وزیر ارتباطات: چرخه واردات گوشی موبایل به کشور معیوب است

37

1398/2/29

21:59


محمدجواد آذری جهرمی امروز و در حاشیه مراسمی که به مناسبت رو جهانی ارتباطات برگزار شد، در جمع خبرنگاران درخصوص وضعیت بازار گوشی موبایل و مشکلاتی که پس از رجیستری پیرامون گوشی‌ها شد صحبت کرد. در شرایطی که گفته می‌شود امکان ثبت گوشی‌های مسافری توسط فروشندگان موبایل از ابتدای خرداد ماه بسته خواهد شد و تنها مسافرین واقعی اجازه رجیستری گوشی‌ها وارد شده را دارند، شایعاتی مبنی بر جعل شناسه گوشی برای دور زدن رجیستری به گوش می‌رسد.

وزیر ارتباطات: چرخه واردات گوشی موبایل به کشور معیوب است

امکان جعل شناسه گوشی هنوز وجود دارد

جهرمی در این رابطه عنوان کرده است که تلاش رجیستری بر این بود که جعل شناسه گوشی به صفر برسد، اما این موضوع هنوز قطعی نیست و ممکن است که باگ‌هایی وجود داشته باشد. اما امکان آن وجود دارد که در کمترین زمان ممکن این جعل شناسایی و کشف شود. وزیر ارتباطات در حال حاضر مشکل بازار گوشی را جعل کد شناسه نمی‌داند و متقد است که مشکل اصلی در بازار واردات کالا است. او با اشاره به اینکه وزارت ارتباطات نمی‎تواند اقتصاد بازار گوشی تلفن همراه را کنترل کند، عنوان کرد:

 شرکت‌های واردکننده گوشی در تأمین ارز و ثبت و سفارش کالا دچار مشکل هستند و این موضوع به وزارت ارتباطات مربوط نمی‌شود. اما با این حال ما خلل موجود بازار را به وزیر صمت و نیز ستاد مبارزه با قاچاق کالا گزارش کرده‌ایم و درخواست‌مان این است که چرخه سالم ورود گوشی به کشور، تسهیل شود.

وزیر ارتباطات هم مانند همه می‌داند که وضعیت بازار گوشی خوب نیست. از دید او چرخه واردات معیوب است و باید با حل مشکل تأمین ارز واردکنندگان و ثبت سفارش گوش، شرایط به روال عادی بازگردد، چرا که این مشکل به اکوسیستم فناوری اطلاعات ضربه خواهد زد.

سودجویی از ورود مسافری گوشی

آذری جهرمی درخصوص اقدام واردکنندگان گوشی‌های مسافری اعلام کرد که با تسهیل واردات گوشی به‌صورت قانونی دست سودجویان که در لباس واردکننده همان کار قاچاق را انجام می‌دهند، کوتاه خواهد شد. این امر مسلتزم داشتن اکوسیستمی شفاف برای واردات گوشی است و تنها در اینصورت است که تخلفی رخ نخواهد داد.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو