ دقیقه آن را بشویید و ناحیه را خشک نمایید. با این روش می‌توانید باکتری‌های مفید واژن را افزایش داده و هر گونه عفونتی را در این ناحیه از بین ببرید.
۳- استفاده از برگ ریحان
ریحان یکی از سبزی‌های خوشبو است و اغلب افراد آن را کنار غذاهایشان مصرف می‌کنند. مصرف ریحان سبب افزایش هورمون سروتونین در بدن شده و استرس و اضطراب را به میزان زیادی کاهش می‌دهد. این سبزی در تعادل هورمون‌ها در دوران قاعدگی تأثیرگذار است و قند خون را تنظیم می‌کند.
ریحان خاصیت ضد باکتریایی و میکروب‌کشی نیز دارد؛ بنابراین اگر می‌خواهید برای درمان عفونت قارچی واژن از طب سنتی استفاده کنید، مصرف برگ ریحان می‌تواند در درمان این بیماری به شما کمک کند. برای درمان عفونتی که در ناحیه واژن وجود دارد می‌توانید برگ ریحان را هم به صورت تازه مصرف کنید و هم برگ ریحان تازه را جوشانده و آن را به صورت دمنوش استفاده نمایید.
۴- روغن درخت چای برای درمان عفونت
روغن درخت چای از برگ‌های درخت Melaleuca alternifolia که بومی کشورهای استرالیا و نیوزلند است به دست می‌آید. این روغن معطر است و درمان بیماری‌ها توسط آن قدمتی چند صد ساله دارد.
از جمله خواص روغن درخت چای می‌توان به خاصیت میکروب کشی و ضد قارچ بودن آن اشاره کرد. برای درمان عفونت قارچی واژن می‌توانید این روغن را مد نظر داشته باشید. مراحل درمان به این صورت است که هم می‌توانید از شیاف حاوی این روغن برای از بین بردن میکروب‌ها استفاده کنید و هم روغن درخت چای را به تامپون آغشته کرده و آن را به اطراف و درون واژن بمالید.
۵- سرکه سیب یک ضدعفونی کننده قوی
می‌توان از سرکه سیب برای عفونت واژن نیز استفاده کرد. خاصیت ضد عفونی کنندگی و میکروب کشی سرکه سیب بر هیچ کسی پوشیده نیست. این ماده را هم می‌توانید به صورت خوراکی برای درمان عفونت مصرف کنید و هم با آغشته کردن ناحیه آلوده، به سرکه سیب میکروب‌ها را از بین ببرید.
برای مصرف خوراکی، خوردن روزانه دو قاشق سرکه سیب محلول در آب می‌تواند در میکروب کشی ناحیه واژن تأثیرگذاری زیادی داشته باشد. برایمصرف خارجی نیز می‌توانید سرکه سیب را با پنبه به ناحیه واژن بمالید یا این که یک لیوان سرکه سیب را در وان آب ریخته و برای ۲۰ دقیقه در آن قرار بگیرید.
۶- روغن نارگیل از بین برنده قارچ کاندیدا
عفونت قارچی که در ناحیه واژن دیده می‌شود به دلیل رشد قارچ کاندیدا در این قسمت است. برای این که این مشکل را برطرف نمایید، باید به دنبال روشی باشید که رشد این قارچ را متوقف می‌کند.
روغن نارگیل که یکی از چرب‌ترین روغن‌های موجود است دارای خاصیت ضد قارچی و ضد میکروبی است. به همین دلیل با مصرف این روغن به صورت خوراکی و استعمال خارجی می‌توانید به درمان عفونت قارچی واژن کمک کنید. برای این کار باید مصرف روغن نارگیل را در برنامه غذایی روزانه خود جای دهید. همچنین می‌توانید این روغن را به پنبه آغشته کرده و به ناحیه واژن بمالید تا رشد قارچ‌ها متوقف شده و بیماری بهبود پیدا کند.
۷- رزماری گیاهی برای تقویت سیستم ایمنی بدن
رزماری گیاهی آنتی باکتریال است و از رشد باکتری‌ها و میکروب‌ها در بدن پیشگیری می‌کند. اگر می‌خواهید به روش سنتی عفونت قارچی ناحیه واژن را برطرف کنید، استفاده از این گیاه دارویی برایتان مفید خواهد بود.
ابتدا جوشانده رزماری را تهیه کنید. سپس اجازه دهید جوشانده سرد شود و آن را با کمک پنبه روی ناحیه واژن بمالید. با چند بار انجام دادن این کار می‌توانید به طور کامل این بیماری قارچی را از بین ببرید.
رزماری سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت می‌کند؛ بنابراین اگر می‌خواهید همیشه بدنی مقاوم و سالم داشته باشید، استفاده از دمنوش رزماری را نیز به عنوان یک نوشیدنی گیاهی سودمند به شما توصیه می‌کنیم.
۸- مصرف «کرن بری» خوشمزه و نابودی عفونت قارچی
کرن‌بری که میوه‌ای قرمزرنگ و از خانواده بری‌ها است به نام توت خرس نیز شناخته می‌شود. کرن بری یکی از خوراکی‌هایی است که می‌توان برای درمان عفونت قارچی واژن از آن استفاده کرد. کافی است روزانه یک مشت از این میوه خوشمزه را نوش جان کنید. این میوه سرشار از آنتی‌اکسیدان‌های مفید برای بدن است و خاصیت آنتی باکتریالی و ضد میکروبی دارد.
۹- مصرف سیر و پیاز در طول روز
در میکروب کشی و آنتی باکتریال بودن پیاز شکی نیست! به همین دلیل افرادی که بیشتر پیاز مصرف می‌کنند سیستم ایمنی قوی‌تری دارند و کمتر به بیماری‌های میکروبی مانند عفونت قارچی واژن مبتلا می‌شوند.
اگر به این بیماری مبتلا هستید، یکی از بهترین راه­­های درمان عفونت قارچی واژن برایتان استفاده از پیاز به صورت خام و پخته در برنامه غذایی روزانه است.
درمان عفونت واژن با سیر نیز یکی دیگر از روش های درمان خانگی این بیماری است. سیر ماده غذایی سرشار از آنتی‌اکسیدان‌های مفید برای بدن محسوب می‌شود و نقش پررنگی در درمان بیماری‌های عفونی دارد.
نکته: توجه داشته باشید که سیر و پیاز هنگام برخورد با زخم حالت سوزش‌ و درد ایجاد می‌کنند، بنابراین به خوردن این مواد غذایی اکتفا کرده و از استعمال آن‌ها به صورت خارجی اجتناب کنید.
۱۰- درمان عفونت قارچی واژن با عسل و دارچین
دارچین که به عنوان ادویه‌ای خوش طعم و خوشبو شناخته می‌شود دارای خواص درمانی بسیاری است. از جمله خواص دارچین می‌توان به ضد قارچ و ضد میکروب بودن آن اشاره کرد. مصرف این ادویه در طول روز سبب می‌شود که کمتر به بیماری‌های ویروسی و عفونی مبتلا شوید.
برای درمان عفونت قارچی واژن با کمک دارچین، بهتر است آن را با عسل ترکیب نمایید؛ سپس روی ناحیه مورد نظر بمالید. با چند بار تکرار این عمل می‌توانید عواملی که سبب پیدایش این بیماری شده‌اند را به طور کامل از بین ببرید.

درمان دارویی
۱- قرص ضد قارچ واژینال
درمان عفونت قارچی واژن با درمان‌های خانگی ممکن است نتیجه مطلوب را نداشته باشد و نیاز به درمان دارویی پیدا کنید. پزشکان برای درمان این بیماری از داروهای مختلفی استفاده می‌کنند که یکی از آن‌ها قرص ضد قارچ واژینال است. این دارو بنا بر میزان عفونت در مقادیر مختلف برای بیمار تجویز می‌شود.
۲- پماد کلوتریمازول (clotrimazole)
مالیدن کرم و استفاده از پمادها برای درمان زخم‌های سطحی و بیماری‌های میکروبی همیشه تأثیر معجزه آسایی دارد. یکی از پمادهایی که خاصیت ویروسی کشی و قارچ کشی دارد و برای درمان بیماری درمان عفونت قارچی واژن توسط پزشک تجویز می‌شود، پماد کلوتریمازول است. در روزهای اول استفاده از این پماد، ممکن است احساس خارش داشته باشید، این حالت به دلیل وجود میکروب و قارچ و تماس کرم با آن رخ می‌دهد و به مرور برطرف خواهد شد.
۳- پماد کتوکونازول (Ketoconazole)
از دیگر داروهایی که برای درمان عفونت قارچی واژن تجویز می‌شود می‌توان به پماد کتوکونازول (Ketoconazole) اشاره کرد. این پماد یکی از معروف‌ترین پمادهای ضد قارچ است.
توجه داشته باشید که برای مصرف پماد کتوکونازول و سایر داروها که برای درمان عفونت قارچی واژن استفاده می‌شود حتما باید با پزشک معالج مشورت کنید؛ زیرا بسته به میزان عفونت میزان استعمال پماد برای افراد مختلف تفاوت خواهد داشت.
فراموش نکنید که هنگام درمان دارویی عفونت باید حتماً دارو را طبق دستورالعمل پزشک مصرف کرده و دوره درمان را کامل کنید. عدم توجه به این موضوع سبب می‌شود که بیماری‌های مختلف مخصوصاً بیماری‌های قارچی و عفونی شدت پیدا کنند و مقاومت آن‌ها به حدی زیاد شود که دیگر درمان دارویی هم پاسخگو نباشد.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو