هر آنچه باید از گلف در المپیک بدانید

منبع: طرفداری

4

1400/4/23

11:50


هر آنچه باید از گلف در المپیک بدانید

بررسی رشته گلف در رقابت های المپیک؛ از تاریخچه این رشته تا نحوه برگزاری آن

از چند روز دیگر رقابت های المپیک 2020 در کشور ژاپن و به میزبانی شهر توکیو آغاز خواهد شد. به همین مناسبت تصمیم گرفتیم در این بخش به طور ویژه به رشته گلف در این مسابقات و همچنین تاریخچه این ورزش در المپیک های قبلی بپردازیم. گلف یکی رشته های المپیکی محسوب می شود که در ادامه آن را به صورت کامل بررسی کردیم:

تاریخچه گلف

خاستگاه گلف سرزمین اسکاتلند است. چندین قرن پیش بریتانیایی ها این بازی را انجام می دادند و اتفاقا محبوب هم بود. مشهورترین و قدیمی‌ترین زمین گلف جهان در شهر سنت اندروز در اسکاتلند قرار دارد و نخستین آیین‌نامه رسمی این رشته در شهر ادینبورگ پایتخت اسکاتلند نوشته شده‌است.

واژه «گلف» که از قرن ۱۶ میلادی برای این بازی به کار می‌رود از واژه‌های قدیمی اسکاتلندی «Golve» و «Goff» گرفته شده که در پایه گرفته شده از واژه آلمانی «Kolf» بوده‌است. این بازی با اینکه معمولاً به عنوان بازی پولداران به‌ شمار می‌آید، امروزه در میان طبقات دیگر هم طرفدار یافته و بازیگران بیشتری را از سراسر جهان به خود جلب کرده است.

گلف / المپیک

گلف / المپیک

نحوه بازی گلف

زمین گلف حدود سی یا چهل هزار متر مربع وسعت دارد. برای بازی گلف کفش ویژه میخ‌داری نیاز است تا به هنگام ضربه زدن پای بازیکن نچرخد.

لباس گلف هم برای راحتی حرکت بدن و از جنس مخصوص درست شده‌است. برای گلف‌ بازی ساک ویژه‌ای نیاز است تا چهارده چوب گلف را در خود جای دهد. این ساک در زیر خود چرخ‌هایی دارد که به گلف‌باز اجازه می‌دهد تا ساک و چوب‌های خود را به راحتی در سراسر زمین به همراه ببرد. هر کدام از این چوب‌ها برای زدن ضربه‌های گوناگونی بکار می‌روند. هر بازی گلف میان چهار تا پنج ساعت طول می‌کشد و دارای قانون‌های خودش است.

گلف / المپیک

گلف / المپیک

گلف در المپیک 2020

در مجموع 60 نفر در رقابت ها شرکت خواند کرد؛ 30 مرد و 30 زن که از گروه 15 نفر راهی مرحله بعدی می شوند. طبق طبقه بندی انجام شده، حداقل یک گلف باز از کشور میزبان و همچنین هر قاره در این رقابت ها حضور دارند. برای هر گروه مردان و زنان، 1 طلا، 1 نقره و 1 برنز درنظر گرفته شده است. 

رکوردداران کسب مدال گلف در تاریخ المپیک

برترین کشورهای تاریخ المپیک در رشته گلف، به شرح زیر بوده اند:

کشور طلا نقره برنز مجموع
آمریکا 3 3 5 11
بریتانیا 1 1 1 3
کانادا 1 0 0 1
کره جنوبی 1 0 0 1
نیوزلند 0 1 0 1
سوئد 0 1 0 1
چین 0 0 1 1

 

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو