ایران چقدر برق صادر می کند؟

72

1400/4/26

13:15


یک مقام مسئول گفت: یک هزار و ۶۰۰ مگاوات صادرات برق به کشور‌های همسایه داشته‌ایم، اما در حال حاضر با توجه به کمبود برق تنها واردات برق از دو کشور همسایه داریم.

ایران چقدر برق صادر می کند؟

احمد شریعت نیا معاون حفاظت هوشمند دفتر مرکزی توانیر گفت: امسال در حوزه تولید برق کمبود داریم؛ سال گذشته در ایام مشابه ۵۴ هزار مگاوات مصرف برق بود، ولی امسال این عدد به ۶۶ هزار مگاوات رسیده است.

او ادامه داد: اگر یک درجه افزایش دما داشته باشیم، ۱۵۰۰ مگاوات به تولید برق اضافه می‌شود. تولید نیروگاه را نمی‌توان ذخیره کرد و این موضوع در همه جای دنیا یکی است.

معاون حفاظت هوشمند دفتر مرکزی توانیر بیان کرد: در حال حاضر با توجه به کمبود برق یک مگاوات صادرات هم نداریم، ولی از دو کشور همسایه واردات برق را انجام می‌دهیم.

شریعت نیا تصریح کرد: طول شبکه انتقال برق در کشورمان حدود ۲۵ دور، دور زمین است و از این نظر ما مشکلی نداریم؛ گرمای زودرس و کاهش بارندگی باعث افزایش مصرف برق شده است، به طوری که ما حدود ۱۲ هزار مگاوات نیروگاه برق آبی داریم، ولی امسال با توجه به کاهش آب ۵ الی ۶ هزار مگاوات کمبود نیروگاه‌های برق آبی گزارش شده است.

او افزود: با کمبود بارش‌ها سطح آب‌های زیرزمینی کاهش پیدا کرده است و موتور برقی با تمام ظرفیت باید کار کند تا آب را از دل زمین به زمین کشاورزی برساند و این موضوع مصرف را افزایش می‌دهد.

مصرف برق کولر گازی معادل مصرف برق ۲۰ پنکه

معاون حفاظت هوشمند دفتر مرکزی توانیر افزود: در حال حاضر ما ۷ میلیون مشترک کم مصرف داریم که از تخفیف صد درصدی بهره‌مند می‌شوند که قبض برق دریافت نمی‌کنند و ۱۹ میلیون مشترک خوش مصرف هستند که الگوی مصرف را رعایت می‌کنند.

شریعت نیا در خصوص مصرف کولر‌های آبی در پایان تصریح کرد: کولر آبی نسبت به دور کند‌ش ۴۰ درصد مصرف برق دارد به طوری که مصرف کولر گازی ۴ برابر کولر آبی است که معادل مصرف برق ۲۰ پنکه است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مطالب مشابه