با رژیم غذایی مدیترانه‌ای از کرونا در امان باشید

3

1400/4/23

21:32


یک مطالعه بزرگ جدید نشان می‌دهد که داشتن یک رژیم غذایی با کیفیت بالا و سرشار از سبزیجات و ماهی‌های روغنی ممکن است خطر ابتلا به COVID-19 را کاهش دهد و در صورت ابتلا به یک مورد خفیف‌تر منجر شود.

با رژیم غذایی مدیترانه‌ای از کرونا در امان باشید

به گزارش بهداشت نیوز، محققان هاروارد، کالج کینگ لندن و شرکت تحقیقاتی ZOE اطلاعات 592،571 بزرگسال در انگلیس و ایالات متحده را که در مطالعه علائم COVID شرکت داشتند، بررسی کردند.
 
با مقایسه علائم گزارش شده COVID-19 با نظرسنجی از عادات غذایی شرکت کنندگان، آن‌ها دریافتند افرادی که از رژیم‌های غذایی با بالاترین کیفیت استفاده می‌کنند – با غذاهای سبک مدیترانه‌ای، پر از سبزیجات، غلات، آجیل، ماهی و چربی‌های سالم مانند روغن زیتون – 10٪ کمتر به COVID-19 مبتلا شدند.
 
کسانی که دارای رژیم‌های غذایی سالم هستند نیز ۴۰٪ کمتر از افرادی که غذای کم مغذی می‌خورند به این بیماری مبتلا می‌شوند.
این واقعیت حتی پس از محاسبه فاکتورهای سبک زندگی مانند استفاده از ماسک، ورزش و وضعیت اقتصادی اجتماعی نیز صادق بود.
با این حال، داده‌ها نشان می‌دهد، افرادی که در جوامع فقیر زندگی می‌کنند بیشتر در معرض خطرات بهداشتی رژیم‌های غذایی با کیفیت پایین هستند.
 
محققان کیفیت رژیم را بر اساس تحقیقات قبلی در مورد رژیم‌های غذایی گیاهی سالم و دستورالعمل‌های رژیم غذایی بریتانیا رتبه بندی کردند.
سالم‌ترین رژیم‌های غذایی، در این مطالعه، روی غذاهای کامل غنی از مواد مغذی، بسیاری از گیاهان و غذاهای فرآوری شده اندک متمرکز شده است.
 
این شامل رژیم‌های گیاهی و دامی و همچنین رژیم مدیترانه‌ای است که تحقیقات نشان می‌دهد که از سالم‌ترین سبک‌های غذایی است.
محققان دریافتند افرادی که از این رژیم‌ها استفاده می‌کنند تمایل به داشتن میکروبیوم روده سالم و باکتری‌های مفید در سیستم هضم دارند. این میکروب‌های دوستانه با بسیاری از مزایای سلامتی مانند التهاب پایین و کنترل بهتر قند خون ارتباط دارند.
 
میکروبیوم روده سالم نیز با خطر کمتری از بیماری‌ها از جمله COVID-19 همراه است.
 
در مقابل، رژیم‌های غذایی اگر شامل بیشتر محصولات حیوانی و غذاهای فرآوری شده، از جمله آب میوه، چیپس سیب زمینی، سیب زمینی سرخ کرده، دانه‌های تصفیه شده و قندهای اضافه شده باشند، از کیفیت پایین‌تری برخوردارند.
 
داده‌ها حاکی از آن است که ثروت و ورزش همچنین نقش مهمی در خطر ابتلا به COVID دارند.
 
آنچه مردم می‌خورند و در نتیجه سلامت آنها با عوامل دیگر از جمله محل زندگی و میزان درآمد آنها ارتباط نزدیک دارد.
 
در این مطالعه، شرکت کنندگان با رژیم غذایی با کیفیت بالاتر احتمال ورزش منظم و زندگی در منطقه‌ای با مزایای اقتصادی-اجتماعی بیشتر را داشتند.
با این حال، در افراد ثروتمند بدون در نظر گرفتن رژیم غذایی، خطر ابتلا به COVID-19 کمتر بودند.
 
هنگامی که افراد از جوامع فقیر نیز رژیم کم کیفیتی داشتند، 25٪ بیشتر از افراد ثروتمند با عادات غذایی مشابه به COVID-19 مبتلا می‌شدند.
 
منبع: شفقنا
 ام اس ان

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو