"کووید طولانی" بیش از ۲۰۰ علامت دارد

60

1400/4/26

14:12


"کووید طولانی" بیش از ۲۰۰ علامت دارد

سلامت نیوز:نتایج تازه ترین مطالعات نشان داده است که بیماری "کووید طولانی" بیش از ۲۰۰ علامت دارد و بدنِ مبتلایان را بیش از آنچه تصور می کنیم، درگیر می کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ساینس الرت، متخصصان علوم پزشکی در انگلیس علاوه بر مواجه شدن با هر پیامدی که بیماری کووید-۱۹ سر راه بشر قرار داده، سخت تلاش می کنند تا به درک بهتری از علت یا عواملی که باعث کووید طولانی یا کووید مزمن می شود، دست پیدا کنند.
در عارضه کووید طولانی، علائم بیماری تا چندین ماه پس از درمان عفونت ادامه پیدا می کند.


متخصصان در این بررسی ها و آزمایشات جدید دست کم ۲۰۳ علامت مختلفِ کووید طولانی را در ۱۰ عضو مختلف بدن شناسایی کرده اند که نشان می دهد این بیماری به چه میزان گسترده و متنوع است و چگونه می تواند با بسیاری از جنبه های مختلف زندگی روزمره تداخل پیدا کند.


این متخصصان که همگی عارضه کووید طولانی را تجربه کرده اند یا همچنان تجربه می کنند، خواستار برنامه ملی غربالگری برای شناسایی موارد بیشتری از ابتلا به کووید طولانی و همچنین دستورالعملهای دقیق تر بالینی برای توصیف بیماری هستند.


متخصصان علوم پزشکی کالج لندن اظهار داشتند: اگرچه در مورد کووید طولانی بحث های عمومی زیادی انجام شده، اما مطالعات سیستماتیک محدود و اندکی در این رابطه انجام گرفته است. بنابراین در مورد گستردگی علائم و پیشرفت آنها با گذشت زمان، شدت و سیر بالینی مورد انتظار (طول عمر)، تأثیر آن بر عملکرد روزانه و بازگشت به شرایط عادی به نسبت شناخت اندکی وجود دارد.


در این بررسی در مجموع ۳۷۶۲ نفر از ۵۶ کشور مورد مطالعه قرار گرفتند. این مطالعه یکی از بزرگترین و جامع ترین بررسیهاست که به این موضوع پرداخته که چگونه مبتلایان به کووید طولانی فراتر از چرخه طبیعی بیماری، دچار علائم هستند.


معمولاً علائمی همچون خستگی، کسالت پس از ورزش کردن و اختلال عملکرد شناختی شایعترین علائم بوده است. علائم دیگر شامل توهم بینایی، لرزش، اختلال عملکرد جنسی، از دست دادن حافظه و اسهال بوده است.


به گفته محققان کالج لندن، به طور متوسط هر یک از افراد شرکت کننده ۵۵.۹ علائم را در ۹.۱ اعضای خود گزارش کرده اند. همچنین از ۳۷۶۲ فرد پاسخ دهنده به پرسشهای مربوط به علائم کووید طولانی، ۲۴۵۴ نفر به مدت حداقل شش ماه علائم بیماری را تجربه کرده اند.

ترجمه از خبرگزاری ایسنا

مطالب مشابه