معرفی ورزشکاران ایران در توکیو 2020؛ علی پاکدامن، با کوله باری از تجربه

معرفی ورزشکاران ایران در توکیو 2020؛ علی پاکدامن، با کوله باری از تجربه


منبع: طرفداری

4

1400/4/23

17:39


معرفی ورزشکاران ایران در توکیو 2020؛ علی پاکدامن، با کوله باری از تجربه

در این قسمت به سراغ علی پاکدامن، عضو تیم ملی شمشیربازی ایران می رویم.

علی پاکدامن، متولد اول شهریور 1369 در تهران است. طبق گفته خودش، ابتدا در کودکی تکواندو کار می کرده است اما پس از شکست در یک مسابقه، این ورزش را راه می کند و به واسطه برادرش وارد رشته شمشیربازی می شود. او که در رشته اسلحه سابر فعالیت می کند، اعتقاد دارد که این رشته نسبت به اپه و فلوره از جذابیت بیشتری برخوردار است و یک میارزه کامل است. پاکدامنمدرک مربیگری بدنسازی دوره عالی کمیته ملی المپیک و همچنین مدرک مربیگری درجه 2 شمشیر بازی را دارد.

مدال های مسابقات مختلف آسیایی

علی پاکدامن در سال 2008 در مسابقات آسیایی جوانان کره جنوبی، موفق شد که به همراه مهدی صرام، محمد فتوحی و مسعود فتوحی نقره تیمی را کسب کند. وی همچنین در سال 2009 در مسابقات آسیایی جوانان سنگاپور، به همراه محمد فتوحی، امین بیدق دار و فرزاد باهر نقره تیمی را کسب کرد. او در سال 2010 در مسابقات آسیایی فیلیپین موفق شد به همراه فرزاد باهر، سجاد پور سلمان و محمد فتوحی طلای تیمی را کسب کند

علی پاکدامن در سال 2012 به همراه فرزاد باهر، محمد رهبری و محمد فتوحی موفق شد طلای تیمی زیر 23 سال مسابقات آسیایی فیلیپین را کسب کند. وی همچنین در همان، برنز تیمی بزرگسالان را در مسابقات آسیایی بزرگسالان ژاپن کسب کرد.

پاکدامن در سال 2013 طلای انفرادی زیر 23 سال کویت را به دست آورد و در همان مسابقات به همراه فرزاد باهر، محمد رهبری و محمد فتوحی مدال طلا را نیز به دست آورد. وی در همان سال در مسابقات آسیایی بزرگسالان شانگهای به همراه مجتبی عابدینی، محمد رهبری و محمد فتوحی به نشان نقره تیمی دست یافت.

پاکدامن در سال 2014 در بزرگسالان سوون کره جنوبی در انفرادی مدال برنز را کسب کرد و در تیمی نیز به همراه مجتبی عابدینی، محمد رهبری و فرزاد باهر به مدال برنز رسید.

پاکدامن در سال 2015 موفق شد نقره تیمی بزرگسالان سنگاپور را به همراه مجتبی عابدینی، محمدرهبری و فرزاد باهر به دست آورد.

وی در سال 2016 نقره انفرادی بزرگسالان اوژی چین را کسب کرد. و در سال 2017 نیز برنز انفرادی بزرگسالان هنگ کنگ و همچنین نقره تیمی بزرگسالان هنگ کنگ را به همراه مجتبی عابدینی، محمدرهبری، محمد فتوحی کسب کرد.

پاکدامن در سال 2018 نقره انفرادی بزرگسالان بانکوک تایلند و همچنین نقره تیمی را به همراه مجتبی عابدینی، محمدرهبری و محمد فتوحی کسب کرد.

پاکدامن همچنین در سال 2019 نقره تیمی بزرگسالان ژاپن را به همراه مجتبی عابدینی، محمدرهبری و محمد فتوحی کسب کرد.

مدال های مسابقات مختلف جهانی

پاکدامن در سال 2016 مدال طلای تیمی جام جهانی سنگال را به همراه مجتبی عابدینی، محمد رهبری و فرزاد باهر کسب کرد. وی همچنین در سال 2017 نقره تیمی یونیورسیاد جهانی چین تایپه را به همراه محمد رهبری، محمد فتوحی و فرزاد باهر به دست آورد. او همچنین در سال 2017 نقره تیمی یونیورسیاد چین تایپه را به همراه محمد رهبری، محمد فتوحی و فرزاد باهر کسب کرد.

او در سال 2018 در لهستان دو برنز کسب کرد. ابتدا برنز انفرادی ستلایت لهستان و بعد برنز انفرادی جام جهانی لهستان و همچنین نقره تیمی جام جهانی لهستان به همراه مجتبی عابدینی، محمد رهبری و محمد فتوحی.

پاکدامن همچنین در سال 2019 نقره تیمی جام جهانی پادوا به همراه مجتبی عابدینی، محمد رهبری و محمد فتوحی کسب کرد.

بازی های آسیایی 2014 - اینچئون

پاکدامن در بخش انفرادی در مرحله یک چهارم نهایی حذف شد اما در بخش تیمی همراه با مجتبی عابدینی، محمد رهبری و فرزاد باهر موفق به کسب مدال نقره تیمی شد.

بازی های آسیایی 2018 - جاکارتا

پاکدامن در بازی های آسیایی 2018 عملکرد خوبی داشت. او در بخش انفرادی پس از پیروزی در دور مقدماتی، در یگ هشتم نهایی حریفی از هنگ کنگ را شکست داد و در یک چهارم نهایی از سد حریف ویتنامی خود گذشت اما در نیمه نهایی مغالوب نماینده کره جنوبی شد و در نهایت به مدال برنز رسید.

پاکدامن همچنین در بخش تیمی به همراه مجتبی عابدینی، محمد رهبری و فرزاد باهر پس از شکست دادن رقبایی از اندونزی و چین در فینال مغلوب کره جنوبی شدند و مدال نقره را کسب کردند.

المپیک 2016 - ریو

علی پاگدامن در المپیک برزیل، در دور یک شانزدهم نهایی برابر نماینده آلمان باخت و حذف شد.

المپیک 2020 - توکیو

علی پاکدامن در المپیک توکیو به همراه مجتبی عابدینی، محمد رهبری و محمد فتوحی در رشته اسحله سابر حضور دارند. توقع کسب مدال در رشته ای چون شمشیربازی در المپیک دور از انصاف است اما به همراه علی پاکدامن و دیگر شمشیربازان ایرانی افراد بسیار باتجربه ای هستند و امیدوارند که پس از سال ها تجربه در مسابقات مختلف، در ژاپن نمایش شایسته ای از خود نشان دهند.

شمشیربازی جزو اولین ورزش های المپیک برای ایران است و در 24 جولای در مسابقات انفرادی و در 28 جولای در مسابقات تیمی به مصاف رقبای خود می روند.

 

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو