توجه به تبعات اجتماعی سیل در خوزستان

40

1398/2/29

20:18


استاندار خوزستان گفت: ارزیابی انجام شده نشان می‌دهد که اضطراب و نگرانی بابت از دست رفتن منابع اقتصادی و منازل مواردی هستند که تبعات اجتماعی در بین سیل زدگان ایجاد می‌کند.

توجه به تبعات اجتماعی سیل در خوزستان

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز ، غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان در جلسه قرارگاه استانی بازسازی مناطق سیل زده استان گفت: اگر به موضوعات اجتماعی سیل زدگان کم توجهی شود تبعات ناشی از این بحران در مناطق مختلف خوزستان مشکلاتی را به وجود می‌آورد که حاشیه نشینی نمونه‌ای از آن است.

وی بر توجه جدی دستگاه‌های اجتماعی و فرهنگی به مشکلات اجتمای پس از سیل تاکید کرد و افزود: نباید اجازه داد نگرانی‌ها شکل مزمنی پیدا کنند و مشکلات احتمالی پس از آن را رقم زند و تسهیل گران اجتماعی می‌توانند نقش موثری داشته باشد که با همکاری متولیان، مشارکت مردم در بازسازی را به دنبال دارد.

شریعتی بیان داشت: برگشت افراد به حالت عادی زندگی از اهداف مهم طرح‌های اجتماعی در حال اجرا خواند و بازتوانی سیل زدگان به ویژه زنان و کودکان را از جمله طرح‌هایی دانست که اجرای آن آغاز شده است.

لزوم ایجاد هماهنگی‌های لازم برای پرختی‌ها سیل

استاندار خوزستان گفت: در نشست‌های آینده قرارگاه نحوه تعمیر و نوسازی واحد‌های مسکونی مورد بررسی قرار می‌گیرد، و دستگاه‌های مربوطه در بازسازی و پرداخت کمک معیشتی گزارش کاربردی و عملیاتی ارایه دهند.

این مقام مسئول تصریح کرد: شرایط و امکانات لازم باید برای مردم فراهم باشد که بتوانند با دریافت تسهیلات هرچه سریعتر به بازسازی و تعمیر واحد‌های مسکونی خود اقدام کنند و اگر بانک‌های استان در پرداختی‌ها به سیل زدگان دچار ناهماهنگی هستند باید هرچه سریعتر این روند را اصلاح کنند.

شریعتی گفت: به دستور رئیس جمهوری و تاکید وزیر کشور مبنی بر اینکه در مدت ۳ ماه کار واحد‌های مسکونی که به تعمیر نیاز دارند باید به به پایان برسد و حوزه معاونت امور عمرانی استانداری و اداره کل بنیاد مسکن خوزستان این موضوع را مورد توجه قرار بدهند.

شریعتی بر تلاش همه دستگاه‌ها مبنی بر بازگشت شرایط به حالت عادی تاکید کرد و گفت: آماده سازی زمین‌های کشاورزی و تخلیه آب از زمین‌های باقی مانده یک ضرورت است و دستگاه‌هایی مثل راه و شهرسازی، مناطق نفتخیز جنوب، اداره کل مدیریت بحران که در تقسیم بندی‌ها متولی این امر هستند با سرعت عمل بیشتری در این راستا گام بردارند.

وی افزود: آب مورد نیاز برای کشت تابستانه موجود است و با توجه به اینکه امسال الگوی کشت تعیین نشده نیاز است که زمین‌های آسیب دیده هرچه سریعتر تخلیه شوند و همه عوامل تاثیرگذار در جهت آماده سازی شرایط به منظور انجام کشت تابستانه فراهم شود تا این خواسته مردم تحقق پیدا کند.

استاندار خوزستان ادامه داد: ایجاد شرایط لازم برای امکان تامین معاش، حفظ عزت و کرامت کشاورزان با اهمیت است و تامین خانه و سکونت روستاییان لازم است، اما تامین معیشت یک ضرورت جدی در دوره بازسازی است.

این مقام مسئول با اشاره به لزوم بسته شدن سیل بند‌ها در استان افزود: در این خصوص نیز اعتباراتی اختصاص پیدا کرده که بین دستگاه‌ها از جمله سازمان آب و برق خوزستان تقسیم شده و به زودی ابلاغ می‌شود.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو