محدودیت تازه اینستاگرام برای کاربران جوان

محدودیت تازه اینستاگرام برای کاربران جوان


منبع: برترین ها

21

1400/5/8

00:18


اینستاگرام به تازگی اعلام کرده حساب‌های کاربری افراد زیر ۱۶ سال که از این به بعد به این شبکه اجتماعی می‌پیوندند را به طور خودکار به حالت خصوصی در خواهد آورد.

بی‌بی‌سی: اینستاگرام به تازگی اعلام کرده حساب‌های کاربری افراد زیر ۱۶ سال که از این به بعد به این شبکه اجتماعی می‌پیوندند را به طور خودکار به حالت خصوصی در خواهد آورد.

محدودیت تازه اینستاگرام برای کاربران جوان

به این ترتیب تنها فالوورهایی که این کاربران به آن‌ها اجازه می‌هند می‌توانند پست‌ها‌یشان را ببینند و "لایک" کنند یا در موردشان نظر بدهند.

در همین راستا، کاربران فعلی این شبکه‌ اجتماعی هم پیام‌های یادآوری (نوتیفیکیشن) در رابطه با "مزایای" حساب‌های خصوصی و نحوه تغییر تنظیمات حساب خود دریافت خواهند کرد.

اینستاگرام همچنین گفته روی راه‌اندازی یک اپلیکیشن ویژه برای کودکان زیر ۱۳ سال کار می‌کند. در حال حاضر افراد زیر ۱۳ اجازه استفاده از این شبکه اجتماعی و بازکردن حساب کاربری در آن را ندارند.

شرکت فیس‌بوک که مالک اینستاگرام است گفته: "می‌خواهیم کودکان فضایی را تجربه کنند که به طور ویژه برای آن‌ها طراحی شده و توسط والدین و سرپرستان آن‌ها مدیریت می‌شود."

دلیل این تغییرات چیست؟

محدودیت تازه اینستاگرام برای کاربران جوان

این خبر در حالی منتشر شد که اینستاگرام تحت فشار قوانین جدید اینترنت در بریتانیا قرار دارد. قوانینی که از شرکت‌های بزرگ شبکه‌ اجتماعی می‌خواهد برای حفاظت از کاربران کم سن و سال خود در فضای مجازی اقدامات بیشتری انجام دهند.

این قانون جدید که به عنوان لایحه امنیت فضای مجازی شناخته می‌شود، به طور رسمی در جریان سخنرانی ملکه در اوایل سال جاری معرفی شد.

طبق قوانین جدید، شرکت‌های شبکه اجتماعی که اطلاعات زیان‌آور و ناراحت کننده را حذف نکنند با جریمه‌های سنگینی روبرو خواهند شد.

شبکه‌های اجتماعی برای حفاظت از کودکان چه می‌کنند؟

محدودیت تازه اینستاگرام برای کاربران جوان

به منظور حفاظت از کاربران کم سن و سال، قوانین سختگیرانه‌تر تازه‌ای برای شبکه‌های اجتماعی در نظر گرفته شده است.

در پاسخ به این قوانین جدید، اینستاگرام به طیف وسیعی از اقدامات مربوط به حفاظت از کودکان دست زده است.

فیس‌بوک، مالک اینستاگرام گفته در حال ساخت یک "سیستم هوش مصنوعی و فناوری یادگیری ماشین" جدید است که می‌تواند به تشخیص سن واقعی کاربران این پلتفرم کمک کند.

اینستاگرام گفته تازه‌ترین به روز‌رسانی‌‌هایش روی "ایجاد تعادل مناسب" تمرکز داشته‌اند.

این شرکت می‌گوید: " در گذشته، کاربران کم‌ سن‌و‌سال موقع باز کردن حساب اینستاگرام می‌‌توانستند بین حساب خصوصی و عمومی یکی را انتخاب کنند اما تحقیقات تازه‌مان نشان داده آن‌ها فضای خصوصی را ترجیح می‌دهند."

آیا اقدامات این شرکت‌ها کافی است؟

محدودیت تازه اینستاگرام برای کاربران جوان

اینستاگرام می‌گوید "یک رویکرد احتیاط‌آمیزتر" باعث می‌شود آگهی‌دهندگان کودکان را تنها بر اساس سن، جنسیت و موقعیت‌ مکانی‌شان هدف قرار دهند، نه بر اساس منافع خود و عادات‌ وبگردی آن‌ها.

اینستاگرام می‌گوید: "ما از فعالان حقوق کودکان شنیده‌ایم که افراد کم‌سن و سال ممکن است توانایی ذهنی لازم برای گرفتن چنین تصمیم‌هایی را نداشته باشند."اما منتقدان می‌گویند شبکه‌های اجتماعی به اندازه کافی برای حفاظت از کودکان در برابر خطرات فضای مجازی و همین‌طور شرکت‌هایی که برای فروش محصولات خود آن‌ها را هدف تبلیغات‌شان قرار می‌دهند، تلاش نمی‌کنند.

برخی از مردم هم این قوانین تازه را مانعی بر سر راه آزادی بیان یعنی حق به اشتراک گذاشتن نظرات و ایده‌ها بدون محدودیت یا مجازات قلمداد می‌کنند.

گروه اوپن رایتز می‌گوید نگران این است که شبکه‌‌های اجتماعی بدون انجام بررسی‌های کافی در رابطه با زیان‌آور یا نامناسب نبودن محتویات، صرفا برای جلوگیری از جریمه از هوش مصنوعی برای سانسور فضای مجازی استفاده کنند.

جیم کیلاک، مدیر اجرایی این شرکت ی‌گوید: "کمپانی‌ها همیشه هر کاری از دست‌شان بربیاید انجام می‌دهند تا ریسک مالی خود را پایین بیاورند."

مطالب مشابه