درد بیضه مردان، ده علت قابل اهمیت

منبع: نی نی بان

26

1398/2/29

21:58


اگر مثل اکثر مردها باشید، ترجیح می‌دهید درد را نادیده بگیرید تا این که به نزد پزشک بروید و پی ببرید چه چیزی اوضاع شما را به هم ریخته است. وقتی صحبت از درد در آن قسمت تحتانی بدن می‌شود این موضوع مضاعف می‌شود. بعضی از مردان بیشتر اوقات درد بیضه را تجربه کرده‌اند – از یک کیست گرفته تا رگ های واریسی در کیسه بیضه تان می‌تواند علت درد بیضه باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا ۱۰ علت درد بیضه که هیچوقت نباید نادیده بگیرید را بشناسید.
هر چه قدر هم که ممکن است دلتان بخواهد از رفتن به مطب پزشک اجتناب کنید، اما درد بیضه چیزی نیست که بتوانید آن را نادیده بگیرید. برای احساس درد در غده‌های جنسی تخم‌مرغی شکل درون کیسه‌ی بیضه‌ چند دلیل وجود دارد و هیچ کدام از آن‌ها خوب نیستند. در بسیاری از موارد، سعی به نادیده گرفتن درد به معنی بدتر شدن مشکل شما است – حتی تا آنجا که ممکن است به جراحی و برداشتن بیضه‌های‌تان منجر شود. پس بلند شوید بنشینید و مراقب باشید – برای پی بردن به دلیل بسیار رایج وجود چنین مشکلی به ادامه‌ی این مطلب رجوع کنید.

۱۰. فتق کشاله‌ای
هرچند مشکل فتق در بین مردان کاملا رایج است، اکثر مردها واقعا نمی‌دانند این مشکل چیست – آن‌ها فقط می‌دانند که دل‌شان نمی‌خواهد این وضعیت ادامه پیدا کند. ممکن است در هر جایی از بدن‌تان دچار فتق بشوید، اما عموما، فتق وقتی رخ می‌دهد که بخشی از بافت چربی یا روده با فشار از محفظه‌ی خود – اغلب دیواره‌ی شکمی — بیرون می‌زند. فرض کنید پوست یک سوسیس پاره شود و کمی از محتویات آن بیرون بزند.
اگر درد بیضه دارید، ممکن است دچار فتق کشاله‌ای باشید، که حوالی خط اتصال ران با بدن‌تان اتفاق می‌افتد. چرا این امر به بیضه‌های‌تان آسیب می‌زند؟ فتق همان مسیری را طی می‌کند که بیضه‌های‌تان هنگامی که بدن‌تان در دوران جنینی در حال شکل گیری بوده طی کرده است.
این مسیر از شکم شروع و به کیسه‌ی بیضه ختم می‌شود، یعنی همان راهی که بیضه‌های‌تان در دوران جنینی طی کردند و از داخل شکم به پایین افتادند. و این درست ممکن است همان جایی باشد که فتق کشاله‌ای غیرمستقیم شما سفر خود را به پایان رسانده است – یعنی کیسه‌ی بیضه، محل درد و ناراحتی شما.

۹. سرطان بیضه
خبرهای خوبی درباره‌ی درد بیضه وجود دارد: این درد به ندرت نشانه‌ی سرطان بیضه است. فقط از هر ۱۰ مرد ۱ نفر که دچار سرطان بیضه باشد درد احساس خواهد کرد. در عوض، این مشکل وقتی کشف می‌شود که شما یا پزشک‌تان وجود یک توده را احساس کنید. اما برای ۱۰ درصد از مردان، درد بیضه نشانه‌ی آن است که یک تومور سرطانی در یک بیضه رشد کرده است. حتی ممکن است دردناک نباشد – فقط ممکن است احساس ناراحتی یا سنگینی در بیضه‌های‌تان داشته باشید – یا آن‌ها به طرز مشهودی بزرگ‌تر و متورم شده باشند.
آن علائم، علاوه بر درد در ناحیه‌ی پایینی کمر یا شکم، جمع شدن مایع در کیسه‌ی بیضه، و حساسیت در سینه، به چیزی منجر می‌شوند که لازم است بررسی شود. یک قاعده‌ی کلی:‌ اگر متوجه هر تغییری در هر چیزی داخل یا اطراف بیضه‌ها شدید،‌ به پزشک مراجعه‌ کنید. در مورد سرطان بیضه، تشخیص زودهنگام به طرز باورنکردنی مهم است.

۸. پیچ‌خوردگی بیضه
بعضی از منابع درد بیضه موارد اضطراری هستند و غفلت از درمان فوری ممکن است به از دست دادن یکی از بیضه‌ها منجر شود. این همان موردی است که در پیچ‌خوردگی بیضه به وجود می‌آید.
هنگام بحث از موتور کامیون یک نیروی گشتاوری قوی عالی است اما هنگام بحث از فشارهای درون کیسه‌ی بیضه این مورد اهمیت کمتری دارد. به طور ایده‌آل کیسه‌ی بیضه‌ی شما یک منطقه‌ی فاقد گشتاور است. اما گاهی، بند بیضه‌ پیچ می‌خورد و راه جریان خون را به سمت بیضه‌ی شما می‌بندد.
نام آن دردناک به نظر می‌رسد، و همین طور هم هست. شما این درد را در یکی از بیضه‌ها احساس خواهید کرد، و احتمالا حتی اگر سعی کنید نمی‌توانید این نوع رنج را نادیده بگیرید. و شما خواهان ادامه‌ی این وضعیت نیستید – بدون درمان رها کردن آن می‌تواند به از دست دادن بیضه‌ی آسیب دیده منجر شود. درد یک نشانه‌ی آشکار و قطعی از وجود یک مشکل جدی است. شما به عمل جراحی نیاز خواهید داشت، به سرعت!
اگر بتوان بیضه را نجات داد، دوباره آن را در موقعیت خودش قرار می‌دهند و به داخل کیسه‌ی بیضه‌ی شما می‌دوزند تا از پیچ خوردن در آینده جلوگیری کنند. به عنوان روشی پیگیرانه می‌توان همین کار را در رابطه با بیضه‌ی دیگر نیز انجام داد. این به معنی یک سناریو‌ی تمام عیار و ایده‌آل نیست، اما بعد از تجربه‌ی درد پیچ خوردگی بیضه، برای جلوگیری از دوباره اتفاق افتادن آن، از یک دوخت و دوز ساده و مفید استقبال خواهید کرد.

۷. هماتوسل
همه‌ی افراد مذکر (و خواهرهای تخص‌شان) با درد فلج کننده و با تاخیری که در اثر وارد آمدن ضربه به بیضه‌ها احساس می‌شود آشنا هستند. فقط چند ثانیه بعد از این ضربه چنان به نظر می‌رسد که از یک مشکل جدی جان به در برده‌اید. آن وقت، مشکل فزاینده و تضعیف کننده‌ی پا پیش می‌آید.
معمولا، درد آن تمام و همه‌چیز روبراه می‌شود. خودتان را جمع می‌کنید، گرد و خاک‌تان را می‌تکانید، و به دنبال خواهر لگد زن خود می‌گردید، که عاقلانه عمل کرده و محل را ترک کرده است. اما گاهی، برخورد چنین ضربه‌ی مستقیمی به بیضه‌ها می‌تواند باعث مشکلات دیگری شود.
هر یک از بیضه‌ها در یک کیسه‌ی چند لایه پیچیده شده‌اند، و یک ضربه‌ی مستقیم می‌تواند باعث شود خون بین این لایه‌های محافظ جمع شود. به این حالت هماتوسل می‌گویند.
هماتوسل ممکن است به راحتی و با استراحت و جدی نگرفتن بر طرف شود، یا ممکن است در همان روز به عمل جراحی و تخلیه‌ احتیاج داشته باشد. این به سطح ناراحتی به وجود آمده بستگی دارد، و همین‌طور منشاء خونریزی که باعث هماتوسل شده است. اگر منشاء آن ضربه‌ی خارجی نباشد، در موردی که مسئله‌ای جدی منجر به این درد شده باشد، پزشک‌تان به دنبال دلیل دیگری خواهد گشت.

۶. اپیدیدیم
اپیدیدیم (روخاگ) یک لوله‌ی کلافی شکل است که پشت هر بیضه قرار گرفته است. اگر آن را بکشیم طولی برابر با ۶ متر دارد. این سیستمی برای ذخیره و ارسال اسپرم است. طول آن نه‌تنها اجازه‌ی ذخیره شدن اسپرم بیشتری را در آنجا می‌دهد، بلکه به آن‌ها فرصت می‌دهد رشد کنند و کامل شوند.
این امکان وجود دارد که اپیدیدیم متورم شود. از آنجایی که اپیدیدیم به بیضه وصل می‌شود، این امر می‌تواند به یک نوع التهاب بیضه به نام اپیدیدیمیت منجر شود. رایج‌ترین علت آن عفونت باکتریایی است. باکتری‌ها از طریق خون به اپیدیدیم نمی‌رسند، بلکه معملا از طریق مجرای ادرار وارد می‌شوند و به سمت بیضه‌ها می‌روند.
باکتری‌ها معمولا از یکی از این دو منبع می‌آیند: بیماری‌های مقاربتی مانند سوزاک یا عفونت کلامیدیا : و کلی‌فرم‌ها ، باکتری‌هایی که در روده زندگی می‌کنند. (منابع کمتر رایج دیگری نیز برای التهاب وجود دارند مانند داروی قلب آمیودارون و عفونت‌های ویروسی مانند اوریون).
وقتی اپیدیدیم ملتهب می‌شود، معمولا بیضه‌ها تا حدودی متورم و قرمز می‌شوند. این ناراحتی می‌تواند بسیار دردناک باشد، به خصوص در حین انزال یا حتی حرکات روده. ممکن است نیاز شدیدی به دفع ادرار احساس کنید، یا در اسپرم خود خون مشاهده کنید. حتی ممکن است در فواصل مختلف احساس لرز کنید.
خبر خوب آن که آنتی‌بیوتیک‌ها معمولا نتایج لازم را به بار می‌آورند. با وجود این، موارد جدی ممکن است احتیاج به عمل داشته باشند تا قسمتی یا تمام اپیدیدیم را بردارند. هرچه برای ملاقات با پزشک بیشتر منتظر بمانید، درمان شما سخت‌تر خواهد شد، بنابراین تعلل نکنید.

۵. واریکوسل
آیا در بیضه‌های‌تان توده‌ای دارید که وقتی می‌ایستید مثل یک کیسه‌ی پر از کرم به نظر می‌رسد، اما هنگام نشستن از بین می‌رود؟ به نزد پزشک بروید.
احتمالا با رگ‌های واریسی آشنا هستید – رگ‌های ورم کرده یا گره خورده که بیشتر از همه در پاها یافت می‌شوند. به واریکوسل به عنوان نوع دیگری از آن فکر کنید – که باعث می‌شود به نظر برسد کیسه‌ی بیضه پر از اسپاگتی است. این وضعیت حاصل بزرگ شدن رگ‌های درون کیسه‌ی بیضه است که خون پر از اکسیژن را دوباره به قلب پس می‌فرستند. دریچه‌های رگ‌ها از کار افتاده‌اند و خون در جاهایی جمع می‌شود که نباید.
درد می‌تواند ملایم یا شدید باشد، و در طول یک روز رو به وخامت می‌گذارد. با بزرگتر شدن اندازه‌ی واریکوسل، تشخیص آن آسانتر می‌شود. به خاطر وضعیت قرار گرفتن رگ‌ها و بیضه‌ها، اکثریت قریب به اتفاق واریکوسل‌ها در بیضه‌ی چپ اتفاق می‌افتند.
خوشبختانه، درمان واریکوسل از طریق استفاده‌ی داروهای تجویزی ضد التهابی پزشک یا از طریق جراحی جزیی که رگ مسدود شده را بر می‌دارند نسبتا ساده است.

۴. اسپرماتوسل
همان طور که پیشتر بحث کردیم، اپیدیدیم یک لوله‌ی محکم پیچیده شده است که در قسمت پشت هر بیضه واقع است. این لوله اسپرم شما را ذخیره می‌کند و در زمان لازم به انتقال آن کمک می‌کند. اگر در بیضه‌های‌تان دردی احساس می‌کنید، این احتمال وجود دارد که به علت کیست باشد – یک اسپرماتوسل – که در داخل اپیدیدیم رشد کرده است.
این کیست خوش‌خیم است و در آغاز به صورت سلول‌های اسپرم انباشته شده شکل گرفته است. این کیست در سر اپیدیدیم شکل می‌گیرد، اما می‌تواند به بیضه‌ها سرایت یا در امتداد رگ وابران رشد کند. اسپرماتوسل‌ها اغلب در طی روند بروز سایر مشکلات پدیدار می‌شوند و وجودشان کاملا رایج به نظر می‌رسد. اکثر اوقات، بسیار کوچک هستند و هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کنند. اما، گاهی، به اندازه‌ی چندین سانتی‌متر رشد می‌کنند و در این مقطع، ممکن است در بیضه‌های‌تان احساس سنگینی، ناراحتی یا حتی درد بکنید.
اکثر اوقات، اسپرماتوسل‌ها نیازی به هیچ درمان پزشکی ندارند. پزشک می‌خواهد که آن را مرتبا چک کند و مطمئن شود رشد نمی‌کند، و مشخص کند که سرطانی نیست. با وجود این، اگر به هر نوعی ایجاد رنجش کند، ممکن است برای‌تان آنتی‌بیوتیک تجویز شود. در موارد حاد، می‌توان اسپرماتوسل‌ها را برداشت، هرچند ریسک زیادی وجود دارد که بیمار توانایی پدر شدن را در نتیجه‌ی آن از دست بدهد.

۳. ورم بیضه
ورم بیضه تورم دردناک بیضه‌ها است که می‌تواند بر اثر ناراحتی دیگری که در مورد آن بحث کرده‌ایم به وجود بیاید. همچنین عموما توسط نوعی عفونت باکتریایی یا قارچی مانند اوریون، تب مالت (بروسلوز)، و بیماری‌های مقاربتی خاص نیز به وجود می‌آید.
اگر تب داشتید یا در اسپرم‌تان خون دیدید یا هنگامی که در اثر تحریک آلت‌تان یا بیضه‌ها هنگامی که در یک گفتگوی خصوصی به چنین مسائلی فکر می‌کنید یا از آن حرف می‌زنید، درد افزایش پیدا کند متوجه خواهید شد که دچار ورم بیضه شده‌اید.
از آنجا که علل بسیار مختلفی برای ورم بیضه‌ وجود دارد، به دنبال درمان سریع بودن از اهمیت خاصی برخوردار است. پزشک آزمایش‌هایی برای کشف عامل ورم انجام خواهد داد، و احتمالا قادر خواهد بود مشکل اساسی را صرفا با تجویز آنتی بیوتیک‌ها، و داروهای ضد التهاب برای درمان خود ورم برطرف کند.
متاسفانه، ورم بیضه‌ی ایجاد شده به خاطر اوریون قابل درمان نیست و ممکن است منجر به عقیم شدن گردد. پسرهایی که ورم بیضه‌ی حاصل از اوریون را تجربه می‌کنند ممکن است کم‌کم دچار آب رفتن بیضه‌ها بشوند.
برای مواردی که بر اثر اوریون به وجود نمی‌آیند، توصیه‌های پزشکی سریع به یک پیامد خوشایند منجر خواهد شد. علاوه بر یک دوره آنتی‌بیوتیک و داروهای ضد التهابی، ممکن است لازم باشد چند روزی به کیسه‌ی بیضه‌تان استراحت بدهید (آن‌ها را بالا نگه دارید) – و امیدوارم که همکاران‌تان وقتی به اتاق شما سر می‌زنند این موضوع را درک کنند!

۲. سنگ کلیه
یک نوع درد بیضه وجود دارد که به بیرون آمدن این کلمات از دهان یک پزشک منجر خواهد شد: خبر خوش این که بیضه‌های شما مشکلی ندارند. خبر بد این که سنگ کلیه دارید.
این علت مهم دیگری است که نشان می‌دهد نباید درد بیضه را نادیده بگیرید:‌ این مشکل ممکن است پزشک شما را به کشف یک ناراحتی مرتبط راهنمایی کند.
هرچند منشاء درد – سنگ کلیه – از بیضه‌ها شروع نمی‌شود، اما ممکن است چنین به نظر برسد چون درد رو به پایین کشیده می‌شود. این سنگ‌ها توده‌های فشرده ای هستند که از کریستال‌های ادرار در کلیه‌ی شما شکل می‌گیرند. پزشکان مطمئن نیستند که آن‌ها دقیقا به چه علت تشکیل می‌شوند، یا چرا بعضی از مردان از سایرین بیشتر مستعد ابتلا به آن‌ها هستند.
اکثر اوقات، می‌توانید بدون درمان (هرچند اغلب داروی مسکن تجویز می‌شود) سنگ را دفع کنید. آب زیادی بنوشید – و بعد دردی را که با حرکت سنگ‌های کوچک از کلیه به مثانه و بعد خروج از مجرای ادرارتان ایجاد می‌شود تاب بیاورید.

۱. پارگی بیضه
انواع خاصی از مشکلات بیضه وجود دارند که درست به همان بدی که به نظر می‌رسند هستند. می‌توانید به آن فهرست پارگی بیضه را نیز اضافه کنید.
یک قشای محافظتی وجود دارد که بیضه‌ را احاطه می‌کند و به آن تونیکا آلبوژینه می‌گویند. پارگی بیضه به خاطر وجود شکاف در این قشاء ایجاد می‌شود که باعث می‌شود خون به داخل کیسه‌ی بیضه نشت کند. چه چیزی باعث شکاف برداشتن این قشاء می‌شود؟ عموما، پارگی‌ها بر اثر ترومای خارجی به وجود می‌آیند – مثلا مصدومیت ورزشی یا تصادف ماشین.
شما ۷۲ ساعت فرصت دارید تا با عمل جراحی بیضه‌ی پاره شده را درمان کنید – اگر به موقع دست به کار شوید احتمال نجات دادن بیضه آسیب دیده ۴ به ۵ است.
هر وقت درد طولانی مدت بیضه داشتید ، ملاقات با پزشک باید در راس فهرست کارهایی باشد که قصد دارید انجام دهید. چون وقتی بحث درد بیضه به میان می‌آید، درمان آن و سرعت عمل داشتن کلید بهبودی هستند.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو