مروری اجمالی روی ستارگان یورو 2020

منبع: طرفداری

93

1400/4/26

17:53


مروری اجمالی روی ستارگان یورو 2020

یورو 2020 به پایان رسید و در این مطلب می پردازیم به بازیکنانی که در این تورنمنت درخشیدند

شانزدهمین دوره مسابقات جام ملت‌های اروپا با قهرمانی ایتالیا به‌پایان رسیده‌است و از حالا باید برای فرا رسیدن یورو ۲۰۲۴ آلمان سه سال صبر کنیم.

با شیوع ویروس‌کرونا یورو ۲۰۲۰ با تعویقی یک‌ساله همراه شد و این مسابقات برای نخستین‌بار در سال‌های فرد برگزار شد. این مسابقات به‌مناسبت ۶۰ سالگی جام ملت‌های اروپا برای نخستین‌بار به‌میزبانی ۱۱ شهر از ۱۱ کشور پیگیری شد و کشورهای گوناگونی توانستند میزبانی مسابقات مهمی مثل یورو را تجربه کنند. یورو ۲۰۲۰ با اتفاق تلخ، ناگوار و شوکه‌کننده سکته‌قلبی کریستین اریکسن ستاره دانمارک آغاز شد، با حذف زودهنگام مدعیانی مثل هلند، پرتغال، فرانسه و آلمان ادامه پیدا کرد و درنهایت با غم و اندوه انگلیسی‌ها و خوشحالی بی‌اندازه هواداران آتزوری به‌اتمام رسید. سرنوشت یورو ۲۰۲۰ با برگزاری ۵۱ مسابقه مشخص شد و در این تعداد مسابقه ۱۴۲ گل به‌ثمر رسید تا هر تقابل یورو ۲۰۲۰ به‌طور میانگین ۲.۷۹ گل داشته‌باشد.


یکی از نکات جذاب مسابقات این دوره بازگشت تماشاگران به ورزشگاه‌ها بود؛ اتفاقی که باعث شد همه به تمام شدن ویروس کرونا بیش از پیش امیدوار شویم. ورزشگاه پوشکاش‌آرنا بوداپست مجارستان نیز با استفاده از ۱۰۰درصد ظرفیت تماشاگر پس از پاندمی‌کرونا رکوردی جاودانه و ماندگار در تاریخ مسابقات یورو به‌ثبت رساند؛ رکوردی که هرگز فراموش نمی‌شود و می‌توان آن را مبدا بازگشت تماشاگران به ورزشگاه‌ها نامید. در جام ملت‌های اروپا ۲۰۲۰ ستارگان زیادی توانستند با عملکرد درخشان و فوق‌العاده خود جذابیت مسابقات را بیشتر کنند و به تیم‌های خود در مسیر پیش‌روی یورو کمک زیادی کردند. ستارگانی که گاهی مثل کریستیانو رونالدو و کریم بنزما شناخته‌شده‌تر بودند و گاهی مثل پاتریک شیک با یورو نام خود را سر زبان‌ها انداختند. این ستارگان حالا قهرمان فوتبالی کشورشان هستند و قصد داریم شاخص‌ترین و بهترین ستارگان یورو ۲۰۲۰ را بررسی کنیم.

روملو لوکاکو؛ بلژیک

ستاره خط حمله بلژیک با عملکرد درخشان و آمار خوبی که در یورو ۲۰۲۰ به‌ثبت رساند، بار دیگر توانست ارزش‌های خودش را به نمایش بگذارد. تیم بلژیک در ۵ مسابقه‌ای که این دوره انجام داد توانست ۹ بار دروازه رقبا را باز کند و ۴ گل بلژیکی‌ها توسط لوکاکو به‌ثبت رسید. لوکاکو موفق شد دو گل برابر روسیه به‌ثمر برساند و فنلاند و ایتالیا هم هرکدام یک گل از مهاجم آماده این روزهای فوتبال اروپا دریافت کردند و او موفق شد میانگین هر ۱۱۱ دقیقه یک گل را داشته‌باشد.
لوکاکو در یورو ۲۰۱۶ هم عضوی از تیم بلژیک بود و طی این دو دوره موفق شده‌است در ۱۰ مسابقه‌ای که در ترکیب کشورش قرار گرفته‌است ۶ بار گلزنی کند که آمار نسبتاً خوبی محسوب می‌شود؛ هرچند او طی این مدت در امر گل‌سازی زیاد موفق نبوده‌است و در مسابقات نهایی یورو هنوز موفق به دادن پاس‌گل نشده‌است. شاید اگر بلژیکی‌ها بدشانس نبودند و در مرحله یک‌چهارم نهایی مقابل ایتالیا قرار نمی‌گرفتند، می‌توانستند عملکرد بهتری در جام ملت‌ها ۲۰۲۰ داشته‌باشند و حتی لوکاکو می‌توانست آقای‌گل مسابقات یورو ۲۰۲۰ لقب بگیرد.

کریم بنزما؛ فرانسه

یورو ۲۰۲۰ زمینه‌ساز بازگشت یک ستاره به تیم‌ملی کشورش شد و آن ستاره کسی نبود جز بنزما. ستاره رئال‌مادرید پس از اتهاماتی که در سال ۲۰۱۵ به او وارد شد، هرگز به تیم‌ملی دعوت نشد اما دشان برای یورو اخیر تغییر نظر داد و از بنزما در ترکیب فرانسه استفاده کرد. بازگشت کریم بنزما با درخشش او همراه شد و موفق شد با دبل در دور گروهی برابر پرتغال و همچنین به‌ثمر رساندن دو گل برابر سوئیس در مرحله یک‌هشتم نهایی، آمار ۴ گل‌زده در ۴ مسابقه را داشته‌باشد؛ عملکردی که نشان می‌دهد بنزما قدر بازگشت به تیم‌ملی را دانسته‌است و به بهترین شکل ممکن شایستگی‌های خودش را ثابت کرده‌است.
سوئیس شگفتی‌ساز مانع پیش‌روی فرانسوی‌ها در یورو ۲۰۲۰ شد و آن‌ها باعث شدند قهرمان جهان وداعی زودهنگام با مسابقات داشته‌باشد. اتفاقی که اگر رخ نمی‌داد بنزما می‌توانست از ۵ گل پاتریک شیک و کریستیانو رونالدو عبور کند و آقای‌گل مسابقات لقب بگیرد. بنزما در ۳ دوره مسابقات یورو حاضر بوده‌است و در ۱۰ مسابقه برای کشورش ۴ بار گلزنی کرده‌است و ۲ مرتبه نیز پاس‌گل داده‌است. از دست‌دادن یورو ۲۰۱۶ باعث شد او فرصت حضور در ۴ دوره متوالی جام ملت‌های اروپا را از دست بدهد و نتواند آمار بهتری داشته‌باشد. در هرصورت کریم بنزما را می‌توان ستاره اصلی فرانسه در یورو ۲۰۲۰ دانست.

سیمون کیائر؛ دانمارک

بدون‌شک یکی از چهره‌های اصلی یورو ۲۰۲۰ و حتی ادوار یورو کاپیتان ۳۲ ساله دانمارکی‌ها بوده‌است.

کیائر در دیدار برابر فنلاند و هنگامی که اریکسن ستاره کشورش دچار ایست‌قلبی شد، با سرعت‌عملی به‌موقع و هوشیاری توانست نقشی پررنگ در احیای او داشته‌باشد و پس از آن هم با دلداری‌دادن به همسر اریکسن صحناتی به‌یاد ماندنی را در تاریخ فوتبال رقم زد و توانست به‌خوبی کلمه کاپیتانی را معنا کند. کیائر در مسابقات یورو ۲۰۲۰ ستون اصلی خط دفاعی کشورش بود و با عملکردی عالی یکی از ارکان مهم شگفتی‌سازی دانمارک لقب گرفت و در ۹۳درصد دقایق مسابقات تیمش نیز در ترکیب اصلی حاضر بود.
نقطه‌تاریک عملکرد کاپیتان دانمارک در یورو ۲۰۲۰ مربوط به مرحله نیمه‌نهایی و تقابل با انگلیس می‌شود که روی ارسال زمینی ساکا نتوانست به‌خوبی توپ را دفع کند و باز کردن دروازه خودی، زمینه کامبک انگلیس و صعود سه‌شیرها به فینال را فراهم کرد. کیائر از سال ۲۰۰۹ از اعضای تیم کشورش بوده‌است و طی این مدت ۱۱۳ بار در ترکیب دانمارک قرار گرفته‌است و در ۹ مسابقه مراحل نهایی یورو نیز حاضر بوده‌است.

رحیم استرلینگ؛ انگلیس

عملکرد فراتر از حد انتظار ستاره منچسترسیتی در ترکیب انگلیس یکی از عوامل صعود سه‌شیرها تا مرحله فینال بود. درخشش استرلینگ از همان مرحله گروهی و تقابل با نایب‌قهرمان جهان آغاز شد و در سایر دیدارهای گروهی هم ادامه داشت. انگلیسی‌ها با ۲ گل سه امتیازی او و یک تساوی برابر اسکاتلند با ۷ امتیاز از گروه چهارم صعود کردند تا نقش استرلینگ از سایر انگلیسی‌ها بیشتر باشد. او در مرحله یک‌هشتم نهایی برابر آلمان نیز موفق به گلزنی شد و در نبرد با اوکراین هم در نقش گل‌ساز ظاهر شد تا در طول تورنمنت و در ۷ مسابقه آمار خوب ۳ گل و ۱ پاس‌گل را داشته‌باشد.
سرعت بالا و تکنیک خوب او اسلحه پنهان گرت ساوتگیت در مسابقات یورو بود و این مهاجم عملکردی قابل‌قبول در جام ملت‌های ۲۰۲۰ داشت. استرلینگ سابقه حضور در یورو ۲۰۱۶ را هم در کارنامه فوتبالی خود دارد و در ۱۰ مسابقه‌ای که در ادوار یورو به میدان رفته‌است موفق به‌ثبت ۳ گل و ۲ پاس‌گل شده‌است و این فرصت را دارد تا با حضور در یورو ۲۰۲۴ آلمان رکورد فردی خود را ارتقا بدهد.

پاتریک شیک؛ چک

تیم چک از شگفتی‌سازان یورو ۲۰۲۰ بود که توانست تا مرحله یک‌چهارم نهایی صعود کند و درنهایت به‌دست دانمارک حذف شد. ستاره چک در این رقابت‌ها مهاجم باشگاه بایرلورکوزن یعنی پاتریک شیک بود که توانست در ۵ مسابقه، ۵ گل به‌ثمر برساند و نقشی اساسی در تیم کشورش ایفا کرد. تعداد مسابقات بیشتر شیک نسبت به رونالدو و عدم‌موفقیت او در ثبت پاس‌گل باعث شد او با وجود گل‌زده برابر، با بدشانسی بزرگی مواجه شود و عنوان آقای‌گلی مسابقات را به فوق‌ستاره پرتغالی واگذار کرد.
پاتریک شیک زننده هر سه گل چک در دور گروهی بود که آماری قابل‌توجه است. اوج درخشش شیک به نخستین دیدار چک در مرحله گروهی برمی‌گردد که موفق به‌زدن ۲ گل شد و توانست با گلزنی از میانه میدان و فاصله‌ای ۴۵ متری، زیباترین گل یورو ۲۰۲۰ و دورترین گل تاریخ مسابقات یورو را به‌ثمر برساند و یکی از تاریخی‌ترین گل‌های این رقابت‌ها را به نام خودش ثبت کرد. پاتریک شیک درحال حاضر ۲۵ ساله است و همچنان می‌تواند در تیم‌های مطرح اروپایی فوتبالش را ادامه بدهد.

کریستیانو رونالدو؛ پرتغال

رقابت‌های یورو ۲۰۲۰ مسابقاتی خاص و موفقیت‌آمیز برای رونالدو بود. او در نخستین دیدار مرحله گروهی برابر مجارستان موفق به‌ثبت دبل شد و در دیدار برابر آلمان که ۴-۲ هم بازنده شدند یک گل به‌ثمر رساند و یک‌بار هم پاس‌گل داد. در دیدار سرنوشت‌ساز مقابل فرانسه نیز با دو گلی که از روی نقطه پنالتی به‌ثمر رساند به‌تنهایی با زدن ۵ گل و ۱ پاس‌گل نقشی پررنگ در صعود کشورش از گروه مرگ مسابقات داشت؛ هرچند پرتغال در مرحله یک‌هشتم و توسط بلژیک پرستاره حذف شد و این فوق‌ستاره نتوانست عنوان قهرمانی در مسابقات یورو را تکرار کند.
کریستیانو رونالدو در این مسابقات توانست به رکورد گل‌های‌زده علی دایی در عرصه ملی برسد و حالا این فرصت را دارد تا در رقابت‌های مقدماتی جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر به‌تنهایی صاحب این رکورد شود. رونالدو با ۵ گل‌زده و به‌لطف دادن پاس‌گل بیشتر نسبت به پاتریک شیک عنوان آقای‌گلی یورو ۲۰۲۰ را به‌دست آورد اما نکته عجیب و جالب‌توجه، تیم منتخب اعلامی یوفا برای مسابقات یورو ۲۰۲۰ بود که رونالدو در آن حضور نداشت.
ستاره پرتغالی از یورو ۲۰۰۴ به‌بعد همواره در مسابقات جام ملت‌ها حاضر بوده‌است و در این ۵ دوره، ۲۵ بار در ترکیب کشورش قرار گرفته‌است و آمار خیره‌کننده ۱۴ گل و ۹ پاس‌گل را هم به‌ثبت رسانده‌است.

جانلوییجی دوناروما؛ ایتالیا

طی دو دهه اخیر خیال هواداران آتزوری از بابت داشتن دروازه‌بانی درخشان همیشه مطمئن بوده‌است؛ چراکه جانلوییجی بوفون افسانه‌ای سنگربان و کاپیتان ایتالیایی‌ها بوده‌است و همواره بهترین عملکرد را داشته‌است. با خداحافظی بوفون ایتالیایی‌ها برای پست دروازه‌بانی سراغ یک جانلوییجی دیگر رفتند و او کسی نبود جز دوناروما. دروازه‌بان سابق میلان و حال‌حاضر پاریسن‌ژرمن نقشی بزرگ و پررنگ در راه قهرمانی لاجوردی‌پوشان در یورو ۲۰۲۰ داشت و در مواقعی حساس و مهم فرشته‌نجات تیمش لقب گرفت.
دوناروما در نخستین تجربه حضور در مسابقات یورو و در ۷ مسابقه، فقط ۴ گل دریافت کرد و در ۳ مسابقه مرحله گروهی نیز موفق به‌ثبت کلین‌شیت شد. در دو نبرد ایتالیا در مراحل نیمه‌نهایی و فینال که تعیین برنده به ضربات‌پنالتی کشیده‌شد، مجموعاً با مهار ۳ پنالتی عالی عمل کرد و دیدار نهایی نیز با مهار پنالتی‌های سانچو و ساکا حکم قهرمانی تیمش را امضا کرد.
درخشش او در یورو ۲۰۲۰ باعث شد برای اولین‌بار یک دروازه‌بان ستاره یورو از سوی یوفا لقب بگیرد و حالا با ۲۲ سال سن، کوهی از تجربه است و طی سالیان آینده هم ایتالیایی‌ها از بابت داشتن دروازه‌بانی مطمئن و درخشان آسوده‌خاطر خواهندبود.

داور؛ فلیکس بریش

داوران یکی از ارکان مهم فوتبال هستند که معمولاً کمتر به آن‌ها پرداخته می‌شود و سهم کمتری از توجه رسانه‌ها و محافل فوتبالی را به خود اختصاص می‌دهند. در مسابقات یورو ۲۰۲۰ داوران و کمک‌داوران زیادی از سوی یوفا مورد استفاده قرار گرفتند که داور اهل مونیخ آلمان توانست با ۵ قضاوت بیشترین تعداد داوری را در این مسابقات به‌نام خودش ثبت کند.
فلیکس بریش تقابل تیم‌های هلند - اوکراین و فنلاند - بلژیک را در مرحله گروهی قضاوت کرد. نبرد حساس بلژیک - پرتغال تک داوری او در مرحله یک‌هشتم نهایی بود؛ مسابقه انگلیس - اوکراین در مرحله یک‌چهارم نهایی را سوت زد و آخرین دیداری که طی این مسابقات قضاوت کرد، به تقابل تیم‌های ایتالیا - اسپانیا در نیمه‌نهایی مربوط می‌شود. این داور مطرح و سرشناس طی این ۵ مسابقه، ۹ بار از کارت زرد خود استفاده کرد و ترجیح‌داد هیچ‌گاه از کارت قرمز خود بهره نبرد. بدون‌شک بریش را می‌توان جز موفق‌ترین چهره‌های آلمانی مسابقات یورو ۲۰۲۰ دانست.
نکته جالبی که درمورد این داور وجود دارد و شاید بسیاری از هواداران فوتبال ندانند، سابقه قضاوت او در دربی تهران است. بریش در تاریخ ۱۰ فروردین ۱۳۸۶ قاضی دربی ۶۲ پایتخت بود؛ دیداری که در حضور ۹۰۰۰۰ تماشاگر به تساوی ۱-۱ پرسپولیس و استقلال انجامید.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو