نگاهی به فناوری های برجسته مرسدس بنز EQC ۴۰۰

نگاهی به فناوری های برجسته مرسدس بنز EQC ۴۰۰


منبع: نوداد

41

1398/2/29

21:07


مرسدس بنز اولین خودروی کاملا برقی خود را با نام EQC ۴۰۰ معرفی کرده است. این کراس اور برقی فناوری های نوین بسیاری با خود به همراه دارد.

مرسدس بنز EQC ۴۰۰ فقط یک شاسی بلند جدید از مرسدس بنز نیست، بلکه شروع کننده ی راهی جدید و نمایانگر سری جدیدی از محصولات مرسدس بنز است. این خودرو در سال ۲۰۲۰ به بازار خواهد آمد و مرسدس بنز جزئیاتی را از مشخصات و فناوری های آن انتشار داده است.

در ادامه قصد داریم ۶ تکنولوژی جالب این خودرو را معرفی کنیم.

۱. سیستم رهیاب ماهواره ای هوشمند

Mercedes benz EQC

رانندگان EQC ۴۰۰ می توانند در اپلیکیشن Mercedes me مسیر خانه تا محل کار را معرفی کنند. همچنین امکان معرفی زمان ترک منزل نیز وجود دارد تا زمانی که راننده صبح ها وارد خودرو می شود، سیستم تهویه دمای کابین را روی دمای انتخاب شده تنظیم کرده باشد. همچنین خودرو با دانستن مسیر روزانه ، میزان شارژی را که در هنگام رسیدن به مقصد نیاز است، اعلام می کند. سیستم رهیاب ماهواره ای هوشمند این خودرو می تواند روزانه اطلاعات ترافیک مسیر را دریافت کند و اطلاعات دیگری همچون وضعیت جغرافیایی مسیر (توپولوژی)، میزان مصرف انرژی، دمای باتری و ایستگاه های شارژ موجود در مسیر را هم داشته باشد. این سیستم را می توان به صورت مستقیم از داخل خودرو نیز به کمک سیستم MBUX برنامه ریزی کرد.

۲. کنترل صوتی

Mercedes benz EQC

سیستم MBUX در مرسدس EQC دارای قابلیت پشتیبانی از فرامین صوتی است. امکانات این سیستم را می توان با بیان کردن کلمه های کلیدی فعال یا غیرفعال کرد. برای شروع کار باید با گفتن جمله ی «Hey Mercedes» سیستم را فعال کرد، سپس می توان از خودرو سؤال کرد شارژ باتری چقدر است یا اینکه باتری چقدر شارژ شده است. حتی می توان به خودرو دستور داد که در نزدیک ترین ایستگاه شارژ، باتری را تا ۸۵ درصد شارژ کند.

۳. سیستم مصرف انرژی بهینه

2021 Mercedes-Benz EQC

به گفته ی مهندسانی که EQC را ساخته اند، بیش از یک سوم مصرف انرژی در خودروهای برقی به نحوه ی رانندگی راننده بستگی دارد. به همین دلیل، مرسدس بنز سیستمی با نام ECO Assist طراحی کرده است که به رانندگان کمک می کند با حداکثر راندمان رانندگی کنند. این سیستم اطلاعات مورد نیاز خود را از سیستم رهیاب ماهواره ای، سیستم تشخیص علائم جاده، رادارهای خودرو و دوربین ها دریافت می کند و در زمان های مناسب به راننده پیشنهاد می دهد که پای خود را از روی پدال گاز بردارد. این سیستم می تواند حالت رانندگی را نیز به طور خودکار تنظیم کند.

۴. حالت مسافت پیماپیش حداکثر

2021 Mercedes-Benz EQC

مرسدس بنز درکنار حالت های رانندگی متداولی مانند اکو، اسپرت، کامفورد و شخصی سازی، حالت جدیدی را نیز به مدل EQC اضافه کرده است که Max Range یا بُرد حداکثر نام دارد. در این حالت، خودرو طوری عمل می کند که بتواند با شارژ باقی مانده در باتری ها، بیشتری مسافت ممکن را طی کند. در این حالت، حداکثر سرعت خودرو نیز محدود می شود و حتی میزان حرکت پدال گاز کم تر از حالت عادی است. گرچه در این حالت لذت رانندگی چندانی وجود ندارد،ولی برای کسانی که می خواهند از شعاع حرکتی بالای خودرو استفاده کنند، بسیار کارآمد است.

۵. شارژ آسان

2021 Mercedes-Benz EQC

مشتریان مرسدس EQC ۴۰۰ در اروپا به بیش از ۳۰۰ هزار ایستگاه شارژ دسترسی دارند و پرداخت هزینه ی شارژ نیز به راحتی با استفاده از برنامه ی Mercedes me انجام می شود. با استفاده از این نرم افزار هم می توان از گوشی همراه و هم از داخل خودرو پول شارژ را پرداخت کرد. سیستم پرداخت هزینه ی شارژ در این خودرو بسیار ساده و کاربرپسند است. همچنین رانندگان یک مدل پرداخت را انتخاب می کنند و پس از آن دیگر فرقی نمی کند به کدام ایستگاه شارژ بروند؛ زیرا همه جا پول شارژ را به همان روش انتخاب خواهند داد. این ایستگاه های شارژ در همکاری مشترکی بین مرسدس بنز، فورد، بی ام و، فولکس واگن و لونیتی (Lonity) ساخته می شوند. پیش بینی می شوند مرسدس بنز برای مشتریان EQC ۴۰۰ در ایالات متحده نیز امکانات مشابهی را فراهم کند.

۶. ایمنی سیستم برقی

2021 Mercedes-Benz EQC

باتری مرسدس بنز EQC ۴۰۰ از نوع خنک شونده با مایع و دارای ۳۸۴ سلول است. این باتری ۸۰ کیلووات ساعت ظرفیت دارد و توسط یکی از زیر مجموعه های دایملر به نام Deutsche Automotive ساخته می شود. این باتری دارای یک قاب مقاوم است تا در هنگام تصادف از آن محافظت کند. همچنین قسمت هایی به منظور مچاله شدن و جذب انرژی بین باتری و قاب نصب شده اند. یک پوشش محافظ در جلوی باتری این خودرو وجود دارد که از برخورد اجسام خارجی به بدنه ی باتری جلوگیری می کند. سیستم برق ولتاژ بالای این خودرو طوری طراحی شده است تا در هنگام تصادف به سرعت خاموش شود. همچنین کامپیوتر EQC ۴۰۰ به گونه ای طراحی شده است که می تواند تصمیم بگیرد آیا خاموش شدن سیستم برق قابل بازگشت یا غیرقابل بازگشت باشد. زمانی که سیستم برقی خاموش می شود، ولتاژ خارج از باتری فورا کاهش می یابد و دیگر برای انسان خطرساز نیست. مرسدس بنز EQC ۴۰۰ همچنین به سیستمی مجهز است که در صورت برخورد خودروی دیگر به EQC ۴۰۰ در هنگام شارژ، فورا فرایند شارژ را متوقف می کند.مطالب مشابه


تصویری


ویدئو