تارا رسما رقیب شاهین شد/ مقایسه تارا ایران‌خودرو و شاهین سایپا

تارا رسما رقیب شاهین شد/ مقایسه تارا ایران‌خودرو و شاهین سایپا


منبع: رکنا

117

1400/4/26

15:46


تارا رسما رقیب شاهین شد/ مقایسه تارا ایران‌خودرو و شاهین سایپا

ایران خودرو تارا نه یکبار که چندین بار رونمایی کرد و جالب است که بدانید این ماشین از ایران خودرو در آخرین رونمایی خود حواشی زیادی را به همراه داشته است. گفته می شود این خودرو نخستین محصول ملی ایران خودرو است که مطابق با استانداردهای ۸۵گانه طراحی و تولید شده است. تارا محصولی از ایران خودرو را می توان نسخه ایرانیزه شده پژو ۳۰۱ دانست که به نسبت این محصول پژو با تغییرات بسیاری به خصوص در نمای بیرونی  نسبت به باقی محصولات ایران خودرو همراه است.

ایران خودرو

شاهین در ابتدا قرار بود با نام رهام راهی جاده های کشور شود اما سایپا پس از مدتی تغییر عقیده داده و نام این خودرو را به شاهین تغییر داد. سایپا مدعی است که شاهین را بر روی اولین پلت فرم ملی ایرانی پیاده سازی و طراحی کرده است اما به نظر می رسد که طراحی شاهین بر اساس نسل دوم تویوتا یاریس یا گریت وال C۳۰ شکل گرفته است. شاهین نیز چون تارا حواشی زیادی را به همراه خود داشته است.

ایران خودرو

در خصوص نمای ظاهری هر دو خودرو باید گفت که شاهین طراحی قابل قبول تر و مدرن تری داشته اما با این وجود همچنان نمی توان این خودرو را محصول مناسب با سال ۲۰۲۱ دانست. البته این نکته را فراموش کرد که شاهین به خصوص در مقایسه با دیگر محصولات سایپا از طراحی جدیدتری برخوردار است.

ایران خودرو

در ادامه با ما همراه باشید تا ضمن مقایسه تارا ایران خودرو و شاهین سایپا به مرور مشخصات این دو سدان بپردازیم:

هر دو خودرو مذکور در کلاس سدان طراحی و تولید شده اند اما وزن شاهین حدوداً ۱۰۰ کیلوگرم نسبت به تارا بیشتر است. جالب است بدانید که با وجود سنگین تر بودن میتوان حدس زد که از نظر شتاب نیز برتری با تارا خواهد بود. همچنین شاهین فضای صندوق عقب کمتری را در اختیار سرنشینان خود قرار می دهد. حجم صندوق عقب تارا ۶۴۰ لیتر بوده اما حجم صندوق عقب سایپا برابر با ۴۲۰ لیتر است.

ایران خودرو

مقایسه مشخصات فنی شاهین و تارا

در مقایسه پیشرانه تارا ایران خودرو و شاهین سایپا باید گفت که هر دو خودرو مذکور به قوای محرکه خطی مجهز هستند. در زیر کاپوت تارا یک پیشرانه ۱۵۸۷ سی سی ۱۶ سوپاپه قرار داشته که ۱۱۰ اسب بخار قدرت و ۱۵۰ نیوتن متر گشتاور توان تولیدی آن است. حداکثر سرعت این خودرو ۱۹۰ کیلومتربر ساعت است.

در سوی دیگر شاهین سایپا به یک پیشرانه ۱۵۰۳ سی سی ۸ سوپاپه مجهز است که برخلاف تارا توربوشارژر بوده و حداکثر قدرت و گشتاور تولیدی آن به ترتیب برابر با ۱۱۰ اسب بخار و ۱۶۵ نیوتن متر است. بیشترین سرعت ممکن این سدان نیز همچون تارا برابر با ۱۹۰ کیلومتربرساعت است. پیشرانه شاهین را می توان نسخه به روزتر و تقویت شدهٰ پیشرانه تیبا دانست که متاسفانه ۸ سوپاپه بوده و نسبت به تارا ضعیف تر است.

ایران خودرو

نسخه دستی تارا درست مشابه با نسخه دستی شاهین به یک گیربکس ۵ سرعته مجهز است که نیرو را به چرخ های جلو منتقل می کند.

لازم به ذکر فرمان هر دو خودرو مذکور نیز از نوع برقی بوده و سیستم ترمز چرخ های جلو و عقب آن ها دیسکی است.

از جمله امکانات و تجهیزاتی که در هر دو سدان مذکور موجود است می توان به ترمز ضد قفل ABS، ترمز ESP، کروز کنترل، سیستم سنجش فشار باد تایر، کیسه هوا راننده و سرنشین جلو، چراغ روشنایی روز، سنسور پارک عقب، کامپیوتر سفری، قفل صندلی کودک، نمایشگر مرکزی و بلوتوث اشاره کرد.

ایران خودرو

طرح عید تا عید پیش فروش 11 محصول سایپا از امروز آغاز می شود طرح عید تا عید پیش فروش 11 محصول سایپا از امروز آغاز می شود

مقایسه امکانات رفاهی شاهین و تارا

شاهین سایپا به طور کلی در مقایسه با تارا ایران خودرو سدان مجهزتری از بعد امکانات و تجهیزات محسوب می شود. این خودرو علاوه بر امکانات مذکور به ایموبلایزر، سیستم ورود و خروج بدون دکمه، چراغ های مجهز به سیستم خودکار فعال شدن، استارت بدون کلید، گرم کن آینه، دوربین دنده عقب سانروف و سیستم تهویه ی خودکار مجهز است.

از مزایای تارا نسبت به شاهین می توان به سیستم کنترل پایداری، استراحت گاه مرکزی دست و بهره مندی از پلتفرم جدیدتر اشاره کرد.

در خصوص مبحث قیمت گذاری نیز باید عنوان کرد که بهای مشابه مهم ترین عاملی است که سبب شده بسیاری تارا ایران خودرو و شاهین سایپا را رقیب یکدیگر دانسته و به مقایسه آن ها بپردازند.

در حال حاضر بهای کارخانه ای تارا دنده ای با احتساب هزینه های جانی همانند مالیات ارزش افزوده، بیمه، عوارض و… حدود ۲۹۰ میلیون و ۴۷۲ هزار تومان است.

از طرف دیگر شاهین نیز از تابستان سال گذشته تا به امسال تغییرات قیمتی قابل توجهی را تجربه کرده و بهای کارخانه ای آن در حال حاضر نزدیک به ۲۹۱ میلیون تومان است.

نام خودرو

تارا ایران خودرو

شاهین سایپا

حجم پیشرانه

۱۵۸۷ سی سی

۱۵۰۳ سی سی

تعداد سیلندر

۴

۴

تعداد سوپاپ

۱۶

۸

حداکثر توان

۱۱۰ اسب بخار

۱۱۰ اسب بخار

حداکثر گشتاور

۱۵۰ نیوتن متر

۱۶۵ نیوتن متر

حداکثر سرعت

۱۹۰ کیلومتر بر ساعت

۱۹۰ کیلومتر بر ساعت

نوع جعبه دنده

دستی

دستی

تعداد دنده

۵

۵

محور محرک

جلو

جلو

حجم باک

۵۰ لیتر

۴۷ لیتر

سیستم فرمان

برقی

برقی

مطالب مشابه