انسان های عصر پارینه سنگی غذای نشاسته دار مصرف می کردند

منبع: نوداد

32

1398/2/29

21:07


یافته های جدید نشان می دهد که اجداد ما از صدها هزار سال قبل پیش از پیدایش کشاورزی، ریشه و غده گیاهان نشاسته ای را می خوردند.

اکتشافات جدید در غارهای رودخانه کلسیس در کیپ شرقی آفریقای جنوبی اولین شواهد باستان شناسی را نشان می دهد که انسان های مدرن اولیه شروع به طبخ و خوردن میوه ها و سبزیجات نشاسته ای مانند ریزوم و تجه کردند. پژوهش جدید که توسط تیم بین المللی از باستان شناسان انجام گرفته است، شواهدی فراهم کرده که می توانند از این فرضیه حمایت کند که تکثیر ژنِ هضم نشاسته در واکنش به افزوده شدن نشاسته به رژیم غذایی انسان ها رخ داده است.

سینتیا لاربی، مدیر بخش باستان شناسی دانشگاه کمبریج در انگلستان و نویسنده اصلی پژوهش جدید که با یافته های جدید هیجان زده شده است، اعلام کرد که شواهد ژنتیکی و زیست شناختی قبلا نشان داده بودند که انسان های اولیه نشاسته می خوردند، اما پژوهشی در این خصوص انجام نگرفته بود. پژوهشی که انجام گرفت، بخشی از تحقیقات بین المللی بود که هدف آن بررسی نقش گیاهان و آتش در زندگی مردمان دوره ی پارینه سنگی میانه است. دوره ی پارینه سنگی میانه از حدود ۲۸۰ هزار سال قبل آغاز شده و تصور می شود که بین ۵۰ تا ۲۵ هزار قبل نیز ادامه داشته است.

غارهای رودخانه کلسیس

غارهای رودخانه کلسیس یکی از مشهورترین محل های باستان شناسی هستند که از صدها هزار سال قبل در تصرف انسان های مدرن اولیه بودند

این تیم بین المللی که از پژوهشگرانی با تخصص های گوناگون تشکیل شده بود، اجاق های دست نخورده ای در غار رودخانه کلسیس در کیپ شرقی آفریقای جنوبی را بررسی کردند. نتایج یافته های پژوهشگران نشان داد که این اجاق های کوچک برای پختن غذا و ریشه های نشاسته ای مورد استفاده قرار می گرفته اند. این یافته های شگفت انگیز نشان می دهد که مواد غذایی نشاسته دار از دوره ای بین ۱۲۰ تا ۶۵ هزار سال قبل بخشی از رژیم غذایی انسان های اولیه بودند.

لاربی می گوید، با وجود تغییراتی که در فنون شکار و شیوه های ساخت ابزارهای سنگی به وجود آمد، انسان های اولیه به پخت وپز و خوردن غده ها و ریشه های نشاسته دار ادامه داده اند. پروفسور سارا ورز از دانشکده جغرافیا، باستان شناسی و مطالعات زیست محیطی دانشگاه ویتواتزرند در ژوهانسبورگ، آفریقای جنوبی و پژوهشگر اصلی این محل باستان شناسی نیز اعلام کرد که پژوهش ها نشان می دهد  انسان های اولیه رژیم غذایی متوازنی را دنبال می کردند که نمایانگر نبوغ بوم شناسی آنان است. آن ها قادر بودند به صورت هوشمندانه از مواد غذایی مناسب و احتمالا داروهای (گیاهی) محیط پیرامون خود بهره ببرند.

سینتیا لاربی

سینتیا لاربی درکنار اجاق ۶۵ هزار ساله ای که به تازگی به همراه تیم بین المللی از پژوهشگران مورد بررسی قرار گرفت

جوامع عصر پارینه سنگی میانه می توانستند با ترکیب ریشه ها و غده های پخته شده و همین طور پروتئین و چربی حاصل از حلزون های صدف دار، ماهی و حیوانات کوچک و بزرگی که شکار می کردند، به بهترین نحو با محیط زیست خود سازگاری یابند که هوش بوم شناسی بالایی را، آن هم در ۱۲۰ هزار سال قبل نشان می دهد. لاربی در ادامه افزود که رژیم غذایی حاوی نشاسته از همان زمانی که انسان شروع به کشاورزی کرد، اتفاق نیفتاد؛ بلکه این رژیم غذایی به قدمت خود انسان است. کشاورزی در آفریقا از حدود ۱۰ هزار سال قبل شروع شد. درحالی که انسان ها از تقریبا ۱۲۰ هزار سال پیش در آفریقای جنوبی در گروه های کوچکی زندگی می کردند.

ورز نیز اعلام کرد که شواهد به دست آمده از غارهای رودخانه کلسیس که قبلا در آنجا چند قطعه جمجمه و آرواره انسان های مدرن اولیه به قدمت ۱۲۰ هزار سال قبل کشف شده است، نشان می دهد که انسان های آن دوره به مانند انسان های مدرن امروزی زندگی می کردند و تنها اندکی تنومندتر و قوی هیکل تر بودند. رودخانه کلسیس یکی از مشهورترین محل های باستان شناسی است که در تصرف انسان های مدرن بوده است و پروفسور ورز در این پژوهش جدید، به همراه همکارانش از جمله سوزان منتزر از موزه طبیعی سنکنبرگ و دانشگاه ابرهارد کارلز توبینگن در فرانکفورت آلمان اجاق کوچکی به قطر ۳۰ سانتی متر را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.مطالب مشابه


تصویری


ویدئو