نحوه نشستن و ایستادن در بارداری؛ آموزش گام به گام

نحوه نشستن و ایستادن در بارداری؛ آموزش گام به گام


منبع: ستاره

307

1398/2/29

19:59


نحوه نشستن و ایستادن در بارداری یکی از مواردی است که در خون‌رسانی به جنین و حفظ سلامت آن نقش بسیار مهمی دارد. با انجام این حرکات به طور صحیح، به حفظ سلامت فرزندی که در حال شکل گیری است کمک کنید.

نحوه نشستن در بارداری

 
ستاره | سرویس مادر و کودک - بارداری برای خانم‌هایی که تصمیم گرفته‌اند حس ناب مادر شدن را تجربه کنند، یک دوران شیرین و در عین حال دشوار و پر استرس است. حرکاتی مانند نشستن و ایستادن که قبل از این دوران حرکات روتین هر روز شما بودند، ممکن است در طول بارداری برای‌تان به حرکاتی سخت و دشوار تبدیل شوند. حفظ وضعیت بدنی خوب در طول دوران بارداری برای کاهش درد در کمر، شانه‌ها، گردن و باسن ضروری است. یک وضعیت خوب نیز به جنین کمک خواهد کرد تا خودش را در موقعیت درست زایمان قرار دهد. ما در این مطلب به نحوه نشستن و ایستادن در بارداری می‌پردازیم، با ما همراه باشید تا نحوه صحیح انجام این حرکات را بیاموزید.
 

نحوه نشستن و ایستادن در بارداری

زنان باردار اغلب از درد کمر، گردن و شانه شکایت می‌کنند. چراکه حاملگی به شدت شرایط فرد را تغییر می‌دهد. زمانی که در طول بارداری دچار درد لگن شوید، حرکات ساده‌ای مانند نشستن و یا ایستادن هم می‌تواند بسیار دشوار باشد. انجام این حرکات به گونه‌ای اصولی و صحیح از مفاصل شما محافظت خواهد کرد.

نحوه نشستن روی صندلی

صندلی را بچرخانید و به طوری که شکمتان مماس با تکیه گاه صندلی باشد بنشینید. بالشتکی را روی تکیه گاه صندلی بگذارید تا بازوهایتان را روی آن قرار دهید و یا وقتی به جلو خم می‌شوید بتوانید به آن تکیه بزنید. تا زمانی که انحنای ستون فقرات خود (گودی کمر) را حفظ کنید، نباید ناراحتی و یا صدمه ای در ناحیه پاهایتان احساس شود.
 

نحوه نشستن و ایستادن در بارداری ، نحوه نشستن روی صندلی


در حالتی که روی صندلی نشسته‌اید و کمرتان را به تکیه گاه صندلی تکیه داده‌اید، نکات زیر را مد نظر قرار دهید:
  • یک صندلی محکم و با پشتی صاف برای نشستن انتخاب کنید. قرار دادن یک بالش نرم و یا یک حوله لوله شده کوچک در قسمتی که قوس کمرتان قرار می‌گیرد، کمک کننده است.
  • اگر پاهای شما به زمین نمی‌رسد یک جعبه کوچک زیر کف پای خود قرار دهید تا زانوهای شما هم سطح باسن‌تان قرار گیرد. قرار دادن یک چهارپایه در زیر پاهایتان از فشاری که بر این منطقه از پا وارد می‌شود، می‌کاهد. اگر چهارپایه ندارید، سعی کنید که روی صندلی‌ای بنشینید که به اندازه کافی پایین است تا هر دو پا را روی زمین قرار دهد.
  • پاهایتان را به طوری مساوی روی زمین قرار دهید. زانوها و باسن باید در زاویه ۹۰ درجه تنظیم شوند. لگن باید با کمی انحراف به جلو، تراز شود. گوش‌ها نیز باید در راستای شانه‌هایی که با مفصل ران مطابقت دارند، قرار بگیرند.
  • اگر مدت طولانی است که نشسته‌اید، می‌توانید تمرینات ساده پا را انجام دهید تا میزان گردش خون در پاهایتان افزایش یافته و از گرفتگی پاها جلوگیری کنید.
  • اگر شرایط شما به گونه‌ای است که در محل کار باید ساعت‌ها بنشینید، از نشستن برای مدت طولانی یا در یک وضعیت اجتناب کنید. تنها برای مدت کوتاهی (۱۰ تا ۱۵ دقیقه) در یک وضعیت بنشینید و مرتب موقعیت خود را تغییر دهید. به یاد داشته باشید که باید چند دقیقه یک بار و در فواصل زمانی منظم بلند شوید و پیاده‌روی کنید.
  • هنگام نشستن پشت میز در محل کارتان، ارتفاع صندلی را طوری تنظیم کنید که با میز هم‌تراز باشد. وضعیت نشستن شما باید به گونه‌ای باشد که بتوانید دست‌ها و آرنج‌تان را روی میز یا صندلی بگذارید. این کار به ریلکس کردن شانه‌های شما کمک می‌کند.


نشستن نامناسب

نشستن با حالت خمیده، لگن شما را باز می‌کند و باعث می‌شود، هنگام حرکت کردن احساس درد کنید. اگر مدت طولانی بر روی صندلی نرم و بدون محافظ و تکیه گاه نشسته‌اید، مراقب باشید که نشستن شما حالت قوز کرده و خمیده به خود نگیرد. 

نحوه نشستن ضعیف


نحوه نشستن صحیح

راست نشستن یا نشستن با کمی قوس به عقب، یکی از حالت‌های خوب نشستن در بارداری است. صاف و بالا نگه داشتن سینه‌ها یکی دیگر از موارد حائز اهمیت است؛ در این حالت سینه‌ها نباید روی شکم بیفتند. پاها نیز باید با فاصله از هم گذاشته شوند.

نحوه نشستن درست


نحوه صحیح بلند شدن از جا

مرحله ۱: به یاد داشته باشید که بلند شدن سریع و بدون رعایت موارد اصولی ممکن است باعث سرگیجه شما شود و در نهایت عدم حفظ تعادل را به دنبال دارد. پس برای بلند شدن از جایتان، عجله نکنید. در فرآیند ایستادن سر باید صاف نگه داشته شود. از خم شدن غیر ضروری سر اجتناب کنید.
در ابتدا ستون فقرات و سینه‌هایتان را قوس دهید و پاهایتان را از هم جدا کنید. در این حالت، به آرامی لگن خود را به عقب و جلو حرکت دهید، کمرتان را بچرخانید و سپس قوز کنید. بدون اینکه شانه‌هایتان را تکان بدهید، این کارها را چند بار به طور هماهنگ انجام دهید.

نحوه بلند شدن مرحله 1


مرحله ۲به سمت جلو خم شوید، کمرتان را قوس دار نگه دارید و قفسه سینه‌تان را جلو بیاورید.

نحوه بلند شدن مرحله 2


مرحله ۳: 
بدون اینکه کمرتان را خم کنید، روی پا بایستید و به طور مستقیم و صاف به طرف بالا بلند شوید. پاهای خود را در یک جهت قرار دهید و به طور مساوی وزن روی هر دو پا را متعادل کنید.

نحوه بلند شدن مرحله 3


مرحله ۴: این کار را تا زمانی که بتوانید کاملا صاف بایستید، ادامه دهید. توصیه می‌شود که از ایستادن طولانی مدت جلوگیری کنید.


نحوه بلند شدن مرحله 4


 نتیجه گیری

مهم است که نحوه نشستن و ایستادن در بارداری را به طور صحیح آموخته و رعایت کنید تا در طول دوران بارداری درد و ناراحتی را به حداقل برسانید. علاوه بر این، رعایت موارد اصولی می‌تواند بارداری را برایتان به یک دوران شیرین و لذت بخش تبدیل کند.
بیشتر بدانید: آموزش تصویری یوگا بارداری در ۵ حرکت بی خطر
آیا شما هم در دوران شیرین بارداری به سر می‌برید؟ آیا در هنگام نشستن و بلند شدن موارد بالا را رعایت می‌کنید؟ نظراتتان در مورد نحوه نشستن و ایستادن در بارداری را در قسمت ارسال نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

برگرفته از: babycentre.co.uk و parenting.firstcry.com

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو