دومین پیروزی بزرگ ذوب‌آهن در فیفا

منبع: ورزش 3

23

1400/5/11

23:00


مدیرعامل سابق باشگاه ذوب‌آهن به بیان روند شکایت و پیروزی در روند شکایت از سرمربی مونته‌نگرویی پیشین این تیم پرداخت.

دومین پیروزی بزرگ ذوب‌آهن در فیفا

 به گزارش "ورزش سه"، حدود یک ماه قبل بود که باشگاه ذوب‌آهن در پرونده شکایت از روبین کازان روسیه بخاطر شکایت از انتقال غیرقانونی رضا شکاری به پیروزی در دادگاه ورزشی رسیده بود و امروز هم دومین پیروزی بین‌المللی برای آنها در پرونده میودراگ رادولوویچ به دست آمد.

 

رادولوویچ که در نیم‌فصل دوم لیگ نوزدهم هدایت ذوب‌آهن را برعهده داشت، پس از شیوع ویروس کرونا ایران را ترک کرد و دیگر به اصفهان برنگشت تا این تیم را مجبور به شکایت کند و در نهایت با حکم ۱۶۴ هزار دلاری مواجه شود.

 

جواد محمدی، مدیرعامل سابق باشگاه ذوب‌آهن در گفت‌وگو با "ورزش سه"، در این باره اظهار کرد: در زمان مدیریت بنده در باشگاه ذوب‌آهن در سال ۱۳۹۸ و در تعطیلات نیم‌فصل، ما مبادرت به استخدام ایشان به‌عنوان سرمربی تیم فوتبال بزرگسالان باشگاه ذوب‌آهن کردیم. ایشان برای فوتبال کشور ما شاید ایشان یک چهره شناخته شده‌ای به حساب نمی‌آمد ولی دارای یک رزومه قوی و شناخته شده در سطح باشگاهی و ملی بود که شاخص‌ترین آن مربیگری در رده ملی و حضور پنج ساله در تیم ملی لبنان بود و در رده باشگاهی نیز سرمربیگری یکی از تیم‌های حاضر در لیگ قهرمانان آسیا را برعهده داشت و مقابل سپاهان هم قرار گرفته بود که ما برای نخستین بار ایشان را به ایران آوردیم.

 


او ادامه داد: رادولوویچ پس از عقد قرارداد با ذوب‌آهن شروع به کار کرد و در همان مدت کوتاهی که ایشان کار را در باشگاه به دست گرفت، از نظر کیفی بنابر نظر کارشناسان امر و افرادی که در فوتبال دستی بر آتش دارند، انسجام و سازماندهی خیلی خوبی گرفته بود و نتایج خوبی هم به دست آمد، تا اینکه متاسفانه به دلیل شیوع ویروس کرونا در اسفندماه ۹۸ لیگ تعطیل شد و ایشان هم پس از تعطیلی مسابقات، درخواست خروج از کشور را کرد.

 

مدیرعامل سابق باشگاه ذوب‌آهن در ادامه روند موفقیت‌آمیز شکایت و نتیجه گرفتن در پرونده رادولوویچ عنوان کرد: ما قرارداد خیلی محکم و قانونمندی با ایشان امضاء کرده بودیم و تمام موارد لازم را در قرارداد در نظر گرفتیم. با توجه به اینکه ایشان درخواست خروج داد، ما یک تعهدنامه کتبی گرفتیم تا ایشان با یک سری شروط اجازه خروج از ایران را داشته باشد چون لیگ تعطیل شده بود و ایشان هم گفت بلافاصله پس از اعلام باشگاه و تهیه بلیط بازگشت، سر کارم حاضر می‌شوم. یک سری شروط هم تضمین کرد که برمی‌گردم و یک سری شروط هم عنوان نمود که اگر برنگشتم، شروط قابل اجرا باشد.

 

محمدی یادآور شد: پس از رفتن ایشان، لیگ یک مدت تعطیل شد و زمزمه شروع لیگ که آمد و سازمان لیگ به باشگاه‌ها اعلام کرد قصد شروع مسابقات را داریم، به ایشان گفتیم تا برگردند. بعضا از داخل ایران اطلاعات غلط به ایشان می دادند و شیطان‌هایی که در مسائل مختلف سیگنال‌های غلط به خارج از کشور می‌دهند، برای ذوب هم همین کار را کردند و به ایشان گفتند کرونا در ایران بی‌داد و تعداد فوتی‌ها و بیماران به طرز عجیبی زیاد شده و هیچ ضمانتی برای جان شما وجود ندارد؛ در کل، ایشان را خیلی ترساندند که این را براساس صحبت‌های خود ایشان می‌گویم.

 

دومین پیروزی بزرگ ذوب‌آهن در فیفا

 

او تصریح کرد: متاسفانه لطف همه این دوست نماها موجب شد تا رادولوویچ به تعهد و ضمانت خود اجرا نکند. علی‌رغم اینکه ما تمام تلاش خودمان را انجام دادیم، بلیت بازگشت تهیه کردیم و حتی از پلیس فدرال آلمان استعلام گرفتیم تا نوع پرواز برای بازگشت در طول مسیر پروازی با مشکل مواجه نشود و خیلی راحت برگردد، باز هم این اتفاق نیفتاد. به رادولوویچ تمام موارد را اعلام کردیم؛ حتی با مصوبه هیئت مدیره به ایشان تاکید داشتیم اگر نیاز است پرواز اختصاصی بگیریم ولی متاسفانه ایشان تمکین نکرد و علی‌رغم اصرار ما و ضمانت نامه‌ای که مکتوب داده و قراردادی که داشتند، برنگشت.

 

مدیرعامل باشگاه ذوب‌آهن اضافه کرد: چند بار به رادولوویچ تذکر دادیم، اخطار دادیم و ایمیل زدیم ولی اعتنا نکرد که در همین حین، دوست نماها به ایشان گفتند ذوب‌آهن هیچ‌کاری نمی‌توانند بکند و علیه ما هجمه درست کردند و مستقیم و غیر مستقیم ما را تحت فشار گذاشتند.

 

محمدی تصریح کرد: دوست‌نماها می‌گفتند که مربی ضعیف و ناتوان آوردیم و ناتوان‌تر هستیم که نتوانستیم او را حفظ کنیم. همه این مسائل موجب شد تا کارمان با سختی و چالش مواجه شود. هرچند باید بگویم ایشان مربی توانایی بود و بعد از اینکه به ایران نیامد، سرمربی تیم ملی مونته نگرو شد و پس از شروع به کارش در مونته نگرو، نتایج موفقیت آمیزی با تیم ملی این کشور گرفت.

 

او تاکید کرد: مطمئن باشید اگر رادولوویچ به ایران برمی‌گشت ذوب یک تیم قوی و مقتدر داشت که هم فصل گذشته را به خوبی تمام می‌کرد و امسال هم به این شرایط دچار نمی‌شد. متاسفانه افرادی که همیشه در سایر عرصه‌ها به کشور ضربه می‌زنند، در این پروژه خاصه به ذوب ضربه زدند و خواستار عدم حضور این مربی در ایران شدند.

 

مدیرعامل باشگاه ذوب‌آهن ادامه داد: ما تمام مدارک لازم اعم از استعلام‌های پرواز، مکاتبات، قرارداد و ... را مستند کردیم و با درایت و همکاری تیم حقوقی خیلی خوب باشگاه ذوب‌آهن و تیم ویژه‌ای که برای این پرونده در باشگاه تشکیل دادیم و همچنین همکاران عزیزم در هیئت مدیره وقت و مدیریت شرکت سهامی ذوب‌آهن اصفهان که تاکید به پیگیری از مبادی قانونی داشتند و بنده نیز علم و آگاهی دقیق داشتم، پای این موضوع ایستادم و در فیفا طرح دعوی کردیم که امروز پس از گذشت چندین ماه به لطف خدا یک پیروزی دیپلماتیک برای ورزش ایران رقم خورد.

 

محمدی یادآور شد: درباره پرونده رضا شکاری گفتم پیروزی دیپلماتیک اتفاق افتاد و امروز هم رای علیه رادولوویچ یک پیروزی دیگر برای ذوب‌آهن بود که در سیاست ما در زمان مدیریت و همکاری خوبی که با هیئت مدیره وقت وجود داشت، موجب شد تا امروز یک اتفاق خیلی خوب برای ورزش ایران رقم بخورد.

 

او با اشاره به شکست پرونده‌های ایرانی در فیفا گفت: کمتر دیده‌ایم در پرونده شکایت مربیان و بازیکنان خارجی و پرونده‌هایی که ما مدعی هستیم، در فیفا یا CAS برنده باشیم ولی ما در یک ماه اخیر پرونده باشگاه روبین کازان و رضا شکاری را در دادگاه حکمیت ورزش پیروز شدیم و امروز هم حکم رادولوویچ را از سوی فیفا گرفتیم؛ از همه عزیزانی که در این راستا کمک کردند، تشکرمی‌کنم. همکاران خوبم در هیئت مدیره ذوب به ویژه دکتر عباسی رئیس هیئت مدیره وقت و آقای مهندس یزدی‌زاده و مدیران عالی رتبه ذوب در این اتفاق نقش داشتند. این پیروزی را برای ورزش کشور می‌دانم، نه فقط ذوب‌آهن. همچنین تشکر ویژه از جراید و رسانه‌ها دارم چراکه در بعضی از ادله‌ها از همان مصاحبه‌های ایشان با رسانه‌ها هم برداشت کردیم.

 

مدیرعامل سابق باشگاه ذوب‌آهن در واکنش به افرادی که مانع از بازگشت رادولوویچ به ایران شدند، ابراز کرد: یک تسلیت دپش و جانانه برای کسانی که قصد داشتند موفق نشویم و خواستند با آبروی کشور، باشگاه ذوب‌آهن و هیئت مدیره وقت بازی کنند، دارم.

 

محمدی با اشاره به مبلغ دقیق محکومیت رادولوویچ گفت: مبلغ ۱۶۴ هزار دلار به اضافه ۵ درصد خسارت را رادولوویچ باید به باشگاه ذوب‌آهن پرداخت کند و ۴۸ هزار دلار هم باشگاه ذوب‌آهن باید به ایشان بخاطر تاخیر در پرداختی بدهد. در مجموع، حدود ۱۲۰ هزار دلار ایشان باید به ذوب‌آهن بدهد که تقریبا معادل پولی می‌شود که به ایشان پرداخت کردیم؛ یعنی هیچ ارزی از کشور خارج نشده است.

 

او اضافه کرد: باید یادآور شوم زمانی که حق‌الزحمه رادولوویچ را دادیم، دلار ۱۴-۱۳ هزار تومان بود ولی امروز دلار به ۲۶ هزار تومان هم رسیده است؛ یعنی دو برابر پول او آورده داشته‌ایم. مهم‌تر از همه اینکه چنین رای‌هایی در فیفا، آبروی خیلی خوبی به ورزش ایران و آدم‌های زحمتکش می‌دهد.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو