دلایل رایج ناباروری، آیا میدانید؟

منبع: نی نی بان

57

1398/2/29

23:59


دلایل ناباروری در مردان و زنان امروزه با توجه به تغییر نحوه زندگی بسیار متنوع شده است. در واقع ناباروری حالتی است که زوجین با وجود داشتن روابط جنسی در طول یک سال موفق به بارداری نمی‌شوند. دلیل ناباروری می‌تواند مربوط به زن یا مرد یا هر دو باشد. امروزه با پیشرفت علم راه‌های درمانی متعددی برای درمان ناباروری وجود دارد به طوری که حدود ۶۵ درصد از زوج‌های نابارور با استفاده از روش‌های موجود برای درمان ناباروری توانسته‌اند صاحب فرزند شوند.

دلایل ناباروری در زنان
بهتر است بدانید که عوامل مختلفی در ناباروری زنان تاثیر دارند. یکی از این عوامل مهم اختلالات تخمک گذاری است که مانع از آزاد شدن تخمک از تخمدان‌ها می‌شود. همچنین اختلالات هورمونی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک و ترشح زیاد هورمون پرولاکتین که همان هورمون محرک تولید شیر در سینه‌های مادران است به نوعی باعث بروز مشکل باروری در خانم‌ها می‌شود.
از دیگر دلایل ناباروری که باعث نازایی در خانم‌ها می‌شود اختلالاتی مانند باز بودن گردنه رحم و ناهنجارهایی در فضا و شکل رحم است که دارای تاثیر بسیار چشمگیری در ناباروری خانم‌ها می‌باشد
همچنین وجود یک سری توده‌های خوش خیم که به فیبروم رحمی معروف هستند با تغییر شکل فضای داخلی رحم، مانع جایگزینی سلول تخم در رحم شده و در موارد بسیار کمی باعث انسداد لوله‌های رحمی و ناباروری در زنان می‌شود.

دلایل ناباروری زنان
از دیگر دلایل ناباروری در زنان اندومتریوز می‌باشد که در آن بافت داخلی رحم در خارج آن رشد می‌کند. این مشکل باعث ناهنجاری‌های تخمدان‌ها، لوله‌های فالوپ و رحم خواهد شد. همچنین بیماری های غده تیروئید که شامل کم کاری و پرکاری تیروئید هستند با اختلال ایجاد کردن در سیکل‌‌های قاعدگی ماهانه به نوعی باعث ناباروری در زنان خواهند شد.
از دیگر عواملی که باعث ناباروری در زنان می‌شود مشکلات مربوط به دستگاه ایمنی بدن و عوامل ایمونولوژیک می‌باشد. در این گونه موارد خانم‌ها علیه اسپرم مرد ماده‌ای به نام آنتی بادی ترشح می‌کنند که اسپرم‌ها را غیر‌فعال کرده و یا از بین می‌برد و در بعضی مواقع نیز سبب سقط خود به خود در بعضی از آبستنی‌ها می‌شود.

دلایل ناباروری در مردان
وجود اختلال در اندام‌های جنسی مردان نیز به طور چشمگیری بر روی ناباروری آنها تاثیرگذار است. به طوری که ناهنجاری در تولید و یا عملکرد اسپرم‌ها می‌تواند به دلایل مختلفی اتفاق افتد. برای مثال یکی از عوامل که باعث اختلال در تولید اسپرم می‌شود بیرون آمدن کامل بیضه‌ها از شکم به طور مادرزادی است که باعث اختلال در تولید اسپرم خواهد شد.
همچنین از دیگر دلایل ناباروری مردان می‌توان به اختلالات ژنتیکی، مشکلات بالینی مانند اوریون و دیابت اشاره داشت. لازم به ذکر است که مشکلاتی مانند زود انزالی، بیماری‌های ژنتیکی خاص نظیر فیبروز سیستیک، انزال برگشت دهنده، مشکلات ساختاری مانند بسته شدن و انسداد مجاری بیضه‌ها و ضربه به اندام تناسلی مردانه نیز به نوعی باعث ناباروری در مردان می‌شود.
از دیگر دلیل‌های ناباروری می‌توان به آسیب‌های ناشی از سرطان و درمان آن مانند شیمی درمانی و پرتو درمانی و برداشتن بیضه‌ها به دلیل سرطان اشاره کرد که تولید اسپرم را دچار اختلال می‌کند و باعث ناباروری در مردان خواهد شد.
لازم به ذکر است که مواجه بیش از حد با ترکیبات شیمیایی و رادیواکتیو و حتی مواجه پی در پی با گرما مانند حمام بخار و سونا می‌تواند تولید اسپرم‌ها را دچار اختلال کند و به نوعی ناباروری در مردان به دنبال داشته باشد. همچنین اختلالات هورمونی به خصوص تولید نامناسب هورمون‌های FSH و LH بر تولید هورمون مردانگی یا تستوسترون و تولید اسپرم دارای تاثیر منفی خواهند بود.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو