دربی به روایت سینما

منبع: طرفداری

5

1400/4/23

22:53


دربی به روایت سینما

در روز های 18 آذرماه سال 1352 و 4 خرداد ماه سال 1353 دو دربی پایتخت برگزار و این 2 دربی دستمایه 2 فیلم سینمایی شد

به گزارش طرفداری، در مسابقه روز 18 آذرماه سال 1352 بین تیم های استقلال و پرسپولیس، سکانس آغازین فیلم سینمایی ممل آمریکایی، به کارگردانی شاپور قریب فقید در محوطه پارکینگ های ورزشگاه آزادی بود.

در این سکانس که در تیتراژ فیلم با صحنه های فوتبال هم همراه است، بهروز وثوقی در ورزشگاه مشغول جمع کردن قالپاق اتومبیل هاست! خلاف تصور رایج این صحنه نه در بازی 16 شهریور 52 بلکه در 18 آذرماه 52 اتفاق افتاده و لباس زمستانی بازیگران فیلم نشان دهنده این واقعیت است، در این صحنه ها چون در لابراتوار، برخی از نگاتیوها کم کیفیت بود، ساموئل خاچیکیان که مسئولیت تدوین فیلم را بر عهده داشت، آنها را دور ریخته  وصحنه هایی از فیلم جام آسیایی هژیر داریوش را که مربوط به مسابقات جام ملتهای 1968 آسیا، 5 سال قبل از این مسابقه بود را در فیلم گنجاند، جالب این که  لوکیشن صحنه های مورد نظر با صحنه های فیلم واقعی متفاوت می شد.

خالق فیلم ممل آمریکایی کنار اصغر فرهادی، شاپور قریب سال 1380 درگذشت

اما فیلم دوم مسافر نام داشت، اثری جذاب از عباس کیارستمی که چندی قبل درباره این فیلم مطلبی نوشتیم و از جذابیت های رئالیستی این فیلم حرف زدیم، فیلم مسافر روایت پسر بچه علاقمندی است که به ورزشگاه امجدیه می آید تا بازی پرسپولیس و تاج سابق را ببیند اما درست در شروع مسابقه در محوطه خوابش می برد و وقتی از خواب بر می خیزد مسابقه به پایان رسیده و آن همه علاقه و شوق او تمام شده است.

در تاریخ سینمای ایران فیلم های زیادی در محوطه ورزشگاه ها یا با محوریت آن ساخته شده است که از آن جمله به فیلم های آفساید جعفر پناهی و جام آسیایی هژیر داریوش هم می توان اشاره داشت اما دربی در این 2 فیلم حضور داشت.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو