پایین آمدن جنین، کدام هفته اتفاق می افتد؟

منبع: نی نی بان

77

1398/2/29

21:57


در هفته سی و ششم بارداری وزن جنین تو به ۲/۶ کیلوگرم رسیده و قد او از تاج سر تا انتهای پاشنه پا بیش از ۴۷/۴ سانتی متر است. در پایان هفته سی و ششم بارداری، این دوران به کمال می رسد، یعنی جنین کاملاً آماده است که هر روز و هر لحظه به دنیا بیاید! یادت باشد تنها ۵% از نوزادان دقیقاً در تاریخی که برای آن ها تعیین شده به دنیا می آیند و بسیاری از مادران باردار در هفته های ۳۸ – ۴۲ بارداری زایمان می کنند.
موهای ریز و کرک مانند و ماده سفیدی که به عنوان لایه محافظ بدن جنین را پوشانده است، در هفته سی و ششم بارداری می ریزد. او این موها و پوست ها را می بلعد و به عنوان مکانیوم در روده هایش ذخیره می کند. مکانیوم نوعی ماده سیاه یا سبز تیره چسبناک است که اولین مدفوع او را هم تشکیل می دهد.
پزشک متخصص وضعیت قرارگیری جنین در رحم تو را بررسی می کند. احتمال اینکه او در حالت سفالیک باشد (یعنی سر او به سمت پایین چرخیده باشد) زیاد است. حتی ممکن است سر جنین حالا وارد لگن تو شده باشد و او برای تولد آماده باشد. اگر این حالت رخ دهد، احساس می کنی که شکم تو پایین آمده و تنفس کردن برایت راحت تر می شود.گرچه این حالت نشانه ای از آمادگی جنین برای زایمان است، دقیقاً به معنای آن نیست که وقت تولد فرا رسیده است. برخی از جنین ها هم تا زمان دقیق زایمان به لگن وارد نمی شوند.

نشانه های هفته سی و ششم بارداری
ممکن است احساس کنی که فشار به قسمت پایینی شکم تو بیشتر شده و جنین به سمت پایین لگن حرکت کرده است. این خبر خوب به معنای آن است که ریه ها و شکم تو امکان آن را دارند که از فشار رها شوند؛ بنابراین تنفس کردن و غذا خوردن برای تو راحت تر می شود. خبر بد اینکه راه رفتن در این حالت برای تو بسیار دشوار می شود. برخی از مادران می گویند در این زمان احساس می کرده اند که نوزاد آن ها در حال بیرون افتادن است! نگران نباش! این احساس کاملاً طبیعی است و حس تو به معنای وقوع آن نیست!
یکی دیگر از مشکلات این حالت آن است که تکرر ادرار تو شدید می شود؛ چرا که جنین به مثانه ات فشار می آورد. انجام تمرینات ورزشی به رفع این مشکل تا حد زیادی کمک می کند.

آنچه که باید در مورد هفته سی و ششم بارداری بدانی
بهتر است با یارت در مورد آنچه که نیاز است انجام دهد صحبت کنی؛ راه خانه تا بیمارستان را بسنجی؛ اسنک ها و خوراکی هایی که باید همراه داشته باشی، لباس هایی که در بیمارستان یا بعد از ترخیص به آن ها نیاز داری، نوار بهداشتی و پد شیردهی، پوشک نوزاد و لباس های مخصوص او…. همه و همه باید آماده باشند. بهتر است لیستی ترتیب دهی و هر لحظه برای تولد کوچولو آماده باشی!

مطالب مشابه