30 درصد دانش آموزان در دوره کرونا چاق شده اند

منبع: رکنا

6

1400/4/23

10:56


30 درصد دانش آموزان در دوره کرونا چاق شده اند

از اسفند سال 98 شیوع کرونا در کشور منجر به تعطیلی آموزش های حضوری مدارس شده است. در دوره کرونا دانش آموزان ناچارند که به صورت مجازی و از داخل منزل در کلاس های درسی شرکت کنند. همین مساله دوری دانش آموزان در دوره کرونا از همسالان خود را به همراه داشته و منجر به واردن شدن آسیب های روانی مختلفی به برخی دانش آموزان شده است. علاوه بر این فعالیت های فیزیکی دانش آموزان نیز در ایام شیوع کرونا کاهش یافته است. به همین دلیل، مدیرکل دفتر تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش اعلام کرده که 30 درصد دانش آموزان در دوره کرونا چاق شده اند.

به گزارش رکنا، مدیرکل دفتر تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه در سال 1400 برنامه ملی کنترل وزن و چاقی دانش آموزان سراسر کشور با رویکرد ترویج زندگی فعال و سالم اجرا شده است، گفت: تاکنون 13 میلیون 720 هزار و 290 دانش‌آموز مورد سنجش اولیه قرار گرفتند که از این آمار مشخص شد سی ممیز یک دهم درصد از دانش‌آموزان ما دارای اضافه‌وزن و چاقی بودند که با فعالیت‌های مداخله‌گر و مشاوره هایی که معلمان تربیت‌بدنی و مراقبین سلامت و همکاری والدین داشتند توانستیم طی چهار ماه مداخله 3 درصد از این دانش آموزان را کاهش وزن بدیم .

محمد جعفری افزود: در سال گذشته نیز به ‌صورت پایلوت در پنج استان پروژه کنترل وزن و چاقی بر روی نوزده هزار دانش آموز انجام شد و مشخص گردید که دانش آموزان در شرایط کرونایی و حضور در منزل و کم تحرک بودن دچار اضافه وزن و چاقی شده اند و به همین دلیل پروژه فراگیر و ملی کنترل وزن و چاقی دانش آموزان یا همان کوچ را با رویکرد ترویج سبک زندگی فعال و سالم در دستور کار قرار گرفت.

وی گفت: انشا الله در شورای‌عالی آموزش‌وپرورش این طرح مصوب شود که حداقل دوسال یک بار این اتفاق انجام شود و انتظاری که از مسئولین به ‌ویژه والدین می رود این است که بحث سلامت را اولویت اول دانش آموزان در کنار مسائل آموزشی بدانند و اگر نگران آمار ارائه شده در خصوص کم تحرکی دانش آموزان نباشیم در آینده فرزندامان دچار بیماری خواهند شد.

جعفری افزود: برای اجرای درس تربیت‌بدنی و فعالیت‌های ورزشی در مدارس عوامل بسیاری دخالت دارند که در کنار منابع انسانی , توانمندسازی آنها و  محتوای برنامه درسی و همچنین فضا و تجهیزات ورزشی نیز از عواملی است که می تواند به اجرای آن کمک کند.

وی گفت: در کل کشور سرانه فضای ورزشی ما چه در مدرسه و چه در خارج از مدرسه مثل مجتمع آموزشی ورزشی  سی و چهار صدم مترمربع طبق آخرین آمار سال نود و نه است که در شهرستان‌های استان تهران این آمار هیجده صدم مترمربع است که نزدیک به سه صدم  از میانگین کل کشور بالاتر است.

جعفری افزود: در  چند سال گذشته  وزارت آموزش‌وپرورش  سیاست‌ ها و برنامه‌های خود را با همکاری سازمان نوسازی و تجهیز مدارس با رویکرد و این نگاه که فضاهای ورزشی باید در داخل مدرسه باشند مثل سالن‌های ورزشی و کلاس های درس تربیت بدنی که در داخل مدارس هستند.

وی گفت: در دو سال گذشته نزدیک به پانصد و هشتاد و سه کلاس درس تربیت بدنی در مدارس ابتدایی دخترانه با تغییر کاربری و با مساعدت خود استانها و شهرستان ها و کمک های مردم و خیرین تجهیز گردید که انشاالله بعد از شیوع بیماری کرونا دانش آموزان با مراجعه به مدرسه بتوانند در یک فضای امن و با تجهیزان کامل مرتبط با کتاب های دروس تربیت بدنی استفاده کنند.

مدیرکل دفتر تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش افزود: در سال 1400 ما چهارصد کلاس درس تربیت بدنی را در کل کشور برنامه ریزی کرده ایم که بر همین اساس اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران نیز سهم خود را خواهد داشت .

وی گفت: اگر شرایط کرونای نبود و مجتمع‌های آموزشی و ورزشی ما و مداس تعطیل نبودند و با توجه به رویکردی که در این سال در نظر گرفته شده بود و همچنین با تولید محتواها و کلیپ ها و آگاهی بخشی در دوره آموزشی معلمان و والدین و ارزیابان که صورت گرفته بود اتفاقات بهتری در زمینه کاهش وزن دانش آموزان و سبک زندگی فعال و سالم رخ می داد .

جعفری افزود: دفتر تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش  در سال تحصیلی 96-97 طی یک بررسی از نزدیک به صد و ده هزار دانش آموز در جهت بدست آوردن میزان آمادگی جسمانی و همچنین اندازه گیری بی ام ای آنان بر آمد که در پی آن مشخص شد بیست و هفت درصد از آنها دارای اضافه وزن و چاقی بوده اند.

وی گفت: البته در سال تحصیلی 94-95 کاسپین یک پیمایش ملی را انجام داد و طی این پیمایش ملی که دوازده هزار دانش‌آموز شرکت داشتند مشخص شد نزدیک به بیست و یک درصد از نوجوانان و جوانان ما دارای اضافه و چاقی بودند.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو