جلوگیری از بارداری با آی یو دی، چقدر تاثیر گذار است؟

منبع: نی نی بان

20

1398/2/29

21:59


اگر به دنبال گزینه‌هایی برای جلوگیری از بارداری هستید، یکی از روش‌هایی که می‌توانید در مورد آن فکر کنید، آی یو دی است. این روش به درد همه نمی‌خورد، اما امروزه برای اکثر زنان روشی موثر و بدون خطر جهت جلوگیری از بارداری محسوب می‌شود. آی یو دی همچنین، به مدت طولانی قابل استفاده است.

آی یو دی چیست؟
“آی یودی” مخفف “دستگاه داخلِ رحمی یا ابزار درون‌زهدانی” است. این دستگاه به شکل “T” است و در داخل رحم قرار می‌گیرد. آی یودی با جلوگیری از رسیدن اسپرم به تخمک و بارور کردن آن‌ها، مانع از بارداری می‌شود.
پنج نوع آی یودی وجود دارد. چهار مورد از این دستگاه‌ها – Liletta، Kyleena، Mirena، و Skyla – مقدار کمی هورمون پروژستین را در بدن شما آزاد می‌کند. این همان هورمون مورد استفاده در بسیاری از قرص‌های جلوگیری از بارداری است. این نوع آی یودی‌ها معمولا دوره‌ی قاعدگی شما را سبک‌تر می‌کنند و اگر دوره‌های سنگین داشته باشید، ممکن است گزینه خوبی برای‌تان باشد.
پنجمی، ParaGard است، که آی یودی مسی T نیز نامیده است. این دستگاه بدون هورمون است. مس سیستم ایمنی بدن‌تان را برای جلوگیری از بارداری تحریک می‌کند. این نوع آی یودی معمولا سبب می‌شود که دوره‌های قاعدگی‌تان به خصوص در ابتدا سنگین‌تر شود. اما ParaGard طولانی‌تر از آی یودی‌های هورمونی قابل استفاده است.

آی یودی تا چه حد تاثیرگذار است؟
اگر به درستی از آی یودی استفاده کنید احتمال باردار شدن‌تان کم‌تر از ۱٪ است.

مزایای آی یو دی چیست؟
– آن‌ها به مدت زمان طولانی قابل استفاده هستند.
– در غالب مواقع هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کنند. هنگامی که دستگاه گذاشتید، مجبور نیستید به آن فکر کنید و شریک زندگی‌تان هم مشکلی با آن نخواهد داشت.
– آی یودی فقط مستلزم یک بار پرداخت هزینه است.
– اگر در حال حاضر نوزادی دارید که شیر خودتان را می‌خورد، استفاده از آی یودی هیچ خطری ندارد.

چه کسی می‌تواند از آی یو دی استفاده کند؟
اکثر زنان سالم می‌توانند از آی یودی استفاده کنند. این دستگاه برای زنانی که در معرض خطر ابتلا به STD (بیماری منتقله‌ی آمیزشی) هستند مناسب نیست. آی یودی در برابر STD‌ها از زنان محافظت نمی‌کنند. شما نباید از آی یودی استفاده کنید اگر:
– مبتلا به STD هستید یا به تازگی مبتلا به عفونت لگن بوده‌اید.
– باردار هستید.
– سرطان دهانه‌ی رحم یا گردن رحم دارید.
– خونریزی واژینالی دارید که علت آن مشخص نیست.
هچنین نمی‌توانید از آی یودی مسی استفاده کنید اگر به مس آلرژی داشته باشید یا مبتلا به بیماری ویلسون باشید که باعث می‌شود بدن شما بیش از حد مس در خودش نگه دارد.
آی یو دی‌های هورمونی بدون خطر در نظر گرفته می‌شوند مگر این‌که فرد مبتلا به بیماری کبدی یا سرطان سینه باشد یا خطر ابتلا به سرطان پستان در او بسیار بالا باشد.
در موارد نادر، اندازه یا شکل رحم شما ممکن است برای قرار دادن آی یودی دشواری ایجاد کند.

آی یو دی چگونه کار گذاشته می‌شود؟
پزشک شما آی یودی را در طی یک جلسه‌ی ویزیت کار می‌گذارد. او ممکن است به شما پیشنهاد کند که برای مقابله با گرفتگی، داروهای ضد دردی مانند ایبوپروفن را چند ساعت قبل از کار گذاشتن آی یو دی مصرف کنید.
فرایند کار گذاشتن آی یودی مشابه پاپ اسمیر شروع می‌شود. ابتدا روی صندلی مخصوص معاینه‌ی زنان می‌نشینید. دکتر آی یودی را در یک لوله‌ی کوچک قرار می‌دهد و آن را وارد واژن‌تان می‌کند. او لوله را از طریق دهانه‌ی رحم در داخل رحم بالا می‌دهد. سپس آی یودی را از لوله خارج می‌کند و لوله را هم از داخل رحم بیرون می‌آورد. رشته های متصل به آی یودی ۲.۵ تا ۵ سانت داخل واژن خواهند بود.
این روش کمی آزاردهنده است و ممکن است گرفتگی و خونریزی را تجربه کنید اما در عرض چند روز تمام این مشکلات از بین می‌روند. بعضی از زنان نیز ممکن است در اثر درد دچار سرگیجه شوند.
معمولا می‌توان آی یودی را در هر زمانی از دوره‌ی قاعدگی‌تان انجام دهید. اما راحت‌تر این است که در دوره‌ی قاعدگی دستگاه را وارد کنید. چرا که در این زمان دهانه‌ی رحم شما بازتر است.

آی یو دی چگونه شروع به کار می‌کند؟
ParaGard غیر هورمونی به محض قرار گرفتن در واژن تاثیرگذاری خود را شروع می‌کند.
اگر آی یودی هورمونی را در طول دوره‌ی قاعدگی‌تان قرار بدهید، بلافاصله شروع به کار می‌کند. در غیر این صورت، ممکن است ۷ روز طول بکشد تا این نوع آی یودی کار خود را شروع کند.

آی یو دی چه مدت تاثیرگذار است؟
این موضوع بستگی به نوع آی یودی شما دارد.
– ۳ سال برای لیلیتتا و اسکایلا
– ۵ سال برای میرنا و کایلینا
– ۱۰ سال برای پاراگارد

آیا پس از کار گذاشتن آی یو دی دوره‌های قاعدگی تغییری خواهند کرد؟
با استفاده از آی یودی‌های هورمونی، بسیاری از زنان گرفتگی‌های کم‌تری را تجربه خواهند کرد. در چند ماه اول، بعضی از خانم‌ها دارای لکه‌بینی‌های نامنظم هستند. در نهایت، اکثر زنان دارای دوره‌های قاعدگی سبک هستند یا اصلا پریود نمی‌شوند. با آی یودی بارداری به ندرت اتفاق می‌افتد، اما اگر نداشتن دوره‌های قاعدگی سبب می‌شود به طور مداوم نگران باشید که مبادا باردار هستید، ممکن است بخواهید به جای این نوع، از آی یودی مسی استفاده کنید.
پاراگارد مسی ممکن است دوره‌ها را سنگین‌تر و بدتر کند. اما این هم احتمالا بعد از چند ماه رفع می‌شود.

آیا شریک زندگی شما می‌تواند آن را احساس کند؟
شریک زندگی‌تان قاعدتا نباید قادر به حس کردن چیزی باشد، اما اگر چیزی هم حس کند، در واقع تنها تماسی جزئی با رشته‌های آی یودی است. این امر نباید باعث ناراحتی شود. رشته‌ها به مرور زمان که آی یودی دارید نرم‌تر و کوتاه‌تر می‌شوند.

آیا این احتمال وجود دارد که آی یو دی من بیرون بیفتد؟
پزشک شما در طی مراجعات منظم شما به مطب، دستگاه‌تان را بررسی خواهد کرد. گردن رحم شما باید آی یودی را در جای خود نگه دارد، اما در موارد نادر، ممکن است دستگاه به طور کامل یا قسمتی از آن بیرون بیفتد.
احتمال رخ دادن چنین اتفاقی بیش‌تر است اگر:
– بچه ندارید.
– زیر ۲۰ سال هستید.
– بلافاصله بعد از داشتن نوزاد یا پس از سقط جنین در سه ماهه‌ی دوم، آی یو دی را کار گذاشته‌اید.
– فیبروئید در رحم شما وجود دارد.
– رحم شما اندازه یا شکل غیر معمولی دارد.
بیرون آمدن آی یودی به احتمال زیاد در طول دوره‌ی قاعدگی ممکن است رخ بدهد. این احتمال وجود دارد که دستگاه را روی پد یا تامپون مشاهده کنید. به طور مرتب بررسی کنید تا خیال‌تان راحت شود که می‌توانید رشته‌ها را احساس کنید. اگر آن‌ها کوتاه یا بلند به نظر می‌رسند یا اگر احساس می‌کنید که آی یودی به گردن رحم فشار وارد می‌کند، ممکن است که حرکت کرده باشد. اگر این اتفاق افتاد، با پزشک‌تان تماس بگیرید.

اگر بخواهم در آینده بچه‌دار شوم، چه؟
استفاده از آی یودی نباید بر توانایی شما برای بچه‌دار شدن در آینده تاثیر بگذارد. اگر می‌خواهید باردار شوید، از پزشک‌تان بخواهید که آی یودی شما را بیرون بیاورد. هنگامی که آی یودی خارج می‌شود، چرخه‌ی قاعدگی شما باید به حالت طبیعی برگردد.

آی یو دی چگونه خارج می‌شود؟
پزشک شما آی یودی را در مطب بیرون خواهد آورد. این کار فقط چند دقیقه طول می‌کشد. فقط باید روی صندلی مخصوص معاینه‌ی زنان بنشینید و پزشک با استفاده از فورسپس (انبرک) به آرامی آی یودی را خارج می‌کند. ممکن است کمی گرفتگی و خونریزی داشته باشید، اما این مشکل باید در عرض ۱-۲ روز از بین برود.

مطالب مشابه