تهدید وقوع سیلاب در 15 استان ایران

منبع: رکنا

33

1400/4/26

11:05


تهدید وقوع سیلاب در 15 استان ایران

هواشناسی نسبت به وقوع سیل و سیلاب در 15 استان کشور هشدار داد. طی روزهای گذشته در برخی نقاط کشور شاهد وقوع سیل بودیم. امروز راه ارتباطی 40 روستا در سیستان و بلوچستان بر اثر سیل مسدود شد. علاوه بر این سیل در برخی شهرهای شرق استان هرمزگان نیز دردسرساز شده است.

به گزارش رکنا، بر اساس نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی طی 2 روز آینده به ویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب در نیمه جنوبی و ارتفاعات مرکزی سیستان و بلوچستان،‌ هرمزگان،‌ کرمان،‌ یزد،‌ فارس،‌ برخی مناطق خراسان رضوی، خراسان جنوبی و اصفهان افزایش ابر، رگبار باران، رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی و در مناطق مستعد باد و گردوخاک پیش بینی شده است.

با توجه به گذر امواج تراز میانی جو از نوار شمالی امروز در اردبیل، گیلان، مارندارن، زنجان،‌برخی مناطق آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، گلستان، قزوین، البرز، تهران،‌ارتفاعات سمنان و فردا یکشنبه 27 تیر 1400 در برخی مناطق شمالی آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، قزوین، البرز،‌ارتفاعات تهران و سمنان به‌ویژه در ساعات بعدازظهر رشد ابر، بارش باران،‌وزش باد شدید موقتی و رعدوبرق پیش بینی می‌شود.

فردا برای شمال هرمزگان،‌جنوب کرمان و ارتفاعات البرز مرکزی بارش پراکنده گاهی همراه با رعدوبرق و وزش باد پیش بینی می‌شود.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی از روز سه شنبه تا آخر هفته در اکثر مناطق کشور آسمانی صاف همراه با افزایش محسوس دما پیش بینی شده است. طی دو روز آینده نیمه شرقی خلیج‌فارس، تنگه هرمز و دریای عمان مواج و طوفانی است.

 توصیف سامانه: ادامه فعالیت سامانه بارشی همراه با رشد ابرهای همرفتی بویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب

نوع مخاطره: رگبار باران و رعدوبرق، وزش بادشدید، خیزش گردوخاک و در مناطق مستعد بارش تگرگ

منطقه اثر:

شنبه 1400/04/26 : شمال آذربایجان غربی، سمنان، یزد، شرق و جنوب اصفهان، غرب و جنوب خراسان رضوی، خراسان جنوبی، فارس، شرق و جنوب بوشهر و ارتفاعات استانهای گیلان، مازندران، گلستان، قزوین، البرز، تهران و کهگیلویه و بویراحمد.

یکشنبه 1400/04/27 : جنوب اصفهان، یزد، خراسان جنوبی، بوشهر، شرق چهارمحال و بختیاری، ارتفاعات استان‌های مازندران، البرز، تهران، سمنان.

اثر مخاطره: احتمال جاری شدن روان آب در مسیل‌ها، احتمال برخورد صاعقه، احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها، احتمال خسارت به سازه های موقت و محصولات کشاورزی، خیزش گردوخاک و کاهش کیفیت هوا.

توصیه: احتیاط در توقف در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در چرای دام در مسیل‌ها و مناطق مرتفع، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و تقویت سازه‌های موقتی و تابلوهای تبلیغاتی، احتیاط در عبور از مجاورت سازه های نیمه کاره.

مطالب مشابه