باورنکردنی؛ این مزار امام محمد غزالی است

منبع: برترین ها

47

1400/4/26

16:24


تصاویری باورنکردنی از محل دفن امام محمد غزالی در نزدیکی مشهد. مخروبه‌ای که یکی از مفاخر فرهنگ ایران و یکی از نوادر فلسفه در جهان را در خود جای داده است.

برترین‌ها: تصاویری باورنکردنی از محل دفن امام محمد غزالی در نزدیکی مشهد. مخروبه‌ای که یکی از مفاخر فرهنگ ایران و یکی از نوادر فلسفه در جهان را در خود جای داده است.

مزار امام محمد غزالی در سال ۱۳۷۴ کشف شد و سازمان میراث فرهنگی صرفا یک تابلو کنار آن و یک آلاچیق بر روی گودالی که قبر در آن قرار دارد ساخته است.

قبر امام محمد غزالی در بیابانی که حدودا ۲ کیلومتر با آرامگاه فردوسی در شهر طوس فاصله دارد، قرار گرفته است.

محمدغزالی، فیلسوف، متکلم و فقیه ایرانی و یکی از بزرگترین مردان تصوف سدهٔ پنجم هجری بود. او در غرب بیش‌تر با نام‌های Al-Ghazali و Algazel شناخته می‌شود.

غزالی در فقه سیاسی به قاعده «الحق لمن غلب» باور داشت که یعنی حق با کسی است که چیره است؛ چه مالی و چه قوایی و چه اکثریت. به گفته‌ی او حق با غالب است، حکومت با غالب است و ما طرف‌دار غالب و اکثریت‌ایم. این تفکر او مورد انتقاد قرار گرفت چرا که به باور عده‌ای، حق به تعداد و نیرو ارتباط ندارد، بلکه باید با موازین حقوقی، سنجیده شود. به نظر می‌رسد مزار امام محمد غزالی، متفکر بزرگ و از مشاهیر فقه و فلسفه ایران به دلیل دیدگاه‌های مذهبی با چنین بی‌توجهی و تحقیری مواجه است.

باورنکردنی؛ این مزار امام محمد غزالی است

باورنکردنی؛ این مزار امام محمد غزالی است

عکس‌ها از توئیتر سید سراج‌الدین میردامادی.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو