سرطان تخمدان در زنان، ده درمان خانگی موثر

منبع: نی نی بان

37

1398/2/29

21:58


سرطان تخمدان، سرطان رخ داده در ناحیه تخمدان است و به همین دلیل تنها زنان به این بیماری مبتلا می‌شوند. این بیماری به عنوان هفتمین نوع سرطان در میان شایع‌ترین انواع سرطان برای زنان، بسیار جدی به نظر می‌رسد، به خصوص به این دلیل که به یک بخش حیاتی بدن حمله می‌کند و سبب می‌شود که عمل جراحی برای درمان سرطان تخمدان پیچیده‌تر و خطرناک‌تر باشد. سرطان تخمدان به طور معمول در زنانی رخ می‌دهد که به مدت طولانی تخمک گذاری داشته‌اند، بنابراین معمولا زنان مسن‌تر، کسانی که هرگز باردار نشده‌اند و کسانی که خیلی دیر یائسه شده‌اند را درگیر می‌کند.
کارسینوم تخمدان شایع ترین شکل این سرطان است، اما بسیاری از عوامل خطر دیگر و علل بالقوه، از جمله هورمون درمانی و ژنتیک وجود دارد. با توجه به محل تخمدان و نزدیکی آن به سایر سیستم‌های ضروری بدن، سرطان تخمدان به عنوان سرطانی شناخته می‌شود که اغلب به سایر قسمت‌های بدن، از جمله شکم، روده، ریه و کبد گسترش می‌یابد.
مانند اغلب سرطان‌ها، انواع مختلفی از گزینه‌های بالقوه‌ی درمانی برای سرطان تخمدان وجود دارد، از جمله ایمونوتراپی، شیمی‌درمانی، هورمون درمانی، پرتودرمانی و جراحی که همه‌ی آن‌ها باید بر اساس شدت و ویژگی هر مورد بررسی شود. با این حال، برخی از درمان‌ها می‌توانند عوارض ناخوشایند و همچنین خطر اساسی (به عنوان مثال، جراحی) داشته باشند، به همین دلیل بسیاری از آدم‌های مبتلا ، به روش‌های طبیعی برای درمان سرطان تخمدان و بسیاری از انواع دیگر روی آورده‌اند. به این معنا که، سرطان باید در همان اوایل بروز، تشخیص داده شود و پس از آن باید به صورت تهاجمی درمان شود، بنابراین این روش‌های خانگی باید به عنوان یک درمان تکمیلی برای برنامه‌‌ی درمان رسمی که شما با یک متخصص انکولوژی ترتیب داده‌اید، در نظر گرفته شود. حال بیایید نگاهی دقیق‌تر به برخی از روش های خانگی برای درمان سرطان تخمدان داشته باشیم.
برخی از مهم‌ترین داروهای خانگی برای درمان سرطان تخمدان عبارتند از سویا، جینکو، زنجبیل، تخم کتان، قارچ شیتاکه، شبدر قرمز، چای سبز، پیاز قرمز، ماهی، نعناع فلفلی، آفتاب، ورزش، طب سوزنی و هیدراته نگه داشتن بدن. روش های خانگی برای درمان سرطان تخمدان در ادامه آمده اند.

۱. قارچ شیتاکه
هزاران قارچ مختلف در جهان وجود دارد که بسیاری از آن‌ها برای درمان بیماری‌های مختلف مورد تحسین قرار گرفته‌اند، اما قارچ شیتاکه قطعا یکی از معروف‌ترین گونه‌ها است. عنصر فعال موجود در قارچ شیتاکه، بتا گلوکانی به نام لنتینان، با مهار رشد برخی از انواع سرطان مرتبط است و عصاره‌های قارچ شیتاکه به مدت قرن‌ها در ژاپن و سایر طب‌های قدیمی جایگزین مورد استفاده قرار گرفته‌است. هرچند تحقیقات در رابطه با اثر کامل قارچ شیتاکه در برابر سرطان تخمدان هنوز هم ادامه دارد، اما مطمئنا اضافه کردن آن به رژیم غذایی‌تان ضرری ندارد!

۲. محصولات سویا
جایگزین کردن شیر و پروتئین سویا ممکن است خیلی باب روز و شایع به نظر برسد، اما یک عنصر سلامتی مشخص نیز برای این انتخاب وجود دارد! اگر از سرطان تخمدان (و سرطان‌های دیگر) رنج می‌برید، مصرف محصولات سویا علائم و اثرات نامطلوب بیماری را کاهش می‌دهد. ایزوفلاون‌های موجود در محصولات سویا انتقال سلول‌های سرطانی را مهار می‌کنند، و سرعت گسترش سرطان و رشد تومور را کاهش می‌دهند. علاوه بر این، ایزوفلاون‌های موجود در محصولات سویا می‌توانند به بهبود و محافظت از بدن در برابر عوارض جانبی اغلب بی‌رحمانه‌ی شیمی‌درمانی و دیگر درمان‌های رسمی سرطان کمک کنند.

۳. چای نعناع فلفلی
باز هم، این مورد یک “درمان” برای سرطان نیست، اما قطعا کمک می‌کند تا علائم کمی کاهش بیابند و بدن‌تان را به مبارزه‌ی سخت‌تر با بیماری تشویق می‌کند. چای نعناع فلفلی برای تسکین معده‌ی دچار مشکل، که یکی از شایع‌ترین اختلالات در افراد مبتلا به سرطان تخمدان است، بسیار فایده دارد. نعناع فلفلی همچنین یک منبع غنی از سایر ترکیبات ارگانیک و آنتی‌اکسیدان‌ها است که می‌توانند سیستم ایمنی بدن را تقویت کنند و سبب بهبود سریع بیمار شوند.

۴. هیدراته نگه داشتن بدن
مانند بسیاری از سرطان‌هایی که روی روده‌ها، روده‌ی کوچک، پروستات و سیستم‌های دیگر بدن تأثیر می‌گذارند، یکی از عوارض جانبی اصلی سرطان تخمدان عبارت است دوره‌های ابتلا به اسهال و یبوست. هر دوی این اختلالات ناخوشایند و به طور بالقوه خطرناک هستند. نوشیدن آب به میزان کافی تضمین می‌کند که بدن‌تان کم‌آب نخواهد شد و همچنین سبب بهبود فرایند هضم و جلوگیری از یبوست می‌شود.

۵. پیاز قرمز
پیاز قرمز هم ممکن است مانند سایر سبزیجات عادی و رایج به نظر برسد، اما این ماده‌‌ی خوراکی عملا سرشار است از ترکیبات ضد سرطان، از جمله کوئرستین، آپی‌ژنین، و آنتوسیانین‌های مختلف. در حالی که همه‌ی پیازها کاملا پرفایده هستند، پیاز قرمز قطعا قوی‌تر است و به دلیل آنتی‌اکسیدان‌هایی که دارد به مبارزه با این بیماری کمک می‌کند، و شما شاهد کند شدن گسترش سرطان تخمدان به سایر قسمت‌های بدن خواهید بود.

۶. گیاه دارویی کهندار (جینکو)
در حالی که بسیاری از روش‌های خانگی، به ویژه هنگامی که پای سرطان به میان می‌آید،‌ در حیطه‌ی درمان و بهبود هستند، جینکو یک استراتژی منحصر به فرد برای محافظت از بدن در برابر سرطان تخمدان است. یکی از مهم‌ترین اثرات جینکو، ارتباط آن با ترمیم DNA، ژن‌ها و سرکوب تومور است. جینکو با تضمین این‌که سلول‌های اپیتلیال تخمدان، موتاسیون‌های مشترک را که منجر به سرطان تخمدان می‌شوند، تجربه نمی‌کنند، در کنار بسیاری از دیگر ویژگی‌های متابولیکی و درمانی می‌تواند از بدن در برابر ابتلا به سرطان تخمدان نیز محافظت کند.

۷. نور آفتاب
یکی از ساده‌ترین درمان‌های خانگی برای سرطان تخمدان که بسیار نادیده گرفته شده‌است، بیرون رفتن و قرار گرفتن در معرض نور آفتاب است. مطالعات نشان داده‌اند که ویتامین D یک جنگنده‌ی قدرتمند در برابر سرطان است و به طور قابل‌توجهی با شیوع سرطان تخمدان ارتباط دارد. در واقع، زنانی که در عرض شمالی زندگی می‌کنند، چون نور خورشید کم‌تری دریافت می‌کنند و به دلیل سرما زمان بیش‌تری را در محیط‌های بسته سپری می‌کنند، بیش‌تر در معرض ابتلا به سرطان تخمدان قرار دارند. به عبارت دیگر اجازه دهید که هر از گاهی نور خورشید تن‌تان را لمس کند؛ خیال‌تان راحت باشد که آسیبی نمی‌بینید!

۸. زنجبیل
باز هم زنجبیل نقش مهمی در پیشگیری و درمان یکی دیگر از بیماری‌های جدی ایفا می‌کند. ترکیبات فعال موجود در زنجبیل، از جمله جینجرول، زینگرون و شوگاول، با فعالیت ضد سرطان و سرکوب جهش سرطان مرتبط هستند. سرطان بسیار سازگار است، اما زنجبیل به عنوان یک درمان مکمل برای تقویت مقاومت بدن در برابر سرطان مورد تحسین قرار گرفته‌است.

۹. ماهی
خوردن ماهی‌های چرب یکی از بهترین راه‌ها برای مصرف اسیدهای چرب امگا۳ است، یعنی چربی‌های مفید که بدن برای محافظت از قلب نیاز دارد. خوشبختانه، امگا ۳ به علت خواص آنتی‌ژن‌زایی که دارد از بدن در برابر سرطان نیز محافظت می‌کند. این بدان معنا است که امگا۳ می‌تواند سلول‌های سرطانی را از بین ببرد و مانع از رسیدن خون به آن‌ها شود، و از تقسیم شدن و متاستاز کردن آن‌ها جلوگیری کند.

۱۰. چای سبز
آنتی‌اکسیدان‌های فراوان موجود در چای سبز، یعنی انواع مختلفی از کاتچین‌ها و اپی‌کاتچین‌ها، سبب شده که یکی از بهترین نوشیدنی‌ها برای جلوگیری و درمان سرطان باشد. معروف است که کاتچین‌ها باعث ایجاد آپوپتوز یا خزان‌یاخته‌ای (مرگ خود به خود سلول‌ها) سلول‌های سرطانی و جلوگیری از تقسیم و گسترش آن‌ها در سراسر بدن می‌شوند. اگر شما در معرض خطر ابتلا به سرطان تخمدان (محیطی، قاعدگی، ژنتیکی و غیره) هستید، بهتر است چای سبز را به رژیم روزانه‌تان اضافه کنید و به این ترتیب از خودتان محافظت کنید!

کلام نهایی
چنان‌چه در ابتدای این مقاله ذکر شد، هر نوع سرطانی باید با شدت مورد توجه قرار بگیرد و مشاوره‌ی رسمی با انکولوژیست یا حرفه‌ای‌های حیطه‌ی پزشکی توصیه می‌شود. بسیاری از این پیشنهادات استراتژی‌های پیشگیری، درمان‌های مکمل و راه‌هایی برای کمک به بهبود از عوارض جانبی درمان رسمی سرطان هستند، اما نباید به طور کامل جایگزین درمان رسمی و دارویی سرطان شوند.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو