معرفی ورزشکاران ایران در توکیو 2020؛ نازنین ملایی، قایقرانی از خطه انزلی

منبع: طرفداری

17

1400/4/24

12:57


معرفی ورزشکاران ایران در توکیو 2020؛ نازنین ملایی، قایقرانی از خطه انزلی

در این قسمت به سراغ معرفی نازنین ملایی عضو تیم قایقرانی کشورمان در المپیک توکیو 2020 رفته ایم

نازنین ملایی در تاریخ 8 بهمن 1380 در بندرانزلی به دنیا آمد. او فارغ التحصیل لیسانس و فوق لیسانس رشته مدیریت ورزشی است که با 173 سانتی متر قد و 59 کیلوگرم وزن از قهرمانان آسیایی روئینگ محسوب می شود.

ملایی در سال 1386 وقتی 16 ساله بود در پروژه استعدادیابی مربی فرانسوی آن زمان قایقرانی در مرحله اول بخاطر قدرت دوندگی در آمادگی جسمانی قبول شد. بعد از آن بخاطر اینکه شنا هم بلد بود به دوره های آموزشی این رشته دعوت و در نهایت تصمیم گرفت فعالیت خود را ادامه دهد.

نازنین ملایی در مصاحبه ای درباره انتخاب رشته قایقرانی:

رشته قایقرانی را از اول دوست نداشتم اما آب با خاصیتی که دارد و انرژی که از خود منتقل می کند باعث شد به این رشته وابسته شوم.

افتخارات تیمی و فردی نازنین ملایی

جمع مدال های برون مرزی ملایی 17 مدال است اما بزرگترین افتخار دوران ورزشی او، کسب 3 دوره پیاپی مدال طلای آسیا در ماده تک نفره است

ملایی توانست در بازی‌ های آسیایی اینچئون ۲۰۱۴  به میزبانی کره جنوبی به همراه سولماز عباسی، حمیرا برزگر و مهسا جاور در ماده چهار نفره جفت پاروی سبک‌ وزن بانوان، به جایگاه سوم و نشان برنز بازی‌ ها دست یابد.

ملایی تاکنون موفق به کسب مدال های جهانی و بین المللی و مقام های جهانی شده است که از جمله می توان به مدال نقره لوآن در سال ۲۰۱۳ در رشته روئینگ چهار نفره زنان اشاره کرد.

نازنین در رقابت قایقرانی روئینگ سبک وزن زنان تک نفره در فینال جاکارتا با ثبت زمان ۸: ۱۹.۲۸ مقام دوم را کسب کرد و به مدال نقره رسید. ملایی در مسابقات چین مدال طلا را کسب کرد و نماینده هنگ کنگ نیز سوم شد.

آخرین مدال دریافتی ملایی مدال نقره بازی های آسیایی جاکارتا در سال 2018 در اندونزی است که مقام دوم و نایب قهرمانی را در رشته قایقرانی روئینگ به دست آورد.

نازنین ملایی

حواشی کسب سهمیه المپیک

نازنین ملایی قایقران گیلانی تیم ملی روئینگ ایران در رقابت های کسب سهمیه المپیک توکیو 2020 به مقام دوم رسید.

در مرحله فینال مسابقات قایقرانی روئینگ انتخابی المپیک که در ژاپن برگزار شد نازنین ملایی نماینده گیلانی تیم ملی در روئینگ تک نفره سنگین وزن زنان، با ثبت زمان 7 دقیقه و 50 ثانیه و 53 صدم ثانیه بعد از شرکت کننده کشور میزبان در جایگاه دوم ایستاد

با توجه مقام دومی بهمن نصیری در روئینگ تک نفره سنگین وزن مردان و وجود تنها یک سهیمه المپیکی در این ماده، تصمیم گیری تعلق سهمیه از بین نازنین ملایی و بهمن نصیری به عهده فدراسیون قایقرانی خواهد بود.

بهمن نصیری که یکی از قایقرانان مشهور ایرانی در حوزه روئینگ است چندی پیش در مسابقات انتخابی المپیک توکیو ۲۰۲۰ که در هفدهم اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ برگزار شد مقام اول را کسب کرد. نازنین ملایی نیز در این مسابقات دوم شد بهمن نصیری به دلیل اینکه فدراسیون بین دو نفر آنها مجبور به انتخاب یک نفر برای اعزام به المپیک نشود به نفع نازنین ملایی از مسابقات کناره‌ گیری کرد.

 بهمن نصیری بعد از کناره گیری به نفع ملایی گفت:

با وجود اینکه حق من بود در المپیک باشم اما به دلیل کاهش فشار ها روی فدراسیون انصراف دادم.

این مسئله باعث حواشی در فضای مجازی شد به گونه ای که برخی ها عنوان کردند با توجه به قانونی که خود فدراسیون گذاشت، از ابتدا حق ملایی بوده است به المپیک اعزام شود. از آن طرف نیز برخی ها هم به حمایت از بهمن نصیری پرداختند.

نازنین ملایی هم درباره مصاحبه بهمن نصیری گفت:

من از اول در مورد اینکه چه کسی باید برای المپیک انتخاب شود، گفتم که هر دو خوب و در یک سطح بودیم و فدراسیون باید انتخاب کند چه کسی به المپیک برود. هنوز هم همان نظر را دارم و معتقدم هر دو خوب بودیم. کاری که آقای نصیری انجام داد زیبا بود اما مصاحبه ای که  بعد از آن انجام داد، کار زیبایش را خراب کرد چون خودش را برتر دانست و به گونه ای عنوان کرد، به این دلیل که برتر بوده خودش را کنار کشیده است.

نازنین ملایی

 

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو