دو کتاب ارشاد و تُحَف ُالعقول، تاریخ و روایت‌های اهل‌بیت (ع) را در بر می گیرد

منبع: حوزه

4

1400/4/23

15:07


حوزه/ مدیر امور بین‌الملل مؤسسه علمی فرهنگی دارالحدیث با اشاره به ترجمه دو کتاب ارشاد شیخ مفید و تُحَف ُالعقول گفت: این دو کتاب تاریخ و روایت‌های اهل‌بیت (ع) را روایت می‌کند.

دو کتاب ارشاد و تُحَف ُالعقول، تاریخ و روایت‌های اهل‌بیت (ع) را در بر می گیرد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری حوزه، حجت‌الاسلام علیرضا بهرامی امروز در آیین رونمایی از کتاب ... که در دانشگاه قرآن و حدیث برگزار شد، اظهار داشت: خانم دکتر مهدوی دامغانی ترجمه گروهی از آثار و مفاخر حدیثی و تاریخی شیعه را انجام داده‌اند و تاکنون  ۳۰۰ ترجمه در کارنامه خود دارند.

وی ادامه داد: آثار این شخصیت علمی توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خریداری و سال‌ها در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی باقی‌مانده بود که در سلسله‌نشست‌هایی که در سازمان فرهنگ و ارتباطات داشتیم به یک فهم مشترک برای ارزیابی، کنترل و تصحیح آثار حدیثی رسیدیم و این آثار به مؤسسه دارالحدیث برای این امر واگذار شد.

حجت‌الاسلام بهرامی تاکید کرد: شروع کار را از سه اثر فرانسوی‌زبان آغاز کردیم که سه کتاب ارشاد شیخ مفید، تُحَف ُالعقول ابن شعبه حرانی و روضه کافی را در اولویت قرار دادیم.

وی ابراز داشت: طبق تجربه  ۳۰ ساله‌ای از ترجمه احادیث داشتیم به یک سری اصول و آیین‌نامه‌ها رسیدیم که برای کنترل و تصحیح این آثار ابتدا به دو مترجم متبحر فرانسوی دادیم و یک سری اشکالات را در سه اصل محتوایی، رسم‌الخطی و آوانگاری تذکر دادند.

حجت‌الاسلام بهرامی افزود: این مجموعه را همراه با شواهد گردآوری کردیم و مترجمین خواستار شدند که این تصحیح‌ها را خودشان انجام دهند.

وی تصریح کرد: این کار نتایج خوبی داشت به‌طوری‌که با وجود اصلاح ۲۴ درصدی وحدت قلم به هم نخورد چون زمانی که ما تصحیح را به‌غیراز مترجم واگذار می‌کنیم این وحدت قلم از ساختار اولیه خارج می‌شود.

مدیر امور بین‌الملل مؤسسه علمی فرهنگی دارالحدیث تاکید کرد: نکته دیگر این که ما به یک بلوغ در طراحی و ارائه کار برای مخاطبان بین‌الملل رسیدیم.

وی افزود: این دو اثر در ایران و کانادا انجام خواهد شد بحمدالله کار چاپ در ایران انجام شده و در کانادا هم مقدمات اولیه آن انجام شده است.

حجت‌الاسلام بهرامی بیان داشت: کتاب روضه کافی نیز در مراحل نهایی اخذ مجوز است که به‌زودی چاپ خواهد شد.

وی ادامه داد: در کنار دو اثری قرار داریم که یکی تاریخ همه ائمه اهل‌بیت (ع) را گزارش می‌کند و دیگری روایاتی از همه ائمه اهل‌بیت (ع) را دارد.

مدیر امور بین‌الملل مؤسسه علمی فرهنگی دارالحدیث تصریح کرد: مؤسسه علمی فرهنگی دارالحدیث در این زمینه‌ها فعالیت‌های خوبی داشته است و در یک سال اخیر آثار ارزشمندی ترجمه و چاپ شده است.

وی خاطرنشان کرد: آثار در قالب‌های جدید به‌صورت نرم‌افزار صوتی و اندرویدی نیز تهیه شده است.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو