فروش وتجویز دارو در عطاری ها ممنوع و تخلف است

34

1398/2/29

22:06


معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: فروش داروهای شیمیایی و طبیعی، ترکیبی و دست ساز، مواد آرایشی و تجویز داروی گیاهی در عطاری ها ممنوع است و سلامت شهروندان را تهدید می کند.

فروش وتجویز دارو در عطاری ها ممنوع و تخلف است

به گزارش بهداشت نیوز به نقل از مهر، پیمان قجر بیگی پیش از ظهر یکشنبه در کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان و آغاز طرح بسیج ملی کنترل فشار خون که در سالن جلسات استانداری برگزار شد، اظهار کرد: یکی از مشکلات امروز ما فعالیت برخی عطاری‌ها و دخالت در امور پزشکی است که نگران کننده است.

وی بیان کرد: در عطاری‌ها فروش هر نوع داروی طبیعی و شیمیایی ممنوع است و فقط باید گیاهان دارویی و عرقیات بدون تجویز عرضه شود اما شاهد تخلف در این زمینه هستیم.

قجر بیگی بیان کرد: دانشگاه متولی اصلی اقدامات سلامت محور است و نباید سایر دستگاه‌ها در امور آنها دخالت کند اما همچنان گزارش‌های متعددی از تخلف در این عرصه را شاهدیم که سلامت مردم را به خطر انداخته است.

۱۴۲ عطاری بدون مجوز در قزوین فعالیت می‌کنند
وی تصریح کرد: در قزوین ۲۳۰ عطاری داریم که فقط ۱۴۲ مورد آنها مجوز دارند و در برخی از آنها فعالیت بادکش، تجویز دارو بر اساس مشاهده «ام آر آی»، فروش انواع داروی ترک اعتیاد و مواد آرایشی قاچاق، ماساژ درمانی، فروش داروهای دست ساز، استفاده از ورقه فلزی آهن جهت درمان کم خونی دیده شده که سلامت شهروندان را به مخاطره انداخته است.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی قزوین یادآور شد: برخی عطاری‌ها مشکلات عروقی مردم را را هم حل می‌کنند و با وجودی که توزیع و فروش فراورده‌های روا زاده در خصوص اعصاب و عفونت ممنوع شده شاهد عرضه این کالای غیر بهداشتی و نیز قرص فرشته که به دروغ برای درمان چاقی و لاغری می‌دهند در عطاری‌ها رواج دارد که در آخرین مورد یکی از مصرف کنندگان این دارو دچار التهاب شدید پا شده و در بیمارستان بستری است.

قجر بیگی گفت: در بررسی آزمایش عرقیات دست ساز برخی از عطاری‌ها مشخص شد این مواد از میکروب بالایی برخوردارند و به نظر می‌رسد تداوم این روند می‌تواند سلامت شهروندان بیشتری را به مخاطره بیندازد و باید این وضعیت سامان یابد.

مطالب مشابه