منبع: فرارو

2

1400/4/23

13:43


پارک ملی کویر با وسعت کلی ۴۲۰ هزار هکتار و ۲۵۰ هکتار منطقه حفاظت شده در جنوب شهرستان گرمسار میزبان گورخر ایرانی است.

(تصاویر) امید‌ها برای احیای گورخر ایرانی 

با رهاسازی پنج گورخر ماده آبستن با یک نر نابالغ در پارک ملی کویر گرمسار، نخستین کره گورخر از گله‌ی گورخر‌های پرورش در اسارت در این پارک، اوایل خرداد ماه امسال به دنیا آمد. این کره نخستین گورخری بود که پس از ۳۵ سال در پارک ملی کویر گرمسار متولد شد. این گورخر‌ها نخستین گله آزاد گورخر در پارک ملی کویر گرمسار هستند

 مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سمنان گفت: گله متناسب سازی شده با ترکیب جنسیتی مطلوب شامل ۵ راس گورخر ماده آبستن و یک نر نابالغ که در آذر ماه سال ۱۳۹۹ پس از گذراندن مراحل انتقال از پارک ملی توران و نگهداری در اسارت رها سازی شده بودند هم اکنون کاملا به این محیط زندگی عادت کرده اند.

امیر عبدوس تصریح کرد: شناساندن محیط جدید زندگی به گورخر‌ها بدلیل اینکه این حیوان در هر کجا که رها شود با رد یابی و جهت گیری‌های غریزی معمولا به نقطه اولیه‌ای در آنجا متولد شده باز می‌گردد، بسیار سخت است و این فرآیند تخصصی در مدت ۴ ماه با موفقیت انجام شد.

وی افزود:علاوه بر این ۶ راس رها سازی شده، هم اکنون ۵ راس گور دیگر با بهترین شرایط در مجهزترین و تخصصی‌ترین مرکز نگهداری و پرورش در اسارت گور آسیایی در مجموعه پارک ملی کویر به منظور ایجاد ترکیب جنسیتی مناسب طبیعت نگهداری می‌شوند.

پارک ملی کویر با وسعت کلی ۴۲۰ هزار هکتار و ۲۵۰ هکتار منطقه حفاظت شده در جنوب شهرستان گرمسار در استان سمنان قرار دارد که با استان‌های تهران، قم و اصفهان مرز مشترک دارد و طبق آخرین آمار‌ها ۳۴ گونه پستاندار، ۳۴ گونه خزنده، ۱۵۵ گونه پرنده و ۳۵۵ گونه گیاهی در آن وجود دارد. جاده معروف سنگ فرش و آثار تاریخی نظیر مجموعه قصر بهرام گور در این منطقه قرار دارد.

عکاس: احمد امیر احمدی/ صداوسیما

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو