از المپین 12 ساله تا سابقه 10 دوره حضور؛ جالب‌ترین رکوردهای تاریخ المپیک را بخوانید

از المپین 12 ساله تا سابقه 10 دوره حضور؛ جالب‌ترین رکوردهای تاریخ المپیک را بخوانید


منبع: طرفداری

4

1400/4/23

13:11


از المپین 12 ساله تا سابقه 10 دوره حضور؛ جالب‌ترین رکوردهای تاریخ المپیک را بخوانید

هر چه به برگزاری رقابت های المپیک 2020+1 توکیو نزدیک تر می شویم بازار اخبار و صحبت در مورد رکورد های مختلفی که در تاریخ المپیک به ثبت رسیده است داغ تر می شود...

به گزارش طرفداری، در این مطلب برخی از رکورد های ماندگار و جالب المپیکی را که بعید است حالا حالا ها شکسته شود را بررسی می کنیم:

 • اسکای براون (Sky Brown)؛ رشته اسکیت

صحبت را با جوان ترین المپین تاریخ آغاز می کنیم. اسکای براون با تنها 12 سال سن به عنوان جوانترین المپین تاریخ شناخته می شود. او که اصالتی ژاپنی دارد قرار است در همین دوره از المپیک در رشته اسکیت فعالیت کند.

 • مارجوری گسترینگ (Marjorie Gestring)؛ رشته شیرجه

از جوان ترین المپین تاریخ گفتیم بد نیست نامی از جوانترین مدال آور تاریخ المپیک بیاوریم. مارجوری گسترینگ در حالی که 13 سال و 268 روز سن داشت برنده مدال طلای المپیک شده است. او در سال 1936 در المپیک برلین در رشته شیرجه مدال طلا را برای کشور آمریکا به ارمغان آورد.

در فصل پنجم و قانون چهل و دوم قوانین المپیک به این نکته اشاره شده است که هیچ محدودیت سنی ای برای حضور در المپیک وجود ندارد و این قضیه از قوانین فدراسیون های ورزشی هر کشور تاثیر پذیر است.

 • اسکار سوان ( Oscar Swahn )؛ رشته تیراندازی

اسکار سوان سوئدی علاوه بر این که پیرترین ورزشکار تاریخ المپیک است، مسن‌ ترین مدال‌آور تاریخ المپیک نیز هست.

او در سه المپیک 1908 لندن، 1912 استکهلم و 1920 آنتورپ مجموعا 3 طلا، 2 نقره و 1 برنز المپیک برنده شده است،او هنگام برگزاری ماده تیمی هدف متحرک تیراندازی 72 سال و 280 روز سن داشت. تیرانداز سوئدی در سن 79 سالگی در گذشت.

 

 • هلن دوپرالس (Hélène de Pourtalès)؛ رشته تیراندازی با کمان

هلن دوپرالس همان طور که دارای یکی از خاص ترین نامه های تاریخ المپیک است به عنوان اولین ورزشکار بانوی المپیک شناخته می شود. این ورزشکار سوییسی در المپیک 1900 شرکت کرد.

 • شارلوت کوپر (Charlotte Cooper)؛ رشته تنیس

شارلوت کوپر انگلیسی نیز به عنوان اولین بانوی مدال آور تاریخ المپیک شناخته می شود. این ورزشکار انگلیسی سال 1900 در رشته تنیس مدال طلا کسب کرد.

 

 • مایکل فلپس (Michael Phelps)؛ رشته شنا

فلپس آمریکایی از سال 2004 تا 20016 که آخرین المپیک برگزار شد توانست 28 مدال را در بخش های مختلف رشته شنا به دست آورد تا رکورد تعداد مدال یک ورزشکار المپیکی را در اختیار بگیرد. از تعداد مدال، 23 مدال به رنگ طلایی بوده و فلپس رکورد کسب 8 مدال طلا در یک دوره المپیک را هم داشته است او در المپیک 2008 هشت مدال طلا  کسب کرد. یکی از رکوردهای نزدیک به فلیپس در رشته شنا، مارک تاسپیتز است که 9 مدال طلا کسب کرده است.

اما در رشته های دیگر ژیمناست شوروی لاریسا لاتینیا در دهه 50 و 60 میلادی موفق شده بود در مجموع 18 مدال در المپیک ها کسب کند و او نزدیک ترین تعقیب کننده فلپس است.

 • باب بیمون (Bob Beamon)؛ رشته پرشه پرش بلند (long jump)

رکورد باب بیمون در رشته پرش از ارتفاع قدیمی ترین رکورد عملکردی به جا مانده از تاریخ المپیک است. این ورزشکار آمریکایی در المپیک 1968 مکزیکوسیتی با ثبت پرش 8 مترو 90 سانتی متر یک رکورد به یاد ماندنی در تاریخ المپیک را به ثبت رساند.

باب بیمون

البته در مسابقات پرش جهانی توکیو در سال 1991 مایک پاول با پرش 8 متر و 95 سانتی متری پرشی بلند تر از بیمون داشت اما به دلیل این که این پرش در رقابت های جهانی ثبت شد و در بازی های المپیک نبود، هنوز که هنوز است رکورد بیمون دست نخورده باقی مانده است. البته پاول در رقابت های non-legal jump پرش 8 متر و 99 سانتی متری را هم به ثبت رسانده است. به هر حال رکورد باب بیمون از سال 1968 دست نخورده باقی مانده است.

 • ایان میلار (Ian Millar)؛ رشته سوارکاری

کمی از فضای تعداد مدال فاصله می گیریم و به رکورد تعداد حضور پیاپی در المپیک می رسیم. یکی از خارق العاده ترین رکورد های المپیک مربوط به ایان میلار کانادایی است است. او 10 دوره متوالی در المپیک حضور داشته است. او در رشته اسب سواری فعالیت می کرد و در المپیک 2016 ریو نیز به دلیل این که اسبش مصدوم شد نتوانست در رقابت ها شرکت کند. در تمام این 10 دوره نیز او فقط توانست در المپیک 2008 پکن مدال نقره کسب کند.

 • تیم روسیه  (Ian Millar)؛ رشته وزنه برداری

رشته وزنه برداری همواره یکی از پرطرفدارترین رشته های المپیکی برای ایرانی ها بوده است چرا که به نوعی قبل از هر دوره مدال ما در این رششته قطعی بوده و ورزشکارانی همچون محمد نصیری، حسین رضا زاده و بهداد سلیمی همواره از مدال آوران این رشته بوده اند اما جالب است بدانید که از لحاظ کسب تعداد مدال ایران هشتمین کشور در رشته وزنه برداری است. جدول مجموع مدال های کسب شده در این ورزش به شرح زیر است:

نام کشور تعداد مدال
1- روسیه (با احتساب مدال های شوروی) 231
2- چین 189
3- بلغارستان 91
4- آمریکا 55
5- آلمان 40
6- اتریش 35
7- لهستان 30
8- ایران 24

از لحاظ رکورد فردی نیز  رکوردهای دسته فوق سنگین المپیک برخلاف رکوردهای جهانی که همگی توسط تالاخادزه شکسته شده، هنوز در یکضرب و دوضرب در اختیار دو وزنه بردار ایرانی است. بهداد سلیمی با 216 کیلوگرم در یکضرب توانسته نامش را در کتاب رکوردهای المپیک ثبت کند و حسین رضازاده نیز با 263 کیلوگرم در دوضرب رکورددار به حساب می آید. البته روس ها در این دوره از رقابت ها به دلیل دوپینگ باید زیر پرچم  ROC مسابقه بدهند.

 • کائوری ایچو (kaori icho)؛ رشته کشتی

در بین کشتی گیران المپیکی، کائوری ایچوی ژاپنی با کسب 4 مدال طلا در رقابت های المپیک دارای بیشترین تعداد مدال است.

کائوری ایچو

فهرست بیشترین تعداد مدال برای کشتی گیران المپیکی

در بین کشتی گیران ایرانی نیز غلامرضا تختی با دو مدال نقره و یک مدال طلا دارای بهترین عملکرد است.

 • کاروان آمریکا در المپیک 1904 سن لوییز

کاروان آمریکا در آن دوره 239 مدال کسب کرد. که شامل 78 طلا، 82 نقره و 79 برنز بود. این رکورد هنوز بعد از 112 هنوز باقی است. شوروی در المپیک عجیب سال 1980 مسکو توانست 195 مدال کسب کند. آمریکا در سال 2012 موفق شد 103 مدال و در سال 2008، 110 مدال کسب کند.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو