تعداد مبتلایان کرونا در این استان به سمت قله موج پنجم پیش می‌رود

4

1400/4/23

11:26


شمار مبتلایان بستری روزانه کرونا در خراسان رضوی تاکنون به روزی ۲۹۲ نفر رسیده است.

تعداد مبتلایان کرونا در این استان به سمت قله موج پنجم پیش می‌رود

به گزارش بهداشت نیوز، دکتر مهدی قلیان افزود: ۹۸۰ بیمار کووید ۱۹ هم‌اینک در بیمارستانهای خراسان‌ رضوی بستری هستند و این تعداد همچنان در حال افزایش است. 

وی ادامه داد: شمار مبتلایان بستری روزانه کرونا در خراسان رضوی تاکنون به روزی ۲۹۲ نفر رسیده است. 

معاون دانشگاه علوم پزشکی مشهد شمار بیماران بدحال کووید ۱۹ بستری در بخشهای مراقبت ویژه بیمارستانهای خراسان رضوی را نیز ۲۴۵ نفر اعلام کرد.

قلیان گفت: هم‌اینک روزانه حدود ۱۱ نفر از بیماران کرونایی در خراسان رضوی روزانه جان خود را از دست می‌دهند. 

وی افزود: جمعیت مبتلایان خراسانی به ویروس کرونا در بخش سرپایی نیز روند افزایشی دارد بطوری که هم‌اینک نتیجه آزمایش طبی ۳۵ درصد از مراجعه‌کنندگان به مراکز پزشکی منتخب با علائم مشکوک در بخش سرپایی مثبت است.

وی ادامه داد: وضعیت کنونی شیوع کرونا در خراسان رضوی، جدی گرفتن رعایت پروتکلهای بهداشتی را از سوی عموم مردم به ویژه در موج پنجم طغیان این ویروس بسیار مهم و موکد کرده است. 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: با این حال و همچنین با وجود تکرار هشدارها نسبت به خطر سویه دلتای ویروس کرونا، میزان رعایت پروتکلهای بهداشتی در استان خراسان رضوی به زیر ۵۰ درصد کاهش یافته است.

۸۰ درصد جمعیت ۶ میلیون و ۸۷۰ هزار نفری خراسان رضوی زیر پوشش خدمات دانشگاه علوم پزشکی مشهد هستند. بقیه جمعیت این استان توسط دانشگاههای علوم پزشکی سبزوار، گناباد، تربت‌حیدریه و دانشکده‌های پزشکی نیشابور و تربت‌جام خدمات‌رسانی می‌شوند.

بر اساس آخرین آمار رسمی تاکنون سه میلیون و ۴۱۷ هزار و ۲۹ نفر در ایران به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. بیماری کووید ۱۹ جان ۸۶ هزار و ۲۰۷ نفر را نیز تاکنون در کشورمان گرفته است. همچنین سه میلیون ۵۶ هزار و ۱۶۰ نفر از مبتلایان به ویروس کرونا در ایران تاکنون بهبود یافته‌اند.  

وزارت بهداشت اعلام کرد هم‌اینک ۱۴۳ شهرستان در وضعیت قرمز، ۱۸۶ شهرستان در شرایط نارنجی و ۱۱۹ شهرستان در وضعیت زرد شیوع ویروس کرونا قرار دارند.

همچنین تاکنون چهار میلیون و ۹۰۷ هزار و ۵۴۵ شهروند ایرانی دوز نخست واکسن کرونا و دو میلیون و ۱۴۹ هزار و ۷۱۲ شهروند دوز دوم آن را تزریق کرده و واکسینه شده‌اند. بر این اساس مجموع واکسنهای تزریق شده در ایران به هفت میلیون و ۵۷ هزار و ۲۵۷ دوز رسیده است.

"پاندمی کرونا" در سطح جهان ۱۸۸ میلیون و ۲۲۴ هزار و ۵۳۷ نفر را بیمار کرده و جان چهار میلیون و ۵۸ نفر را در ۳۰۷ کشور گرفته است. ۱۷۲ میلیون و ۱۰۹ هزار و ۱۵۸ نفر از افراد مبتلا به ویروس کرونا هم تاکنون در سطح جهان درمان شده‌اند.

آمریکا در این میان با ۳۴ میلیون ۷۶۶ هزار ۴۰۴ بیمار کووید  ۶۲۳ هزار و ۲۹ قربانی ویروس کرونا، بیشترین آمار ابتلا و تلفات ناشی از پاندمی کرونا را در جهان به خود اختصاص داده است. پس از آمریکا کشورهای هند، برزیل و فرانسه بیشترین شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا را دارند.

ایران بر اساس آخرین آمارهای رسمی جایگاه سیزدهم را در جدول بیشترین جمعیت مبتلایان به ویروس کرونا در میان کشورهای جهان دارد.

منبع: ایرنا

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو