آشنایی با انواع زرشک و خواص و فواید آن !

منبع: دلگرم

7

1400/5/11

19:42


آشنایی با انواع زرشک و خواص و فواید آن !

از گیاهان بومی ایران ، به زرشک میتوان اشاره کرد، که ایران بزرگترین و اصلی ترین تولید کننده زرشک در جهان محسوب میشود . این گیاه دارویی دارای تاریخچه 2500 ساله می باشد که نشان میدهد از زمان های قدیم زرشک به دلیل برخورداری از خواص فراوان ، مورد استفاده همگان بوده است.

در زمان حال نیز خواص دارویی و درمانی زرشک موجب افزایش روند مصرف آن شده است .

زرشک دارای طبع سرد و خشک بوده و بیشتر در مناطق نیمه گرمسیری رشد میکند . حدود 95 درصد زرشک دنیا را خراسان جنوبی تامین میکند . به همین دلیل است که از موارد مناسب برای صادرات محسوب میشود .

انواع زرشک

یکی از نکاتی که هنگام خرید زرشک باید به آن توجه زیادی کرد این است که چه نوع زشکی میخواهیم بخریم؟ شناخت انواع زرشک قبل از خرید ، اولین و مهم ترین قدم برای داشتن یک خرید خوب می باشد.

کیفیت ها ، شرایط آب و هوا ، نوع خاک و ... موجب شده زرشک یک منطقه با منطقه دیگر متفاوت باشد و در ظاهر و ویژگی ها باهم متفاوت باشند .

نکته قابل توجه این است که فرضیه انواع زرشک همانند انواع خرما و یا پسته از درختان متفاوتی برداشت میشوند ، اشتباه بوده و همه نوع زرشک از درختان یکسانی برداشت می شوند . انواع زرشک به دلیل نوع فراوری آن بعد از برداشت به وجود امده است .

زرشک پفکی ، زرشک دانه اناری و زرشک کوهی مهم ترین انواع زرشک در ایران محسوب می شوند . البته علاوه بر این موارد انواع دیگری از زرشک نیز وجود دارد .

به طور کلی زرشک به دو دسته زرشک سیاه و زرشک قرمز تقسیم میشود . اما اگر بخواهیم به صورت جزئی به تقسیم بندی زرشک بپردازیم ، شامل دسته های زیر می شود :

زرشک سیاه زرشک قرمز زرشک دانه اناری زرشک پفکی زرشک کوهی

در ادامه با ویژگی ها و خواص هر نوع زرشک بیشتر آشنا میشویم .

زرشک سیاه

از انواع زرشک دانه دار به شمار می آید و یک نوع زرشک کاملا ارگانیک است زیرا در مناطق کوهستانی رشد میکند .

به طور تقریبی زرشک سیاه و زرشک قرمز دارای خواص مشابهی هستند ولی به دلیل اینکه زرشک سیاه در مناطق کوهستانی رشد میکند ، خواص آن از زرشک قرمز بیشتر است و از قیمت بالاتری نیز برخوردار است .

این نوع زرشک بیشتر در خراسان جنوبی و استان های مرکزی به عمل می اید . بربرین که نوعی نمک آلکانوئید است ، علت برتری زرشک سیاه نسبت به زرشک قرمز شده است . این ماده موجب کاهش قند خون و کلسترول شده و برای قلب نیز بسیار مفید است .

زرشک سیاه به دلیل خود رو بودنش در بازار به صورت کم یافت می شود و کمیاب بودن آن از دیگر مواردی است که موجب افزایش قیمت آن شده است .

از زرشک سیاه در زمینه آبگیری ، مصرف دارویی و تهیه دمنوش استفاده میشود ولی به دلیل رنگ آن در مصارف خانگی کاربردی ندارد .

زرشک قرمز

بیشترین زرشک موجود در بازار از دسته زرشک قرمز هستند که در مصارف خانگی نیز بسیار پر کاربردند . این نوع زرشک هم به صورت تازه و هم خشک به بازار عرضه میشود .

روش های مختلف نگهداری و خشک کردن ان باعث شده که زرشک قرمز خود دارای سه نوع زرشک پفکی ، زرشک کوهی و زرشک دانه اناری باشد . البته دقت شود که این سه نوع زرشک به صورت تازه بسیار مشابه همدیگرند .

زرشک پفکی

رنگ طبیعی و مرغوبیت آن باعث شده بهترین نوع زرشک برای صادرات به دیگر کشور ها به شمار آید . زرشک پفکی بیشترین مصرف خانگی در میان انواع زرشک را به خود اختصاص داده است .

حدودا بعد از گذشت 2 تا 6 ماه بعد از برداشت وارد بازار میشود . نحوه برداشت و خشک کردن آن به این صورت می باشد که ابتدا در اوایل پاییز که فصل برداشت زرشک است ، زرشک را با شاخه خود از درخت جدا کرده و در مکانی خنک و فاقد رطوبت که از نور نیز به دور است ، تا زمانی که به صورت کاملا خشک در آید نگهداری میکنند .

این مکان باید از تهویه مناسب برخوردار باشد تا زرشک پوسیده نشود و از کپک جلوگیری کند . زرشک پفکی به دلیل طولانی شدن پروسه نگهداری و خشک و همچنین دور بودن از نور خورشید و گرما از مرغوبیت بالایی برخوردار بوده و به صورت کاملا طبیعی خشک شده و رنگ قرمز و طبیعی خود را از دست نمی دهد .

زرشک پفکی به دلیل کیفیت بالایی که دارد ، بهترین نوع زرشک به شمار میرود . در مصارف خانگی همچون پخت و پز غذا ها ، تهیه ژله ، تهیه مربای زرشک ، آب زرشک و ... از این نوع زرشک استفاده می شود .

زرشک کوهی

همان طور که از اسمش پیداست این نوع زرشک بیشتر در مناطق کوهی و به صورت خود رو رشد میکند و رنگ آن نیز نسبت به زرشک پفکی روشن تر است .

این نوع زرشک بیشتر در مناطق شمالی ( شمال بجنورد و جنگل های گلستان ) می روید . دارای قیمت و کیفیت بسیار مناسبی می باشد و گزینه مناسبی برای صادرات به اروپا محسوب می شود .

برداشت این محصول به آب و هوا و میزان بارندگی سالانه بستگی دارد . به طور کلی برداشت این نوع زرشک به دلیل خود رو بودن ان نسبت به دیگر انواع زرشک کمتر می باشد و ارگانیک بودن آن موجب شده از عطر و طعم بی نظیری برخوردار باشد .

از ویژگی های ظاهری زرشک کوهی میتوان به رنگ تیره و ریز بودن دانه های آن اشاره کرد .

شما میتوانید نوع زرشک مورد نظر خود را از کشاورزان زحمت کش به صورت مستقیم و بدون واسطه از سایت زرچین خریداری کنید . تمامی محصولات سایت زرچین کاملا ارگانیک و با کیفیت هستند .

زرشک دانه اناری

برداشت این محصول نیز در اوایل پاییز صورت می گیرد . کیفیت این محصول نسبت به زرشک پفکی پایین تر است و موجب شده از قیمت مناسب تری برخوردار باشد و به همین دلیل مورد توجه واقع شده است .

نحوه برداشت آن به این صورت است که ابتدا زرشک ها را از قسمت خوشه جدا کرده و سپس در برابر نور آفتاب قرار گرفته تا خشک شود . برای جلوگیری از فاسد شدن و پوسیدگی زرشک ها آنها را تند تند زیر و رو میکنند . حدود 20 تا 30 روز فرایند خشک کردن آن زمان میبرد .

سپس هنگامی که زرشک ها کاملا خشک شد انها را باد کش میکنند به این صورت که ان ها را در برابر باد طبیعی یا مصنوعی قرار داده تا برگ ها از محصول جدا شوند .

نکات قابل توجه در ارتباط با زرشک :

بهترین نوع زرشک در مصارف خانگی زرشک پفکی و دانه اناری می باشد زیرا دارای رنگ بسیرا زیبا و مناسب می باشند . زرشک پفکی نسبت به دیگر انواع زرشک به دلیل ظاهر زیبا و کیفیت بالا از قیمت بالایی برخوردار می باشد . زرشک دانه اناری نیز از قیمت کمتری نسبت به دیگر انواع زرشک برخوردار است و اما زرشک کوهی دراای قیمت متنوعی بوده و قیمت ان سالانه بر اساس میزان برداشت محصول و مقدار نیازمندی مشتریان تعیین میشود . بهترین نوع زرشک در ایران در خراسان جنوبی تولید میشود و حجم بسیاری از تولیدات زرشک این استان به عنوان صادرات به نقاط مختلف جهان صادر می شود . به جرات میتوان گفت با کیفیت ترین زرشک پفکی و دانه اناری را استان خراسان جنوبی تولید می کند اما زرشک کوهی بیشتر در مناطق پر باران رشد میکند . نوع محصول و کیفیت ان ، نحوه بسته بندی ، مقدار تولید سالانه ، میزان تقاضا و عرضه ان و ... از پارامتر های بسیار مهم در صادرات زرشک به شمار می آیند .

خرید زرشک به صورت مستقیم از کشاورز

بررسی زرشک و فواید آن

در فروشگاه اینترنتی زرچین شما می توانید زرشک باکیفیت و امسالی را به صورت مستقیم و بدون هیچ واسطه ای از کشاورز خرید کنید. تمامی زرشک های موجود در فروشگاه زرچین دارای برگه آزمایش هستند و کاملا ارگانیک و در فرایند تولید آن هیچ گونه کود شیمیایی استفاده نشده است. در این روش شما زرشک را به صورت کاملا تازه و امسالی تهیه می کنید. تنها یکبار خرید زرشک از زرچین کافیست تا طعم زرشک تازه و باکیفیت که از بهترین کشاورزان منطقه خراسان جنوبی تهیه شده است را تجربه کنید.

فروشگاه های اینترنتی زیادی برای زعفران در ایران فعالیت میکنند مثل دیجی کالا ، زرچین ، بهرامن و ... که در این میان تنها فروشگاه زرچین میباشد که محصولات را به صورت مستقیم از زمین کشاورزی به دست شما میرساند بدون هیچ واسطه ای !


مطالب مشابه


تصویری


ویدئو