لابی یا کارگروه؛ سرنوشت کابینه سیزدهم را کدام‌یک رقم می‌زند

منبع: فرارو

20

1400/5/11

00:15


به ادعای اصولگرایان همه اتفاقات برای چینش کابینه روی قاعده مشخصی پیش می‌رود، اما گویا سهم‌خواهی و فشار حتی تا روز‌های آخر هم ادامه دارد. دو روز قبل علم‌الهدی به سهم‌خواهان هشدار داده بود.

لابی یا کارگروه؛ سرنوشت کابینه سیزدهم را کدام‌یک رقم می‌زند

با نزدیک‌ترشدن به روز‌های تحلیف، گزاره‌ها درباره ترکیب کابینه قوی‌تر می‌شود. حسین قربان‌زاده معاون قالیباف می‌گوید در حوزه اقتصادی ترکیب نسبتا مناسبی را در کابینه رئیسی به دلیل پیگیری‌هایی که شده، خواهیم دید.

به گزارش شرق؛ او گفته «چند کارگروه در حال مذاکره با مدعوین برای کابینه دولت سیزدهم هستند که توسط آقای رئیسی انتخاب شدند. من اسامی‌ای که شنیدم حکایت از فضای مناسب دولت سیزدهم دارد». دو هفته پیش اعلام شده بود که انتخاب اعضای کابینه دولت سیزدهم توسط رئیس‌جمهور منتخب وارد مرحله ارزیابی شایستگی توسط کارگروه‌های تخصصی شده است.

افراد معرفی‌شده که چند برابر ظرفیت مسئولیت‌های مورد نیاز در کابینه هستند، توسط کارگروه‌های تخصصی متناسب با «مأموریت‌های هر وزارتخانه» و «رویکرد‌های کلان دولت جدید» در هر حوزه، ارزیابی تخصصی می‌شوند.

دفتر رئیس‌جمهور منتخب قبلا در اطلاعیه‌ای پیش‌بینی کرد فهرست اعضای دولت سیزدهم پیش از پایان موعد مقرر قانونی، نهایی شود. او گفته بود برای تک‌تک نفرات پیشنهادی در دفتر رئیس‌جمهور منتخب پرونده‌ای شامل نتیجه بررسی تخصصی کارگروه، نظرات کارشناسان امین به موازات نتیجه کارگروه‌ها و استعلام صلاحیت از نهاد‌های مربوطه تشکیل شده و رئیس‌جمهور منتخب پس از مطالعه و بررسی همه‌جانبه مطالب ارائه‌شده، شخصا با گزینه‌های اولویت‌دار گفتگو کرده و سرانجام نسبت به اتخاذ تصمیم نهایی اقدام خواهد کرد.

در عین حال که به ادعای اصولگرایان همه اتفاقات برای چینش کابینه روی قاعده مشخصی پیش می‌رود، اما گویا سهم‌خواهی و فشار حتی تا روز‌های آخر هم ادامه دارد. دو روز قبل علم‌الهدی به سهم‌خواهان هشدار داده بود حالا هم عباس امیری‌فر گفته است: هیچ گروهی از اصولگرایان نباید هدفش تحت فشار قراردادن آقای رئیسی برای سهم‌خواهی باشد؛ «آقای رئیسی گفته است قرار نیست کابینه وابستگی‌های باندی و گروهی داشته باشد و بناست که از همه شخصیت‌ها که سابقه روشنی دارند، استفاده شود و مملکت نیاز به حرکت انقلابی دارد.

واقعیت هم همین است، زیرا اگر قرار باشد باز هم دعوا‌های جناحی و سیاسی حاکم باشد، مشکلات متعدد مردم حل نمی‌شود و هیچ گروهی از اصولگرایان نباید هدفش تحت فشار قراردادن آقای رئیسی برای سهم‌خواهی باشد. همه گروه‌هایی که نظام را قبول دارند، به ولایت فقیه باور دارند و حرف امام و رهبری برایشان حجت است، باید از سهم‌خواهی بپرهیزند».

این فعال سیاسی درباره اینکه چه نیرو‌هایی باید در دولت مورد استفاده قرار بگیرند، بیان کرد: «افرادی باید به کار گمارده شوند که به دنبال تأمین منافع جناحی‌شان نباشند و منِ اصولگرا، آن فرد پایداری یا آن شخصیت اصلاح‌طلب نباید بیاید تا منافعی برای خود و گروهش بگیرد. انتخاب‌ها باید بر اساس شایسته‌سالاری باشد. ممکن است در این بین عده‌ای هم خوششان نیاید که اصلا مهم نیست و مبنا باید منافع ملی باشد. نیرو‌هایی باید انتخاب شوند که هدفشان کسب رضای خداوند باشد، برای خدا و مردم کار کنند و قدرت‌طلبی پیشه نکنند».

او در پاسخ به پرسشی مبنی برای اینکه آیا ممکن است جبهه پایداری در صورتی که رئیسی از جلیلی برای همکاری دعوت نکند، به گروهی علیه دولت رئیسی تبدیل شود، اظهار کرد: «ممکن است برخی حتی در ستاد انتخاباتی آقای رئیسی کار کرده باشند که آن‌ها هم نباید خود را محق برای به‌دست‌آوردن مسئولیتی بدانند و همه باید به آقای رئیسی کمک کنیم تا بتواند از پس رفع مشکلات موجود برآید. من تصور می‌کنم آقای جلیلی روحیه تقابلی ندارد و اگر از او برای همکاری با دولت دعوت شد، می‌پذیرد و اگر نشد هم به این دلیل منتقد دولت نمی‌شود.

جبهه پایداری هم بعید است در صورت عدم رضایت از چیدمان کابینه به گروهی ضد رئیسی تبدیل شود». مرتضی طلایی، اما با رد سهم‌خواهی‌ها گفته طبق رصد‌هایی که انجام می‌دهم، من فشار و تقاضای افراطی‌ها و تندرو‌ها و جریان‌های این‌چنینی از آقای رئیسی را ندیده‌ام.

آقای رئیسی از ابتدا که پا به عرصه انتخابات گذاشتند خوشبختانه به نوعی ورود پیدا کردند که ضمن اینکه به صورت ملی همه را برای مشارکت در انتخابات دعوت و فعال کردند، اما با هیچ جریان سیاسی و تشکیلاتی، به این مفهوم که بیایند و برای ایشان کار کنند و بده‌بستانی داشته باشند، هیچ تعاملی نکردند.

حتی ما دیدیم که بعد از چند روز از انتخابات، ایشان پایان کار تمام ستاد‌های استانی را اعلام کردند که این مسئله بسیار مهم بود. اگر به خاطر داشته باشید هنوز مسئول ستاد‌های انتخاباتی دولت‌های یازدهم و دوازدهم به نوعی اداره‌کننده استان هستند نه استاندار، ولی آقای رئیسی چنین اجازه‌ای را ندادند. اینکه چهار نفر افراد تندرو هم باشند اشکالی ندارد، ولی من اطراف ایشان، فرد تندرویی نمی‌بینم.

او با رد اینکه دست جریان پایداری در فشار و سهم‌خواهی در کار است، مدعی شده این‌ها همه کار رسانه‌هاست: «رسانه‌های ما ازجمله دامن‌زنندگان به این فضا و قطب‌بندی‌ها هستند و از نظر خودشان فکر می‌کنند کار خوبی می‌کنند. الان چه جریان و افرادی در اطراف آقای رئیسی هستند که ایجاد نگرانی کند یا تندرو هستند و دنبال حاکم‌شدن هستند؟».

مطالب مشابه