دیپلماسی جلوی جنگ را گرفت/ مصوبه مجلس مانع از توافق است

منبع: فرارو

17

1400/5/11

22:47


روحانی افزود: «در سفر من به پاریس آقای اولاند در اواخر سال ۹۴ در مصاحبه مطبوعاتی اعلام کرد که در سال ۲۰۱۳، ۱+۵ تصمیم قطعی گرفته بودیم برای جنگ با ایران و به من گفت وقتی شما آمدید و اعلام برای مذاکره کردید و مذاکرات اولیه را دیدیم از جنگ منصرف شدیم.»

دیپلماسی جلوی جنگ را گرفت/ مصوبه مجلس مانع از توافق است

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در آخرین شب از حضورش در سمت ریاست جمهوری، با مردم از طریق شبکه صدا و سیما صحبت کرد.

روحانی در ابتدا خطاب به حیدری مجری برنامه گفت: «خوشحال هستم این فرصت ایجاد شد. علاقه‌مند هستم مصاحبه ما غیررسمی باشد. فرض کنید فردا شب است و زمان ریاست جمهوری تمام شده است. فرض کنید اگر شهروندان بودند چه سئوالاتی می‌پرسیدند؟ همان‌ها را بپرسید. به عبارتی دیگر نماینده مردم باشید نه صدا و سیما.»

روحانی در پاسخ به سوالی در خصوص موضوع برجام و تحریم‌ها افزود: "من در انتخابات سال ۹۲ به مردم اعلام می‌کردم که ما از طریق مذاکرات و دیپلماسی می‌توانیم تحریم را برداریم و علت آن که من در سال ۹۲ نامزد ریاست جمهوری شدم برای این بود که گرهی که ایجاد شده بود باور من بر این بود که این گره از طریق مذاکره و دیپلماسی قابل حل است. "

رییس جمهور گفت: «این گره به جایی رسیده بود که یا با دیپلماسی حل می‌شد یا به جنگ منتهی می‌شد.»

روحانی افزود: «در سفر من به پاریس آقای اولاند در اواخر سال ۹۴ در مصاحبه مطبوعاتی اعلام کرد که در سال ۲۰۱۳، ۱+۵ تصمیم قطعی گرفته بودیم برای جنگ با ایران و به من گفت وقتی شما آمدید و اعلام برای مذاکره کردید و مذاکرات اولیه را دیدیم از جنگ منصرف شدیم.»

رییس جمهور گفت: "در ذهن من این بود که ما بر سر دو راهی هستیم یا وارد یک جنگ با دنیا می‌شویم یا وارد صلح می‌شویم و راه صلح مذاکره و دیپلماسی است. "

روحانی افزود: "من قبول ندارم که شما می‌گویید از طریق دیپلماسی رفتید و به جایی نرسیدید."

او ادامه داد: "در آذر ماه توافق اولیه صورت گرفت. در توافق دوم پذیرفتند اصل فن‌آوری هسته‌ای را ایران داشته باشد. سوم این‌که اموال ما به تدریج آزاد شود. خود این موضوع فضایی را ایجاد کرد از نظر بازار و روانی که مردم آینده ایران را مثبت می‌دیدند."

روحانی گفت: «بعد به توافق لوزان و بعد توافق هسته‌ای رسیدیم. به اجرایش در دی ۹۴ هم رسیدیم. توافق این بود که تحریم‌های هسته‌ای برداشته شود، اصل فن‌آوری پذیرفته شود و ما هم مقداری محدود کنیم. نمی‌گویم همه آن توافق اجرا شد اما قولی که به مردم دادم انجام شد و به‌جای جنگ، توافق شد. بانک‌ها و سرمایه‌گذاران خارجی به کشور آمدند.»

رئیس جمهور گفت: "سال ۹۲ قول دادیم و تا پایان دولت یازدهم قدم به قدم قول‌ها را اجرا کردیم. در دولت دوازدهم کسی بر سر کار آمد که نمی‌شد با او حرف زد. ما آن زمان و همین الان در واقع با آمریکا حرف می‌زنیم. او گفت من رئیس جمهور شوم توافق‌نامه برجام را تغییر می‌دهم. وقتی که تعلیق‌ها را برای تحریم انجام داد اواخر سال ۹۶ گفت بار آخری است که این کار را می‌کنم. وقتی خارج شد با شرایط جدیدی رو به رو شدیم."

او ادامه داد: "ما ممکن است با دولت‌ها توافق کنیم و دولت‌ها تا حدودی انجامش دهند. اما در تحریم بیش از دولت‌ها با شرکت‌ها رو به رو هستیم. شرکت‌ها فرصتی مطمئن می‌خواهند که سرمایه‌هایشان در ایران از بین نمی‌رود و به سود می‌رسند. آن‌ها چندماه تا چند سال از دولت‌ها عقب‌تر هستند."

روحانی گفت: «آمریکایی‌ها از ما می‌خواستند توافقات گسترده‌تر شود. می‌خواستند بحث منطقه را هم به مذاکرات اضافه کنند. وقتی ما به دنیا می‌گوییم فقط در مورد هسته‌ای حرف می‌زنیم آثارش هم محدود خواهد بود. بانک‌ها به روابط سیاسی ایران با کشورهای دیگر نگاه می‌کنند. در مصوبه اخیر مجلس گفته‌اند همه تحریم‌ها باید برداشته شود. حقوق بشر، هسته‌ای، تروریسم. می‌شود همه این تحریم‌ها را برداشت اما مذاکرات دیگری می‌خواهد.»

او ادامه داد: "توافق نزدیک است. کاملا چشم‌انداز توافق است. اگر معیار ما فرمایشات مقام معظم رهبری باشد قابل اجرا است. مصوبه مجلس مانع است. نه فقط در این دولت اگر دولت سیزدهم هم پایبند به این مصوبات باشد، به توافق نمی‌رسند."

او  تاکید کرد: «اگر معیار را فرمایشات مقام معظم رهبری قرار دهیم به توافق خواهیم رسید و اگر مبنا مصوبه{مجلس} باشد این اتفاق نخواهد افتاد.»

روحانی درخصوص وضعیت تورم بالا در کشور و وضعیت نامناسب اقتصادی گفت: «تورم در سال ۹۲، ۳۳ درصد و نقطه به نقطه ۴۰ درصد بود، بنده همان موقع گفتم که تا پایان سال این تورم را کاهش می‌دهیم و در سال‌های آینده تورم تک رقمی می‌شود، در حالیکه تورم ما فرورین رسیدیم ۳۴ درصد بود و در سال ۹۳، ۱۵ درصد شد و در ماه‌های آخر ۹۴ تک رقمی شد و در سال ۹۵ و ۹۶ تک رقمی بود و در ماه‌های اول ۹۷ تک رقمی بود. ما به این وعده عمل کردیم و بعد از ۲۶ سال تورم ایران تک رقمی شد و رشد اقتصادی در ۴ سال اول حدود ۴/۵ درصد است و در سال ۹۵ رشد اقتصادی ایران در دنیا ۱۲.۵ شد و در دنیا اول شدیم.»

او افزود: "تمام مشکلات اقتصادی بعد از سال ۹۷ است در سال ۹۷ که ترامپ خارج می‌شود و تحریم‌ها برمی‌گردد، دیگر مجاز به فروش یک میلیون بشکه نفت نبودیم، وقتی ترامپ تحریم کرد هیچ کشوری جرات نکرد با ما کار کند و مقدار کمی از نفتمان به فروش رساندیم و ۱۱۶ میلیارد دلار در سه سال اخیر کمتر از آنچه که لازم بوده فروختیم."

ادامه دارد

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو