درمان پریودهای نامنظم، هشت روش خانگی

منبع: نی نی بان

54

1398/2/29

23:59


یک دوره قاعدگی از اولین روز خونریزی تا اولین روز قائدگی بعدی محسوب می شود. متوسط ​​چرخه قاعدگی ۲۸ روز است، اما این عدد می تواند از زنی به زن دیگر و از ماهی به ماه دیگر متفاوت باشد. اما قاعدگی نامنظم در نظر گرفته می شود که دوره های آن بین ۲۴ تا ۳۸ روز متغییر باشد. اگر پریودتان دیر یا زود می شود و طول هر دوره با دوره قبل و بعد خود بیش از ۴ الی ۵ روز اختلاف دارد، یعنی شما قاعدگی نامنظمی دارید. درمان پریودهای نامنظم بستگی به آنچه که رخ می دهد و قاعدگی را بی نظم می کند، دارد. اما راه هایی وجود دارد که شما می توانید آن ها در خانه امتحان کنید و چرخه پریود خود را به مسیر اصلی بازگردانید. جهت کشف ۸ روش خانگی برای درمان پریودهای نامنظم با ما تا انتهای این مطلب همراه شوید.

روش های درمان پریودهای نامنظم
انجام یوگا
تحقیقات نشان داده اند که یوگا درمان مؤثری برای مشکلات مختلف قاعدگی است. مطالعه ای که در سال ۲۰۱۳ با ۱۲۶ شرکت کننده انجام شد نشان داد که انجام ۳۵ تا ۴۰ دقیقه تمرینات یوگا، در ۵ روز هفته به مدت ۶ ماه موجب کاهش میزان هورمون های مربوط به قاعدگی نامنظم می شود.
تحقیقات نشان داده اند که یوگا باعث کاهش درد قاعدگی و علائم عاطفی مرتبط با قاعدگی مانند افسردگی و اضطراب و بهبود کیفیت زندگی در زنان مبتلا به دیسمنوره می شود. زنان مبتلا به دیسمنوره اولیه درد شدیدی را قبل و در دوره قاعدگی خود تجربه می کنند.
متعادل نگه داشتن وزن
تغییرات شدید در وزن بدن می تواند بر دوره های قاعدگی تأثیر بگذارد. اگر اضافه وزن دارید یا چاق هستید، کاهش وزن می تواند دوره های شما را تنظیم کند. در نقطه مقابل، کاهش شدید وزن یا کمبود وزن نیز ممکن است باعث ایجاد بی نظمی در قاعدگی شود. به همین دلیل مهم است که وزن خود را در محدوده متعادل نگه دارید.
زنانی که دارای اضافه وزن هستند بیشتر احتمال دارد که دوره های نامنظمی داشته باشند و خونریزی و دردشان از زنانی که وزن متعادل دارند بیشتر است. این اتفاق به دلیل تاثیر سلول های چربی بر روی هورمون ها و انسولین رخ می دهد.
اگر فکر می کنید وزنتان بر روی دوره های قاعدگی شما تأثیر گذاشته است، با پزشک مشورت کنید. او می تواند به شما در تعیین یک وزن هدف و سالم کمک کنند و استراتژی لازم برای کاهش وزن را آموزش دهد.
ورزش کردن به صورت منظم
ورزش مزایای زیادی برای بدن دارد. یکی از این مزایا درمان پریودهای نامنظم است. فعالیت بدنی منظم می تواند به شما در کاهش وزن کمک کند و معمولا به عنوان بخشی از برنامه درمانی برای سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) توصیه می شود. PCOS می تواند باعث ایجاد بی نظمی در قاعدگی شود.
نتایج یک کارآزمایی بالینی نشان داده است که ورزش کردن به طور موثر می تواند دیسمنوره اولیه را درمان کند. در این مطالعه ۷۰ دانشجوی کالج مبتلا به دیسمنوره اولیه شرکت کردند. گروه مداخله ۳۰ دقیقه ورزش هوازی را هفته ای ۳ بار به مدت ۸ هفته انجام داد. در پایان آزمایش، زنانی که ورزش کرده بودند، درد کمتری در دوره قاعدگی خود گزارش کردند.
به تحقیق بیشتر برای درک اینکه چگونه ورزش کردن بر روی قاعدگی تاثیر می گذارد، و تاثیرات مستقیم آن بر روی تنظیم چرخه قاعدگی چیست نیاز می باشد.
مصرف ادویه های تند مانند زنجبیل
زنجبیل در بعضی از فرهنگ ها به عنوان یک روش خانگی برای درمان پریودهای نامنظم مورد استفاده قرار می گیرد اما هیچ شواهدی علمی برای تایید این روش درمان وجود ندارد. به نظر می رسد زنجبیل دارای مزایای برای قاعدگی است.
نتایج یک مطالعه که بر روی ۹۲ زن مبتلا به خونریزی شدید قاعدگی انجام شد نشان داد که مصرف روزانه مکمل زنجبیل ممکن است به کاهش میزان خونریزی در طی قاعدگی کمک کند. این پژوهش یک مطالعه کوچک بود که فقط دختران دبیرستانی در آن شرکت کرده بودند. بنابراین برای تایید این فرضیه به تحقیقات بیشتری نیاز است.
مصرف ۷۵۰ تا ۲۰۰۰ میلی گرم پودر زنجبیل در ۳ تا ۴ روز اول قاعدگی، درمان مؤثری برای قاعدگی های دردناک است.
مطالعه دیگری نشان داد که مصرف زنجبیل در ۷ روز مانده به شروع دوره خونریزی، علائم خلقی، جسمی و رفتاری سندرم پیش از قاعدگی (PMS) را کاهش می دهد.
مصرف دارچین
دارچین به نظر می رسد برای بسیاری از مشکلات قاعدگی سودمند است. مطالعه ای که در سال ۲۰۱۴ انجام شد نشان داد که این ادویه به تنظیم چرخه های قاعدگی کمک کرده و گزینه درمانی مناسبی برای زنان مبتلا به PCOS است، هرچند این مطالعه بر روی چند شرکت کننده خاص انجام شده بود.
همچنین برخی از تحقیقات نشان داده اند که مصرف این ادویه به طور قابل توجهی درد قاعدگی، خونریزی و حالت تهوع و استفراغ همراه با دیسمنوره اولیه را کاهش می دهد.
مصرف ویتامین های مورد نیاز روزانه
مطالعه ای که در سال ۲۰۱۵ منتشر شد نشان داد که افزایش میزان ویتامین D در بدن دوره های نامنظم را کاهش می دهد. در واقع ویتامین D ممکن است به تنظیم قاعدگی کمک کند. مطالعه دیگری نیز نشان داد که این ویتامین در درمان ناهنجاری های قاعدگی در زنان مبتلا به PCOS موثر است.
ویتامین D دارای مزایای دیگری از جمله کاهش خطر ابتلا به بیماری های خاص، کاهش وزن و کاهش افسردگی نیز می باشد.
ویتامین D اغلب به برخی از مواد غذایی از جمله شیر و سایر محصولات لبنی و غلات اضافه می شود. اما قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا مصرف مکمل مهمترین روش های دریافت این ویتامین هستند.
ویتامین های گروه B نیز ممکن است به تنظیم پریود کمک کنند. اما برای تأیید این ادعا، تحقیقات بیشتری لازم است. ویتامین B ممکن است خطر ابتلا به علائم قبل از قاعدگی را کاهش دهد. یک مطالعه که در سال ۲۰۱۱ انجام شد نشان داد که زنانی که بیشتر از مواد غذایی حاوی ویتامین B استفاده می کنند، دارای شانس کمتری برای ابتلا به PMS هستند.
مطالعه دیگری که در سال ۲۰۱۶ انجام شد نیز نشان داد که مصرف ۴۰ میلی گرم ویتامین B-6 و ۵۰۰ میلی گرم کلسیم در رو علائم PMS را کاهش می دهند.
هنگام استفاده از مکمل، حتما دستور ذکر شده روی بسته بندی را رعایت کنید.
مصرف روزانه سرکه سیب
نتایج یک تحقیق که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد نشان داد که مصرف ۰٫۵۳ اونس (۱۵ میلی لیتر) سرکه سیب در روز ممکن است عادت ماهانه و تخمک گذاری را در زنان مبتلا به PCOS تنظیم کند. تحقیقات بیشتری برای تایید این ادعا مورد نیاز است، زیرا این مطالعه خاص شامل تنها ۷ شرکت کننده بود.
سرکه سیب ممکن است به شما در کاهش وزن و کاهش قند خون و انسولین کمک کند. این ماده دارای طعم تلخی است که ممکن است مصرف آن برای بعضی از افراد غیر قالب تحمل باشد. اگر دوست دارید از این ماده استفاده کنید اما از طعمش خوشتان نمی آید، می توانید آن را با آب رقیق کنید و یک قاشق غذاخوری عسل نیز به ترکیب اضافه کنید.
مصرف آناناس
آناناس تقریبا در لیست مواد غذایی مفید برای درمان پریودهای نامنظم قرار دارد. این میوه شامل برملائین ایت. برملائین آنزیمی است که ادعا می شود می تواند مشکلات رحم را تسکین دهد و دوره های قاعدگی را تنظیم کند، اما این ادعا هنوز ثابت نشده است.
برملائین ممکن است دارای خواص ضد التهابی و تسکین دهنده درد باشد، اگرچه شواهد واقعی برای حمایت از اثربخشی آن بر روی کاهش گرفتگی عضلات در دوره قاعدگی و سردرد مرتبط به آن وجود ندارد.
خوردن آناناس می تواند به شما کمک کند که ویتامین های مورد نیاز روزانه خود را دریافت کنید. یک فنجان (۸۰ گرم) آناناس بخشی مهمی از نیازهای بدن به ویتامین را فراهم می کند.

چه زمانی برای درمان پریودهای نامنظم باید به پزشک مراجعه کنیم؟
در بعضی مواقع و به صورت موقت ممکن است بی نظمی در چرخه قاعدگی را تجربه کنید. به همین دلیل نیاز نیست که برای بی نظمی های گاه و بی گاه به پزشک مراجعه کنید. اما اگر شرایط زیر را دارید حتما با متخصص مشورت کنید:
- پریودتان ناگهان نامنظم شده است.
- مدت سه ماه است که قاعدگی تان قطع شده است.
- هر ۲۱ روز یک بار بیش از ۲ بار خونریزی دارید.
- هر ۳۵ روز یک بار کمتر از ۱ بار خونریزی دارید.
- دوره های قاعدگی شما به صورت غیرعادی شدید و دردناک است
- پریودتان بیش از یک هفته طول می کشد
پزشک ممکن است برای درمان پریودهای نامنظم بسته به علت ایجاد کننده آن، دارو یا درمان های دیگر را تجویز کند. برخی از علل احتمالی ایجاد کننده بی نظمی در قاعدگی عبارتند از:
- بلوغ
- یائسگی
- شیردهی
- استفاده از روش های جلوگیری از بارداری
- سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)
- مشکلات تیروئید
- اختلال در اشتها
- استرس

نکته پایانی
شما ممکن است بتوانید قاعدگی های نامنظم خود را با ایجاد تغییر درشیوه زندگی و استفاده از روش های خانگی دوباره تنظیم کنید. با این حال، شواهد علمی در مورد روش های خانگی درمان پریودهای نامنظم محدود است و تنها چند روش طبیعی و اثبات شده برای تثبیت قاعدگی وجود دارد. اگر در مورد دوره های نامنظم خود نگران هستید، با دکتر مشورت کنید.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو