وحید شمسایی: نباید در باد هیچ افتخاری بخوابیم

منبع: طرفداری

5

1400/4/23

13:17


وحید شمسایی: نباید در باد هیچ افتخاری بخوابیم

وحید شمسایی از وضعیت فوتسال ایران می گوید

به گزارش طرفداری، وحید شمسایی درباره انتخابش به‌عنوان عضو و معاون رییس کمیته فوتسال به تسنیم گفت:

فکر می‌کنم هدف همه ما در رده‌های مختلف، رشد و تعالی فوتسال است و باید در این فراز و نشیب‌ها به فوتسال کمک کنیم. من به دنبال تملق و چاپلوسی نیستم و قبلاً هم به خاطر احترامی که برای محمدحسن انصاری‌فرد قائل بودم، عضو کمیته فنی و توسعه شدم. برای انصاری‌فرد هم آن اتفاقات پیش آمد و دو دقیقه بعد استعفا کردم، چون دنبال میز و صندلی نبوده و نیستم.

او با بیان اینکه درباره سمت جدید خود با مهرداد سراجی صحبت کرده است گفت:

به جمع‌بندی رسیدیم که اگر می‌توانیم خدمتی کنیم، قدم جلو بگذاریم. سراجی سابقه مدیریت دارد و در این سه ماه با تمام وجود کار کرده است. ان‌شاءالله در کمیته فوتسال هر کاری از دست‌مان بربیاید، انجام می‌دهیم و اگر هم برنیاید، از این کمیته جدا می‌شوم.

عضو کمیته فوتسال با انتقاد از یک عضو پیشین خانواده این رشته گفت:

مانند برخی دوستان نیستم که می‌گفتند به عشق کشور کار کردند و هزار تومان نگرفتند، اما بازی دوستانه را به شرطی هماهنگ می‌کردند که محرومیت خودشان تمام شود! کسی که کشورش برای او مهم باشد، نمی‌گذارد چیزی سد راه شود. ما به فکر جایگاه نیستیم و اگر به این مسائل فکر می‌کردیم، زودتر به جایگاه‌های بالاتر می‌رسیدیم. این فوتسال بوده است که ما را معرفی کرده، نه افراد فوتسال و با کمک خدا، زندگی‌ام به گونه‌ای است که نیازی به تملق ندارم.

شمسایی در پاسخ به این پرسش که آیا از این به بعد در رده مدیریتی فعالیت می‌کند و مربیگری را کنار می‌گذارد یا خیر، گفت:

من قلبم را آنژیو کردم و گوشت، پوست و قلبم در فوتسال رفته است. اتفاقات مختلف این رشته مرا بیچاره کرده است. در بازیگری و مربیگری فوتسال به عناوین زیادی رسیدم و اگر می‌توانم، باید کمکم را ارائه کنم. ممکن است این کمک یک روز در عرصه مدیریت باشد و روز دیگر در انتقال تجربیات بازی به بازیکنان جوان.

او در مورد روند آماده‌سازی تیم ملی ایران برای شرکت در جام جهانی لیتوانی گفت:

فوتسال ما در مسیر درستی بود، تا زمانی که کرونا دنیا را به هم ریخت. دیدارهای دوستانه کشورها خیلی کم شده است. اتفاق بسیار بد دیگر برای ما، لغو جام ملت‌های آسیا بود که می‌توانست آماده‌سازی بسیار خوبی برای ما باشد. مسابقات جام ملت‌های اروپا و انتخابی جام جهانی در این قاره برگزار شد، اما جام ملت‌های آسیا لغو شد و ضرر کردیم. مانند اتفاقی که برای دیدار با ژاپن افتاد و لغو مسابقات باعث شد این تیم خودش را کنار بکشد. المپیک با آن ابهت، جذابیت خود را از دست داده و فوتبال اخیراً با تماشاگران جذاب شده است.

عضو کمیته فوتسال با تمجید ضمنی از مدیران فدراسیون فوتبال گفت:

این موضوع را درباره بانوان گفته بودم. وقتی یک تیم مدیریتی معوقات سال‌های گذشته را در کمتر از پنج ماه پرداخت می‌کند، باید بگوییم دست‌تان درد نکند. با این شرایط به آینده امیدوار هستیم. سراجی تلاش می‌کند تا معوقات باقیمانده پرداخت و قرارداد جدید مربیان تیم ملی فوتسال هم امضا شود. زمانی که کارم را در کمیته فوتسال آغاز کنم، با تمام وجود برای سربلندی این رشته تلاش می‌کنم و وقت می‌گذارم. تاکنون از همه بزرگان فوتسال که نقشی تعیین‌کننده داشته‌اند، اجازه گرفتم و هر قدمی را با مشاوره آنها برمی‌دارم.

شمسایی در مورد وضعیت شاگردان ناظم‌الشریعه در جام جهانی و انتظار برخی کارشناسان برای تکرار مقام سوم جام جهانی 2016 گفت:

نتایج فوتسال باعث شده که توقعات از این رشته همیشه بالا باشد و ما با ناظم‌الشریعه و همین بازیکنان، به سومی جهان هم رسیدیم. در سال 1992 چهارم جهان شدیم و فوتسال همیشه در رده بین‌المللی پرچمدار بوده است. توقعات باعث افزایش تلاش و تمرکز ما می‌شود، اما ورزش پیش‌بینی‌ناپذیر است و اگر با تمام وجود بازی نکنیم، موفق نمی‌شویم. نباید در باد هیچ افتخاری بخوابید و دیدیم آلمان در یک هشتم نهایی یورو 2020 حذف شد. امیدوارم نتیجه‌ای در شأن فوتسال ایران بگیریم.

او با بیان اینکه خواسته‌های ناظم‌الشریعه باید فراهم شود گفت:

جام جهانی دشوار بوده و دیدگاه ایران هم حضور میان بهترین‌های جهان است. در سه جام جهانی حاضر بودم و در هر سه دوره با بهترین‌های جهان همگروه شدیم. آرژانتین و اسپانیا در 2000، آرژانتین و پرتغال در 2004 و اسپانیا در 2008 با ایران همگروه بودند. تازه آن زمان شرایط سخت‌تر بود و الان تیم سوم گروه هم شانس صعود دارد. فرقی نمی‌کند چه تیم‌هایی در گروه ما باشند و جام جهانی در مجموع میعادگاه سختی است. برخی تیم‌ها چون اسپانیا و ایران نام بزرگتری دارند و رقبا انگیزه بیشتری مقابل چنین تیم‌هایی خواهند داشت.

عضو کمیته فوتسال با اشاره به لزوم آینده‌نگری در فوتسال گفت:

متأسفانه در سطح بین‌المللی بازیکن‌سازی نکردیم و به نظرم هنوز نان جوراندیرو را می‌خوریم. او زمان ریاست درودگر بر فوتسال به ایران آمد و به نظرم در سطح تیم ملی بزرگسالان نتوانست کاری کند، اما در رده پایه فوق‌العاده بود و بازیکنان مؤثری را رشد داد. آن زمان پایه را قدرتمند ساختیم، اما الان این پایه قدرتمند را نداریم و به این رده باید خیلی بها بدهیم. مثلاً سالار آقاپور می‌تواند در تیم ملی مثمرثمر باشد. اصغر حسن‌زاده هم مانند آقاپور 19 ساله بود که شمس، او را از رده امید به تیم ملی آورد. مهدی کریمی هم رشد خوبی داشت که متأسفانه مصدوم شد.

شمسایی با مقایسه شرایط فوتسال کشورمان با نایب قهرمان قاره کهن گفت:

فوتسال ژاپن خیلی از ما عقب‌تر است، اما در برنامه‌ریزی شرایط بهتری نسبت به ما دارد. از تیم زیر 20 سال ژاپن که سال 2018 قهرمان آسیا شد، شش بازیکن به تیم ملی این کشور رسیدند و تقویت نکردن رده پایه برای ما مشکل‌ساز می‌شود. بهترین‌های فوتسال در جام جهانی امسال به میدان می‌روند، اما باید به فکر جام جهانی 2024 باشیم. میانگین سنی تیم ملی بالای 30 سال است و متأسفانه کسی را جایگزین بازیکنان باکیفیت نکرده‌ایم.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو