هر آنچه باید از رشته بدمینتون بدانید

منبع: طرفداری

6

1400/4/23

11:23


هر آنچه باید از رشته بدمینتون بدانید

در این مطلب که بازنشر و به روزرسانی شده است، به تاریخچه رقابت های بدمینتون در المپیک و رکوردداران این رشته در المپیک و قوانین آن پرداخته ایم. 

از چند روز دیگر رقابت های المپیک 2020 در کشور ژاپن و به میزبانی شهر توکیو آغاز خواهد شد. به همین مناسبت تصمیم گرفتیم در این بخش به طور ویژه به رشته بدمینتون در این مسابقات و همچنین تاریخچه این ورزش در المپیک های قبلی بپردازیم.

تاریخچه بدمینتون 

بدمینتون در سال 1873 توسط یک دوک انگلیسی معرفی شد و قوانین آن در سال 1877 تدوین شد. پیش از آن اما این رشته توسط افسران انگلیسی در هندوستان بازی  می‌شد و حتی گفته می‌شود که در قرن پنجم در چین، بازی‌ای تحت عنوان تی ژیان زی وجود داشته است که بازیکنان در آن به توپی در هوا ضربه می‌زدند.  

با این‌که این ورزش در انگلستان ابداع و گسترش یافت، اما در حال حاضر این ورزش، در آسیای شرقی و سپس در اسکاندیناوی محبوب است و کشورهای این حوزه‌ها در این رشته موفق هستند. چین و اندونزی از جمله کشورهایی هستند که  در  مسابقات بدمینتون، عموماً قاطعانه به قهرمانی می‌رسند. 

بدمینتون از سال 1992 و در المپیک بارسلون، رسماً به جمع ورزش‌های المپیکی اضافه شد؛ هرچند پیش‌ از آن، در رقابت‌های مونیخ 72 به صورت نمایشی، رقابت‌های بدمینتون برگزار شده بود. در ابتدا این رشته 4 مدال را برای هر کشور به ارمغان می‌آورد (یک نفره و دوبل، برای هر دو بخش مردان و زنان)، اما از سال 1996 و المپیک آتلانتا، تعداد مدال‌ها با اضافه شدن زیرشاخه، میکس (رقابت دوبل به صورت یک نفر مرد و یک نفر زن) به پنج مدال افزایش یافت. 

برای حضور در المپیک، فدراسیون جهانی از 29 بازیکن برتر در زیر شاخه تک‌نفره و 19 جفت بازیکن، در زیر شاخه دو نفره دعوت می‌کند. از بارسلون 92 تا کنون، 63 کشور در بدمینتون نماینده داشته اند، اما کشورهای استرالیا، بلغارستان، کانادا، چین، دانمارک، فنلاند، فرانسه، آلمان، بریتانیا، هنگ کنگ، هند، اندونزی، ژاپن، مالزی، لهستان، کره جنوبی، سوئد، تایلند و ایالات متحده آمریکا بوده‌اند که در 6 دوره اخیر، در این رقابت‌ها شرکت کرده‌اند. 

فدراسیون جهانی بدمینتون

با پا گرفتن رشته بدمینتون در انگلستان، قوانین این رشته تغییرات زیادی کرد و در سال 1901 زمین رسمی بدمینتون به شکل کنونی آن، تثبیت شد. این رشته در زادگاه خود، یعنی انگلستان به قدری پیشرفت کرد که 14 باشگاه، برای ساختن اتحادیه‌ای به یکدیگر ملحق شدند. وظیفه این اتحادیه، تدوین قوانین و تغییر آن بود. 

در ادامه، با گسترش بدمینتون در میان کشورها، فدراسیون جهانی بدمینتون، موسوم به (BWF) در سال 1934 تاسیس شد مقر کنونی آن، در کنت انگلستان است. در ابتدا، تنها 9 کشور (کانادا، دانمارک، انگلستان، فرانسه، ایرلند، هلند، نیوزلند، اسکاتلند و ولز) به عضویت فدراسیون درآمدند و درحال حاضر، بیش از 150 کشور عضو این فدراسیون هستند. 

لوگوی فدراسیون جهانی بدمینتون

بدمینتون در المپیک 2020

رقابت‌های بدمینتون در المپیک توکیو، از تاریخ 24 جولای تا 2 آگوست (2 تا 11 مرداد) در ورزشگاه Musashino Forest Sports Plaza، برگزار خواهد شد. بازی ها طی چند مرحله مقدماتی، یک هشتم، یک چهارم، نیمه نهایی و فینال برگزار می شود و آخرین فینالی که انجام خواهد شد، رویداد انفرادی مردان خواهد بود. 

در رقابت‌های امسال، کشورهایی چون استرالیا، اتریش، بلژیک، برزیل، برونئی، بلغارستان، کانادا، چین، کوبا، چک، دانمارک، استونی، فنلاند، آلمان، بریتانیا، گواتمالا، هنگ کنگ، مجارستان، هندوستان، اندونزی، ایرلند، رژیم اشغالگر قدس، ایتالیا، ژاپن، لیتوانیا، مالزی، موریس، مکزیک، هلند، لهستان، پرتغال، روسیه، سنگاپور، آفریقای جنوبی، کره جنوبی، اسپانیا، سری لانکا، سورینام، سوئد، سوییس، چین تایپه، تایلند، ترکیه، اکراین، ایالات متحده، ویتنام حداقل یک نماینده را دارند که در این بین، کشورهایی چون اندونزی، چین، کره جنوبی و ژاپن میزبان، بیشترین نماینده ها را دارند. ایران در این رقابت‌ها، بعد از 13 سال حاضر خواهد بود و با ثریا آقایی، در رقابت های انفرادی زنان، شرکت خواهد کرد.  

رکوردداران مدالی بدمینتون در المپیک

کشور مجموع مدال ها
چین  41
اندونزی 19
کره جنوبی 19
مالزی  8
دانمارک 8

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو