۴۲ هنرمند صنایع دستی خراسان جنوبی به بیمه معرفی شدند

22

1398/2/29

20:22


بر اساس سهمیه ابلاغی امسال ۴۲ نفر از هنرمندان فعال در عرصه صنایع دستی استان برای استفاده از مزایای بیمه به اداره کل تامین اجتماعی معرفی شدند.

۴۲ هنرمند صنایع دستی خراسان جنوبی به بیمه معرفی شدند

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بیرجند ،عباس زاده معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گفت : با توجه به تصویب قانون حمایت از صنعتگران و هنرمندان صنایع دستی در سال ۹۶ که یک قانون طلایی برای این حوزه است، امیدواریم دستگاه‌ها و ارگان‌های مرتبط، منابع مالی لازم را برای بیمه هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی در اختیار قرار دهند.

وی با اشاره به اجرایی شدن قانون بیمه قالیبافان و هنرمندان صنایع دستی شناسه دار از سال ۸۹ افزود: این موضوع متاسفانه به دلیل نبود اعتبار در مهرماه ۹۳ بصورت موقت، متوقف شد.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی یادآور شد: در سال‌های ۸۹ تا ۹۳ بیش از ۳۰۰ نفر هنرمند و فعال صنایع دستی استان از مزایای قانون مذکور بهره‌مند شدند.

عباس زاده با بیان اینکه بیمه یکی از اصلی‌ترین مطالبات صنعتگران و هنرمندان صنایع دستی است گفت: از زمانی که به دلایل مختلف بیمه هنرمندان صنایع دستی با مشکلات زیادی مواجه و بعد متوقف شد، یکی از اصلی‌ترین نیاز‌های این قشر مساله بیمه بوده است.

وی ادامه داد: سازمان میراث فرهنگی و معاونت صنایع دستی با توجه به اهمیت این موضوع و دغدغه‌ای که هنرمندان دارند، از سال ۹۷ مدل پیگیری بیمه را تغییر داد و با دستور کار جدید تلاش کرد تا این موضوع را به نتیجه برساند.
وی اضافه کرد: در مرحله اول تفاهم نامه‌ای با صندوق توسعه روستایی و عشایری برای بیمه هنرمندان و صنعتگران روستایی منعقد شد که با امضای این تفاهم نامه تاکنون بسیاری از هنرمندان روستایی در کشور با مراجعه به مراکز بیمه توانستند از این امکان استفاده کنند.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی با اشاره به بهره مندی حدود ۵۰ نفر از صنعتگران صنایع دستی از بیمه روستاییان و عشایر گفت: از طرفی پیگیری‌های متعدد برای تحت پوشش قرار گرفتن هنرمندان در بیمه تامین اجتماعی نیز امسال به نتیجه رسیده که امیدواریم تداوم داشته باشد.

وی از وجود پنج هزار و ۵۰۰ صنعتگر دارای مجوز در حوزه صنایع دستی استان خبر داد و افزود: در مرحله اول ۳۲۰ نفر از صنعتگران بیمه تامین اجتماعی بودند، اما به دلایلی از جمله توجه نکردن صنعتگر به اعتبار مجوز‌های لازم و عدم مراجعه برای تمدید یا فراموش کردن پرداخت فیش بیمه این آمار ریزش داشته است.

عباس زاده یادآور شد: از میان حدود ۳۰۰ رشته و زیر رشته کد دار و مصوب صنایع دستی کشور بیش از ۸۰ رشته در استان خراسان جنوبی زمینه فعالیت داشته و یا دارند.

وی با اشاره به رشته‌های فعال استان گفت: هم اکنون بافت انواع قالیچه، گلیم بافی (ساده، پیچ، سفره آردی)، دست سازه‌های نمدی، جاجیم بافی، حوله بافی، کرباس بافی، چادر شب بافی و هنر‌هایی همچون قلمزنی مس، مشبک فلز، ساخت زیورآلات، معرق چوب، منبت چوب، حصیربافی، ترکه بافی، معرق چرم، تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی، نگارگری، تذهیب، طراحی سنتی، سفال و سرامیک، انواع رودوزی‌های سنتی و ... در استان رواج دارد.

منبع :ایرنا

انتهای پیام /ک

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو