بهترین شروع تاریخ استقلال برابر پرسپولیس (عکس)

بهترین شروع تاریخ استقلال برابر پرسپولیس (عکس)


منبع: ورزش 3

23

1400/5/6

01:07


26 سال پیش در چنین روزی، استقلال بهترین شروع تاریخ دربی برابر پرسپولیس را در ظل گرما رقم زد.

بهترین شروع تاریخ استقلال برابر پرسپولیس (عکس)

به گزارش "ورزش سه"، استقلال اگرچه در طول تاریخ موفق به کسب پیروزی های مهم و بزرگی در دربی برابر رقیب دیرینه شده، اما تا به حال نتوانسته بیشتر از سه بار در یک مسابقه دروازه قرمزپوشان را باز کند. در تاریخ ششم مرداد سال 1374 به نظر می رسید این طلسم در حال شکست شدن است و استقلال بهترین شروع خود در تاریخ دربی را تجربه کرد.

 

آبی پوشان با به هدایت منصور پورحیدری و در روز اولین دربی بازیکنانی چون علیرضا منصوریان و محمد خرمگاه، در شرایطی به مصاف پرسپولیس یورگن گده می رفت که در هفته های پیش از بازی نتایج چندان خوبی نگرفته و در شرایط مساعدی قرار نداشت. اما از آن سو نیز زمزمه هایی در مورد اختلاف برخی بازیکنان بزرگ پرسپولیس مانند پیوس و کرمانی مقام با یورگن گده به گوش رسیده و اوضاع در اردوی رقیب نیز تعریفی نداشت

 

بهترین شروع تاریخ استقلال برابر پرسپولیس (عکس)

 

این سه بازیکن بهترین شروع استقلال در تاریخ دربی را رقم زدند؛ اما بر خلاف تصور بسیاری از هواداران، موتور استقلال بعد از گل سوم خاموش شد و حتی در دقایقی از نیمه دوم پرسپولیس می توانست کار را به تساوی بکشاند که البته این اتفاق رخ نداد.


.
قرمزپوشان چند ماه بعد ار درگیری عجیب دی ماه سال 73 ستاره هایی چون احمدرضا عابدزاده و مجتبی محرمی را در این دیدار حساس در اختیار نداشت و بازیکنان کمتر شناخته شده ای مانند شهرام براتپوری و قاسم عطایی در ترکیب ثابت این تیم برابر استقلال قرار گرفتند.

 

بهترین شروع تاریخ استقلال برابر پرسپولیس (عکس)

 

تصویری از امیر قلعه نویی و فرشاد پیوس در مقابل ساندرو پل؛ دو بازیکنی که بعد از دربی 73 هر دو محروم شده و البته به این دیدار رسیدند.

 

اما نکته جالب توجه خط حمله پرسپولیس، حضور همزمان علی دایی و فرشاد پیوس در ترکیب بود. این دو که بی تردید از بهترین مهاجمان تاریخ فوتبال ایران و آسیا محسوب می شوند، در یک مقطع کوتاه از بین سال های 73 تا 75 با یکدیگر همبازی شدند. اما محرومیت پیوس، اختلاف او با استانکو و البته جدایی علی دایی در شهریور سال 75 و انتقال به السد قطر بعد از برتری تاریخی مقابل آلیما باعث شد این زوج درخشان فرصت چندانی برای بازی کردن کنار یکدیگر پیدا نکنند.

 

حضور ساندرو پل، داور بزرگ مجارستانی از اتفاقات جلب توجه این مسابقه بود. بعد از حوادث دربی سال 73 و داوری بحث برانگیز احمد ابهران، تا سال ها قضاوت دیدار دو تیم استقلال و پرسپولیس به داوران خارجی سپرده می شد و در شروع این روند مدیران فدراسیون ساندرو پل را دعوت کردند که تنها چند ماه قبل و با کمک محمد فنایی، فینال جام جهانی 1994 بین ایتالیا و برزیل را قضاوت کرد.

 

بهترین شروع تاریخ استقلال برابر پرسپولیس (عکس)

 

علی دایی در طول 90 دقیقه علیرغم تلاش فراوان و این پروازهای اعجاب انگیز در باز کردن دروازه استقلال ناکام ماند و این روند برای او در تمامی دربی ها تکرار شد.

 

علیرغم گرمای وحشتناک و غیرقابل توصیف آن روزهای تهران در ماه مرداد و البته با خوش سلیقگی فدراسیون، دربی در ساعات میانی روز و وسط ظهر برگزار شده تا شرایطی بسیار دشوار بر بازیکنان و البته تماشاگران حکمفرما شود.

 

اما استقلال بازی را بهتر آغاز کرده و در طی 29 دقیقه با ارائه نمایشی فوق العاده و فراموش نشدنی موفق شد سه بار دروازه رقیب دیرینه را باز کند. هیچ تیمی در تاریخ چنین شروعی را در دربی تجربه نکرده و تیم آن فصل استقلال از این حیث در تمام تقابل های این دو تیم محبوبی رقیب است.

 

ابتدا و در دقیقه هفتم بود که ادموند اختر، مهاجم ارمنی و گلزن استقلال پشت محوطه صاحب فرصت شده و ضربه او بعد از برخورد به افشین پیروانی، مدافع پرسپولیس وارد دروازه شد. البته جایگیری غلط نیما نکیسا و جلو آمدن بی مورد او در به ثمر رسیدن این گل بی تاثیر نبود. پرسپولیس خیلی زود فرصت داشت به گل تساوی دست یابد، اما ضربه زمینی و نه چندان خوب فرشاد پیوس در موقعیتی تک به تک از کنار دروازه حریف به بیرون رفت.

 

بهترین شروع تاریخ استقلال برابر پرسپولیس (عکس)

 

ادموند اختر با زیرکی از نیما نکیسا پنالتی گرفت و البته بسیاری از هواداران پرسپولیس هنوز معتقدند خطایی روی مهاجم ارمنی استقلال صورت نگرفته بود.

 

اما حملات استقلال ادامه یافت و در دقیقه 16 این بار ادموند اختر با فراری تماشایی با دروازه پرسپولیس تک به تک شده و با تیزهوشی خود و البته اشتباه نکیسا تیمش را صاحب یک ضربه پنالتی کرد. صادق ورمرزیار، مدافع متعصب استقلال پشت توپ قرار گرفته و با ضربه ای خلاف جهت این فرصت را تبدیل به گل کرد تا هر دو بازیکنی که در دربی جنجالی دی 73 در دقایق پایانی موفق به باز کردن دروازه احمدرضا عابدزاده شده بودند، این بار نیما نکیسا را مغلوب کنند.

 

پرسپولیس باز هم فرصت فوق العاده ای بعد از دریافت گل پیدا کرد، اما این بار جواد زرینچه به شکلی فوق العاده و روی خط دروازه (ماند پاشازاده در دیدار مقابل استرالیا) در شرایطی ضربه پیوس را بازگرداند که کاری از دست غلامپور ساخته نبود. در ادامه پیوس در سمت چپ محوطه تقریبا با دروازه استقلال تک به تک شد، اما غلامپور به خوبی دروازه را نجات داد.

 

بهترین شروع تاریخ استقلال برابر پرسپولیس (عکس)

 

صادق ورمرزیار استاد درخشش برابر پرسپولیس در دربی بود. چند ماه قبل او از روی نقطه پنالتی دروازه عابدزاده و این بار دروازه نکیسا را باز کرد.

 

اما این پایان کار نبود و در دقیقه 36 این بار محمد تقوی، مدافع پیش تاخته استقلال در گوشه سمت راست محوطه و در زاویه ای دشوار با ضربه سر و روی ارسال دقیق زرینچه دروازه پرسپولیس را باز کرد تا کابوس این تیم تکمیل شود. پذیرش سه گل تنها در سی و شش دقیقه باعث شد هواداران استقلال به رقم خوردن بهترین پیروزی تاریخ خود در دربی امیدوار شوند، اما ترمز این تیم بعد از گل سوم کشیده شد.

 

در نیمه دوم پرسپولیسس مستاصل از این شکست سنگین برای جبران وارد میدان شد. بهروز رهبری فرد جای خود را به مجید نامجو مطلق داد و مرتضی کرمانی نیز وارد میدان شد تا ستاره های باتجربه پرسپولیس برای تغییر این شکست سنگین تلاش کنند.

 

علی دایی در طول شش بار حضور در دربی هرگز موفق به گلزنی نشد تا یکی از معدود حسرت های دوران ورزشی او به ثبت برسد. در اواسط نیمه دوم این بازیکن با ضربه سر فاصله ای تا باز کردن دروازه استقلال نداشت، اما بهزاد غلامپور به شکلی حیرت انگیز و باورنکردنی با یک قیچیی برگردان تماشایی موفق شد توپ را از روی خط دروازه بازگرداند. جالب اینجاست بهرام شفیع فقید ابتدا فریاد "گل" به سر داد و بعد متوجه شد توپ وارد دروازه نشده است.

 

بهترین شروع تاریخ استقلال برابر پرسپولیس (عکس)

 

این شاید یکی از بهترین واکنش های تاریخ دربی باشد؛  بهزاد غلامپور با عکس العملی خیره کننده و به سبک واکاشی زوما ضربه سر علی دایی را از روی خط بازگرداند.

 

اما بالاخره و روی خروج غلامپور و برخورد ضربه او به مدافع استقلال، توپ به شکلی اتفاقی در مقابل دروازه خالی برابر کرمانی مقام قرار گرفت تا به او به راحتی یکی از گل های خورده را جبران کند. در ادامه و روی پاس علی دایی، این فرشاد پیوس بود که موفق به گلزنی شد، اما گل او در صحنه ای بسیار مشکوک آفساید اعلام شد.

 

بهترین شروع تاریخ استقلال برابر پرسپولیس (عکس)

 

اینجا به نظر می رسد مدافع سمت راست استقلال همگام ارسال پاس دایی برای پیوس آفساید را پر کرده، اما به هر حال این گل پرسپولیس پذیرفته نشد تا فرصت بازگشت از دست برود.

 

دقایقی بعد بهزاد داداش زاده، دیگر گلزن دربی 73 روی ریباند ضربه خود و با یک برگردان فوق العاده می توانست اختلاف را کم کند، اما ضربه او نیز با واکنش فوق العاده غلامپور همراه شد. شاید شش مرداد 74 را می توان بهترین روز دوران ورزشی غلامپور قلمداد کرد و او با درخشش در این دربی روزهای تاریک و عجیب مقدماتی جام جهانی 94 را به دست فراموشی سپرد. 

 

بهترین شروع تاریخ استقلال برابر پرسپولیس (عکس)

 

بهزاد غلامپور با سپری کردن یک بعد از ظهر فوق العاده بارها سد راه مهاجمان پرسپولیس شد؛ این بار واکنشی تماشایی در مقابل ضربه برگردان بهزاد داداش زاده.

 

در ادامه تلاش پرسپولیس برای بازگشت بی نتیجه ماند و استقلال با تکیه بر شروع رویایی خود موفق شد رقیب دیرینه را مغلوب کند. دوران بی شکستی آبی پوشان برابر رقیب سنتی نیز شش ساله شد و یک سال و دو ماه بعد بود که پرسپولیس بالاخره با تک گل ادموند بزیک استقلال را مغلوب کرد. البته این شکست بود که دوران حضور یورگن گده آلمانی در جمع قرمزپوشان را تمام کرده و سرآغاز روزهای فوق العاده و درخشان استانکو روی نیمکت پرسپولیس شد.

 

آریا فاطمی مقدم

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو