amboding

امبدینگ سی سال قبل اولین بار توسط طبیبان فرانسوی، برای بهبود کیفیت زندگی بیماران سرطانی و بیمارانی که به اجبار باید از شیوه های درمانی رادیوتراپی و شیمی‌درمانی استفاده می کردند، انجام شد.

در حقیقت، کسانیکه درمان می کردند برای  از بین بردن حالت تهوع، استفراغ و بی‌اشتهایی بیماران از طب سوزنی و تحریک نقاط طب سوزنی استفاده کردند. از آن جا که این بیماران – به دلیل شرایط خاص جسمانی – امکان حضور مکرر – سه بار در هفته – در مطب پزشک را نداشتند، درمانگران برای درمان آنان از روش امبدینگ استفاده کردند تا با این روش نیاز به حضور بیماران سرطانی در مطب از بین برود.

امبدینگ به معنی سوراخ کردن و قرار دادن است.

امبدینگ یا طب سوزنی؟

امبدینگ که با نام کت گوت نیز شناخته می شود یکی از فنون نو در طب سوزنی محسوب می شود. در روش امبدینگ به جای استفاده از سوزن نخ ‌های قابل جذبی از جنس cutgut (نخ‌ بخیه) در نقاط طب سوزنی استفاده می شود.

امبدینگ به معنای کاشتن، تعبیه و نشاندن در اصطلاح طب مکمل و جایگزین به روش های گفته می شود که طی آن قطعه ای نخ در بخش ویژه ای از بدن برای اثربخشی تدریجی طی پند هفته تا چند ماه کاشته می شود.

این روش درمانی در طب سوزنی با هدف جوانسازی، زیبایی و کاهش سایز در درمان چاقی استفاده می شود، اما با توجه به افزایش تجربیات در این زمینه پای روش امبدینگ نیز به طب اطفال، داخلی و زنان نیز باز شده است. از برخی موارد کاربرد آن می توان به کاهش دردهای مزمن مانند درد شانه، زانو، سر و گردن، مهره ها و عضلات اشاره کرد، همچنین برای درمان میگرن، رماتیسم، افسردگی، ناراحتی های گوارشی ،بسیاری از بیماری های مربوط به زنان، خستگی مزمن نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

ترد امبدینگ یا کاشت نخ  به دو گروه امبدینگ نقطه ای و خطی تقسیم می شود. کاشت نخ یا امبدینگ نقطه ای به طور معمول شامل قرار دادن نخ های کوچک قابل جذب طبیعی در نقاط درمانی ویژه برای بیماران خاص استفاده می شود.

با توجه به جذب تدریجی نخ توسط بدن بیمار تحریک تدریجی نقطه هدف به مدت 2 تا 3 هفته ادامه می یابد که اثر درمانی تقریبا ماندگاری را برجای می گذارد. در بیماران دارای حساسیت نسبت به نخ کات گوت بجای آن از نخ های کم حساسیت زا به طور عمده از جنس PDS استفاده می شود.

این روش درمانی بیشتر برای کنترل اشتها و لاغری موضعی در افراد چاق، درمان دردهای مزمن اسکلتی در بیماران مبتلا به اختلالات عضلانی عصبی و بیماری های مزمن عمومی مانند سندرم روده تحریک پذیر استفاده می شود.

در مورد کاهش وزن با کمک روش امبدینگ نقطه ای به طور معمول حداقل به ۳ جلسه درمانی نیاز است و اثربخشی آن بعد از 2 تا 3 ماه نمایان می شود.

کاشت نخ خطی به 2 نوع امبدینگ تحریکی و کششی تقسیم می شود. در امبدینگ خطی تحریکی نخ های قابل جذب ساده به طول ۳ تا ۱۰ سانتیمتر در محل مورد نظر به صورت خطی کاشته می شود.

با تحلیل تدریجی نخ التهاب موضعی ایجاد شده باعث تخریب بافت چربی و تحریک سلول های سازنده ای مانند فیبروبلاست ها می شود.

نتیجه اثر این واکنش کاهش اندازه چربی، ایجاد بافت کلاژن و ایجاد شبکه پروتئینی در اندام است. از این روش بیشتر در درمان چاقی موضعی، خطوط عمیق چروک چهره مانند خط اخم، خطوط کنار دهان و افتادگی غبغب استفاده می شود.

در مقابل امبدینگ خطی کششی با ایجاد کشش نسبتا پایدار در محل کاشت نخ باعث کشش بافت و لیفتینگ اندام می شود. تقریبا در همه موارد کنار استفاده از نخ های کششی باید از نخ های خطی تحریکی برای ظهور اثر درمانی نیز استفاده شود.

این روش در درمان افتادگی شکم، بازو، سینه، باسن، ران و صورت قابل استفاده است. برخلاف کاشت نخ نقطه ای که شروع اثر درمانی نیاز به گذشت حدود دو ماه دارد در امبدینگ خطی بویژه امبدینگ خطی کششی اثر اولیه درمانی بلافاصله پس از کاشت نخ با لیفتینگ چشمگیر اندام قابل ملاحظه است. با این وجود حدود یک ماه برای تثبیت وضعیت نهایی اندام زمان می برد.

تاریخچه امبدینگ

امبدینگ 30 سال پیش برای نخستین بار توسط  پزشکان و متخصصان فرانسوی برای بهبود کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سرطان و افرادی که مجبور به استفاده از روش ‌های درمانی رادیوتراپی و شیمی‌ درمانی بودند، مورد استفاده قرار گرفت.

در حقیقت درمانگران برای کاهش حالت تهوع، استفراغ و بی ‌اشتهایی بیماران از روش های طب سوزنی و تحریک نقاط طب سوزنی استفاده کردند.

از آنجا که این بیماران به دلیل شرایط خاص جسمانی‌ امکان حضور یافتن در مطب پزشک 3 بار در هفته را نداشتند درمانگران برای درمان‌ آنها از روش امبدینگ استفاده می‌کردند تا با کمک این شیوه ضرورت حضور بیمار مبتلا به سرطان در مطب از بین برود و بیمار هر 3 هفته یک ‌بار به مطب پزشک مراجعه کند.

در این روش درمانی با تحریک نقاط طب سوزنی در بدن بیماران مبتلا به سرطان بدون آنکه به بیمار آسیب و فشار وارد شود برای کنترل عوارض ناشی از شیمی ‌درمانی یا پرتونگاری اقدام می شود.

تفاوت طب سوزنی با امبدینگ‌‌

امبدینگ روشی اقتباس شده از طب سوزنی برای درمان بیماری ها و حتی زیبایی است. مبنای استفاده از امبدینگ همان نقاط طب سوزنی هستند با این تفاوت که در امبدینگ در این نقاط بجای استفاده از سوزن های طب سوزنی نخ های بخیه کاشته می شوند.

کاشت این نخ های کات گوت از جهاتی برای بیماران بهتر است. نخست اینکه 40 تا 45 روز نیازی به مراجعه و ترمیم نخ ها وجود دارد و در وهله بعدی نخ های امبدینگ بطور مداوم باعث ایجاد التهاب در نقاط طب سوزنی می شوند که در نتیجه این التهابات بهبودی می یابند.

امبدینگ یا طب سوزنی؛ کدامیک بهتر است؟

انتخاب امبدینگ و طب سوزنی به شرایط بدنی و نوع کاربرد آن بستگی دارد، بنابراین بهتر است برای انتخاب روش درمانی مناسب با متخصص مشورت کنید.

یکی از مهم‌ ترین تفاوت ‌های طب سوزنی و امبدینگ این است که تکنیک طب سوزنی به این دلیل که نقاط مختلفی از بدن را درگیر می‌کند به رفع علت بروز بیماری نیز می پردازد.

در حالی که در امبدینگ تنها علائم بیماری برطرف می شوند به این ترتیب که نفخ را در بیمار بهبود می بخشد یا دردهای ناشی از آن را کنترل می‌کند، اما در طب سوزنی علت بیماری درمان و عملکرد نامناسب دستگاه گوارش اصلاح می‌شود.

برای همین امبدینگ در شرایط خاص به بیماران و افرادی که برای درمان بیماری یا کاهش وزن مراجعه می‌کنند توصیه می شود.

روش درمانی امبدینگ

این شیوه درمانی یک روش تقریباً نو در طب سوزنی به شمار می‎آید. در این روش، درمانگر طب سوزنی به جای استفاده از سوزن، نخ‌های قابل جذبی از جنس cutgut يا كروميك را درنقاط طب سوزنی می‎کارد.

این نخ‎ها تقریباً سه هفته در بدن باقی می‌مانند و در حین جذب‎شدن نقاط مربوط به طب سوزنی را پیوسته تحریک می‌کنند. در واقع، در این روش بدن انسان به نخ‎های کاشته ‎شده همان واکنش به سوزن‎های طب سوزنی را از خود نشان می‎دهد.
از آنجا که نخ‌های قابل جذب جایگزین سوزن‌ می‌شوند می‌توانند برای مدت زمان نسبتا طولانی، حدود 3 هفته در بدن باقی بمانند تا زمانی که جذب بدن شوند.

در حقیقت نقاط طب سوزنی که در جلسات درمانی طب سوزنی تحریک می‌شود، با فعالیت‌های روزانه فردی که امبدینگ دریافت کرده، در هر لحظه تحریک می‌شود.

در این شیوه بیمار به صلاحدید پزشک بعد از 2 تا 3 هفته با جذب نخ catgut برای تجدید امبدینگ به مطب پزشک مراجعه می‌کند و به این ترتیب دوره درمانی خود را ادامه می‌دهد.

موارد کاربرد درمان امبدینگ

Embedding در کره،امروزه پزشکان این روش درمانی را اکثرا به هدف افزایش زیبایی فرد انجام می دهند،اما با توجه به افزایش تجربیات در این زمینه پای آن به طب اطفال،داخلی و زنان نیز باز شده است.

برخی از موارد کاربرد آن به شرح ذیل می باشند:
تخفیف دردهای مزمن مانند درد شانه،سرو گردن،مهره ها و عضلات اصلاح موقعیت ستون فقرات که بوسیله عدم تعادل در عضلات رخ می دهد. همچنین در فتق دیسک مهره های گردنی،کمری و انحراف ستون مهره ها نیز این روش بکار می رود.

تاثیر بر پوست و زیبایی افراد که با تحریک مداوم و تکرارشونده پوست و بافت نرم در طی یک الی شش ماه انجام می گردد.این روش سنتی زیبایی پوست بویژه برای از بین بردن چروکهای پیشانی و اطراف دهان و بینی مفید است.

فرم دهی بدن و رفع چاقی توسط امبدینگ

چاقی به طور عمده در اثر مصرف کالری بالا و عدم تحرک کافی نسبت به کالری مصرفی است. افزایش وزن با انقباض و انبساط نواحی شل بدن مانند ران، بازوها و پهلوها همراه است و این روش می تواند باعث لاغری این نواحی می شود.

جایگذاری نخ های امبدینگ در بافت چربی افراد موجب افزایش خون رسانی به بافت سلولیتی چربی شده و لاغری موضعی را به همراه دارد، اما باید بدانید هیچ روش لاغری به صورت دائمی و همیشگی نیست و در صورت عدم رعایت رژیم غذایی و ورزش چربی ها برمی گردد، اما در صورت تداوم استفاده از نخ ها بازگشت چاقی مهار می شود.

بیشتر بخوانید:اصول نگهداری از لباس را بهتر بشناسید

امبدینگ چگونه وزن را کاهش می دهد؟

باعث کاهش اشتها می شود

انجام امبدینگ روی نقاط خاصی از بدن باعث کاهش اشتها می شود و از پرخوری در افراد جلوگیر می کند. این روش در عرض یک هفته اشتهای فرد پر خور را کاهش می دهد.

امبدینگ باعث افزایش سوخت و ساز می شود

امبدینگ با افزایش گردش خون و انرژی در بدن باعث افزایش متابولیسم و سوخت و ساز چربی ها می شود. این روش در افراد چاقی که زیاد غذا نمی خورند بیشتر موثر است. امبدینگ موتور سوخت و ساز بدن را از کار می اندازد و مواد اضافی را می سوزاند.

امبدینگ در چاقی موضعی موثر است

در افرادی که چاقی های موضعی مانند شکم و ران ها دارند و نمی توانند از شر آنها خلاص شوند این روش موثر است.

امبدینگ باعث رفع یبوست از دلایل مهم چاقی می شود، بنابراین این روش برای افرادی که از یبوست های مزمن رنج می برند گزینه مفید و موثری محسوب می شود.

امبدینگ باعث تنظیم سیستم های هورمونی، آندوکرین، تیروئید و هورمون های زنانه می شود.

امبدینگ به طور کلی اثرات تنظیمی روی تمام سیستم های بدن از جمله سیستم های هورمونی تاثیرگذار در چاقی دارد، بنابراین با تنظیم این سیستم ها باعث تحریک عملکرد کل بدن شده و بدن را موزون می کند

امبدینگ و درمان بیماری های گوارشی

متخصصان هنگام اطمینان از تاثیرات چشمگیر امبدینگ بر کاهش عوارض جانبی ناشی از شیمی ‌درمانی و پرتونگاری در بیماران متبلا به سرطان تاثیر این شیوه درمانی را روی بیماری های دیگر مورد بررسی قرار دادند.

تحقیقات آنها نشان می دهد شیوه درمانی امبدینگ به‌ عنوان روشی موثر برای درمان بسیاری از بیماری ‌های گوارشی مانند ریفلاکس، کاهش اشتها، سندرم روده تحریک‌ پذیر و نفخ استفاده می شود.

اگرچه نتایج تحقیقات آنها نشان می‌دهد شیوه امبدینگ تاثیر زیادی بر بهبود این بیماری ‌ها دارد، اما آنها به بیماران توصیه می کنند در صورت داشتن شرایط لازم برای استفاده از طب سوزنی از این روش به جای امبدینگ استفاده کنند زیرا طب سوزنی ضمن تاثیر ماندگارتر روی بیماری ها آنها را به صورت ریشه ای درمان می کند.

روش امبدینگ برای این افراد ممنوع است

امبدینگ همانطور که در بالا گفته شد روشی اقتباس شده از طب سوزنی است که مانند طب سوزنی کاملا طبیعی و بدون عوارض برای درمان بیماری های مختلف است، اما به هرحال حتی درمان های سنتی و طبیعی هم در برخی موارد دارای محدودیت هستند که برخی از آنها عبارتند از:

  • زنان باردار
  • افراد دارای بیماری قلبی یا باطری در قلب و افرادی که عمل جراحی قلب باز انجام داده اند
  • افراد دارای عفونت‌ های شدید پوستی در ناحیه‌ مدنظر برای درمان
  • افراد دارای ناراحتی ‌های پوستی مانند نوعی اگزما که مشکل آنها تحریک یا تشدید می شود
  • افراد دارای سابقه آلرژی و حساسیت نسبت به نخ‌ های جراحی
  • فردی که اخیرا جراحی در ناحیه شکم خود انجام داده اند
  • کودکان زیر 7 سال به دلیل ترس شدید و احتمال بروز واکنش های آلرژیک
  • بیمارانی که در محل امبدینگ عفونت فعال یا ضایعات ناشناخته دارند
  • بیماران دارای مشکلات کوآگولوپاتی یا اختلال انعقاد خون
  • بیمارانی که هپارین، وارفارین یا ترکیبات مشابه استفاده می کنند.

در صورت داشتن هر یک از موارد بالا قبل از انجام امبدینگ با پزشک خود مشورت کنید.

عمق کاشتن نخ ها چقدر است؟

عمق فرو بردن نخ ‌ها باید تا حدی باشد که احتمال خطر بیماری وجود نداشته باشد. هرچند این احتمال کم است، اما اصل بر عدم آسیب بیماران حتی به میزان جزئی است و این عمق تا نهایت 2 سانتی‌متر توصیه می‌ شود.

در مواردی برای کاهش سایز نواحی خاصی از بدن به عنوان مثال، بازو یا ران عمق کاشتن نخ از این هم کمتر می‌شود.

فرم دهی بدن و رفع چاقی:

عمدتا چاقی به دلیل افزایش مصرف کالری رخ می دهد.انقباض و انبساط غیرطبیعی عضلات نواحی شل و وارفته باسن و بازوهاو پهلوها با این روش اصلاح می گردد. همچنین جایگذاری این نخ ها در بافت چربی افراد موجب افزایش خون رسانی به بافت سلولیتی چربی شده و موجب لاغری موضعی می گردد.

بیشتر بخوانید:اورمی چیست؟ / درمان اوره خون بالا

سوالات بیماران در مورد روش کت گوت catgut یا امبدینگ embedding :

1 – آیا استفاده ازروش کت گوت یا امبدینگ درد دارد؟

درد قابل تحملی دارد،حتی از تزریق سرنگ معمولی نیز کمتر است و فقط همان لحظه می باشد.بعد از انجام کاشت نخها در همان جلسه  ممکن است به مدت 24 تا 48 ساعت یک حالت گرفتگی  خفیف عضلانی در فرد ایجاد شود.

2 – آیا استفاده ازروش کت گوت یا امبدینگ عارضه ای دارد؟

در کت گوت از یک نخ استفاده می شود که در تمام جراحی ها و در بخیه های جذبی از این نخ نیز استفاده می شود و قابل تهیه از فروشگاه لوازم پزشکی می باشد و سالیان سال است که استفاده شده است و هیچ عارض ای نداردو فقط مقداری از این نخ در نقاط مورد نظر طب سوزنی با سوزن مخصوص کت گوت کاشته می شود احتمال عفونت در کاشت نخ 1 در 300 است که میزان بسیار کمی است و احتمال حساسیت به نخ نیز 1 در 400 است که باز هم احتمال بسیار بسیار ناچیزی هست که هر دوی این موارد  وقتی توسط پزشک آموزش دیده اجام شود در بدن فرد قابل کنترل است.

3 – چه تغییراتی ممکن است بعداز انجام این روش انجام شود؟

تغییرات احساسی که در اثر انجام این روش ایجاد می شود طبیعی می باشد ما به افراد درمانجو توصیه می کنیم که هر تغییر احساسی را به ما گزارش کنند حتی اگر فکر می کنند که به طب سوزنی ربطی ندارد زیرا وقتی به بدن خود آگاهی می دهیم و بدن به طبیعت خودش برمیگردد ممکن است تغییراتی در بدن ما ایجاد شود که برای ما عجیب باشد و این تغییرات مثبت هستند.

4 – آیا این نخ برای درمانهای چاقی  حالت چربي  سوز دارد و اینکه آیا این نخ ها به بدن دوخته می شوند؟

این نخ از جنس نخ های جراحی معمولی و قابل جذب در بدن می باشد و چربی سوز هم نیست،این نخ ها با یک سوزن مخصوص در نقاطی که با طب سوزنی باید سوزن بزنیم وارد شده و این نخ بعد از خروج سوزن در بدن باقی می ماند.

عوارض احتمالی امبدینگ

سوزن ‌های مورد استفاده در طب سوزنی بسیار نازک هستند که در اغلب موارد نیز دردی هم احساس نمی شود. سوزن‌های طب سوزنی دارای اندازه های مختلفی هستند و عارضه خاصی ندارند.

کبودی کمی ناشی از برخی سوزن ها زیر پوست ایجاد می شود که طی 24 تا 48 ساعت برطرف می شود. در روش کاشت نخ یا همان امبدینگ از نخ‌های جراحی استفاده می شود.

جنس نخ امبدینگ مانند برخی نخ‌ های بخیه قابل جذب است و مشکلی برای افراد ایجاد نمی کنند. به صورت کلی امبدینگ با عوارض جانبی همراه نیست مگر اینکه توسط فرد غیرمتخصصی انجام شود. عوارض امبدینگ به مواردی مانند درد یا کبودی محدود می شود که به صورت نادر هم رخ می دهد.

گزارش: الهه زارعی