نماینده مردم آبادان در مجلس: وزارت نیرو ادعا می‌کند که انتقال آب کارون برای مصارف شرب است

منبع: عصر ایران

3

1400/4/26

21:00


وزارت نیرو با محرمانه کردن مکاتبات مربوط به پروژه انتقال آب بهشت آباد و سایر پروژه‌های انتقال آب و با ارائه اطلاعات غلط به مردم سعی دارد از بازنمایی دقیق واقعیت ها به جامعه، خود داری کند.

نماینده مردم آبادان در مجلس گفت: وزارت نیرو ادعا می‌کند که انتقال آب کارون برای مصارف شرب است اما بنا بر اعلام سازمان بازرسی، منطقه مقصد برای آب شرب به پروژه کوهرنگ سه و بهشت آباد نیازی ندارد.

جلیل مختار نماینده مردم آبادان در مجلس امروز در گفت وگو با فارس در آبادان پیرامون مواضع منتشر شده از سوی معاون وزیر نیرو در رابطه با اعتراضات خوزستانی‌ها به مساله انتقال آب، اظهار کرد: یکی از چالش‌های آب کشور ورود بند بازان و بازیگران بد نقش سیاسی به عرصه های تصمیم سازی و تصمیم گیری‌های وزارت نیرو است.

وی افزود: وزارت نیرو در حال حاضر اتاق خلوت یک جریان سیاسی است که با محرمانه کردن روند حاکم بر آب کشور آینده پایداری سرزمین را با چالش روبرو می‌کند.

مختار در توضیح دلایل رد اظهارات معاون وزیر نیرو در رابطه با انتقال آب برای مصارف شرب گفت: وزارت نیرو با محرمانه کردن مکاتبات مربوط به پروژه انتقال آب بهشت آباد و سایر پروژه‌های انتقال آب و با ارائه اطلاعات غلط به مردم سعی دارد از بازنمایی دقیق واقعیت ها به جامعه، خود داری کند.

نماینده مردم آبادان در مجلس با اشاره به جدول تخصیص منابع پروژه بهشت آباد که در تاریخ ۲۱ شهریور ۸۹ از سوی مهندس عطار زاده تهیه شده است، گفت: این جدول به صراحت تخصیص ۵۸۰ میلیون متر مکعبی بهشت آباد را برای مصارف شرب و صنعت سه استان اعلام می کند.

نماینده مردم آبادان در ادامه اظهار کرد: نه تنها در روند تخصیص‌ها سهم صنعت حذف نشد بلکه با تعریف پروژه‌های انتقال آب خرسان عملا رقم تخصیص‌ها را اضافه کردند جالب اینجاست که به موازات افزایش تخصیص‌های انتقال آب از رودخانه‌های کارون بحث انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان و حتی انتقال آب خزر به اصفهان را هم دنبال می کنند و حتی بعضا موفق به تصویب تخصیص نیز شده اند.

بی نیازی اصفهان به پروژه کوهرنگ سه برای مصارف شرب

نماینده مردم آبادان در ادامه بیان کرد : در حالی وزارت نیرو ادعا می کند که انتقال آب کارون برای مصارف شرب است که سازمان بازرسی صراحتا از بی نیازی منطقه مقصد به پروژه های کوهرنگ سه و بهشت آباد برای مصارف شرب سخن می گوید.

جلیل مختار در رابطه با ادعای معاون وزارت نیرو در بی ارتباط دانستن حیات کارون با انتقال آب هایی که به زاینده رود صورت می گیرد، گفت : در حال حاضر بدون اینکه سد غیر قانونی کوهرنگ سه ساخته شود بیش از صد میلیون متر مکعب آب در سال به علت خشک کردن چشمه های مردم مظلوم کوهرنگ از تونل سوم به زاینده رود منتقل می‌شود و وزارت نیرو بدون توجه به معیشت مردم کوهرنگ چراغ خاموش از کنار ورود این حجم آب به زاینده رود می گذرد در حالی که این پروژه هنوز بهره برداری نشده و روند اجرای آن نیز غیر قانونی بوده است.

وی افزود: وزارت نیرو نه تنها آب کارون را به صورت غیر قانونی به زاینده رود منتقل می کند بلکه از رها سازی حق آبه زیست محیطی تونل های یک و دو کوهرنگ خود داری کرده و حتی حاضر به پاسخگویی به سازمان محیط زیست کشور نیست.

نماینده مردم آبادان با اشاره به اعتراضات نجیبانه مردم خوزستان گفت: وزارت نیرو از زمان تحلیف ریاست جمهور منتخب تا معرفی وزرا به کابینه توسط حجت السلام رئیسی خواب‌های بدی برای خوزستان و چهارمحال بختیاری دیده اند و ضروری است مردم به صورت قانونی؛ خویشتن دارانه اوضاع را رصد و از نمایندگان خود برای پیگیری حقوقشان مطالبه گری کنند.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو