جاذبه های دیدنی ایرانتنگه کریان

جاذبه های دیدنی ایرانتنگه کریان


منبع: آکاایران

22

1398/4/21

02:27


جاذبه های دیدنی ایرانتنگه کریان

قشم یکی از جزایر معروف ایران و از بزرگترین جزیره های ایران است و در فصل بهار و زمستان یکی از مقاصد اصلی برای گردشگران داخلی و خارجی به شمار می رود. در این مطلب از مجله ی گردشگری آکاایران می خواهیم به یکی جاذبه های بسیار دیدنی این منطقه به نام تنگه کریان در قشم نیز اشاره داشته باشیم.

Related image

تنگه کریان کجاست؟
تنگه کریان منظقه ای دست نخورده و بکر در دل کوه های دولاب قشم می باشد که موقع بارندگی و پس از باران  زیبایی منحصر به فردی در آن به وجود می آید و بدلیل آبگرفتگی چاله های این دره و ارتفاع از سطح زمین، نسیمی که از وسط دره می گذرد هوایی خوش و خنکای خاصی دارد.

از آنجا که با توجه به گرم و خشک بودن منطقه، آب شیرین ذخیره شده ارزش بالایی دارد، این چاهها محل ذخیره آب باران است. این کانال ها و چاههای تنگه کریان، قدمتی باستانی دارند و از زمان های دور برای تامین آب شیرین اهالی این بخش از جزیره مورد استفاده قرار داشته است.

قشم بزرگ ترین جزیره‌ی مسکونی ایران و یکی از زیباترین و با صفاترین مناطق گردشگری سرتاسر ناحیه‌ی جنوب ایران به شمار می‌آید. این شهرستان از مهم‌ترین مناطق استان هرمزگان بوده و دارای تاریخی طولانی است. سابقه حکومت در قشم به پیش از اسلام می‌رسد. امرای قشم با داشتن نیروی زمینی و دریایی حاکمیت خود را حفظ می‌کرده‌اند. چنان‌که در کتب تاریخی آمده، توجه به قشم در دوره ایلخانی مغول‌ها بالا می‌گیرد.

دیدنی های قشم کجارو

با ورود پرتغالی‌ها به خلیج فارس، قشم به‌دست آن‌ها می‌افتد و این استیلا تا قرن یازدهم هجری (دوره صفویان) ادامه می‌یابد. از این هر سه دوره بقایایی به‌ جا مانده که امروزه جزو آثار دیدنی این منطقه محسوب می‌شوند. صادرات شهرستان قشم گونه های ماهی و میگو، صنایع دستی، قایق، لنج و خاک سرخ است.

از آن‌جایی که صید آبزیان در این شهرستان از جایگاه خوبی برخوردار بوده و بیش‌تر مردم این شهرستان ماهی گیر و کارگر معدن خاک سرخ هستند، ماهی، میگو و خاک سرخ مهم‌ترین صادرات منطقه را تشکیل می‌دهند. از مهم‌ترین صنایع دستی مردم شهرستان قشم می توان به لنج سازی، گلابتون دوزی، خوس دوزی، شک دوزی، سوند و حصیربافی، توربافی، گرگور سازی اشاره کرد.

در تنگه کریان جزیره قشم گرگورسازی از دیگر صنایع دستی مردمان جزیره‌ی قشم به شمار می‌آید. گرگور تله‌های سیمی و نیم‌دایره شکلی است که به‌عنوان وسیله اصلی صیدماهیان کف‌زی از آن‌ها استفاده می‌شود و گرگورسازی در حال حاضر به خاطر کمبود و گرانی سیم مخصوص آن که وارداتی است رونق گذشته را ندارد اما در صورت تهیه و تامین سیم آن در آبادی‌های صیادی جزیره‌ قشم ساختن گرگور کم و بیش رواج دارد.

دیدنی های قشم دره ستاره ها

لوازم مورد نیاز برای سفر به تنگه کریان در قشم

- کفش مناسب پیاده روی
- قمقمه آب
- کرم ضد آفتاب
- خوراکی های کم حجم

دیدنی های قشم و بندرعباس

 بهترین زمان سفر به تنگه کریان در قشم
با توجه به این که جزیره قشم در جنوب ایران واقع است و آب و هوا در این منطقه در اغلب اوقات گرم و خشک است، اما برای سفر لازم است بدانید که در بهار و تابستان این جزیره آب و هوای گرمی دارد اما به این دلیل که در تنگه کریان دیوارهای دره از تابش مستقیم آفتاب جلوگیری می کند آزار دهنده نیست ولی در دیگر نقاط جزیره آب و هوا می تواند آزاردهنده باشد. اما در فصل پاییز و زمستان شرایط هوا در این جزیره بسیار مطبوع می شود و می توانید به غیر از تنگه کریان دیگر نقاط قشم را هم به راحتی ببینید.

 

دیدنی های قشم دره ستارگانپزشکی و سلامت جزیره دیدنی های قشم و هرمز دیدنی های قشم دره ستارگان دیدنی های قشم و بندرعباس دیدنی های قشم دره ستاره ها دیدنی های قشم کجارو جاذبه های دیدنی قشم دیدنی های قشم دیدنی های قشم جنگل حرا دیدنی های قشم با تصویر دیدنی های بندرعباس کجارو دیدنی های هرمزگان دیدنی های بندرعباس دیدنی های بندرعباس و قشم جاذبه های دیدنی هرمزگان دیدنی های استان هرمزگان دیدنی های بندرعباس عکس دیدنی های شهر هرمزگان جاذبه های هرمزگان جاذبه های گردشگری استان هرمزگان جاذبه های طبیعی گردشگری استان هرمزگان جاذبه های مذهبی هرمزگان جاذبه های تاریخی هرمزگان جاذبه های تفریحی هرمزگان جاذبه های بندرعباس جاذبه های فین هرمزگان جاذبه های کیش جاذبه های کیش در شب جاذبه های گردشی کیش جاذبه های گردشگری کیش با قیمت جاذبه های تفریحی کیش جاذبه های گردشگری کیش قیمت جاذبه های کیش کجارو جاذبه های کیش و قشم جاذبه های گردشگری کیش با عکس از جاذبه های قشم جاذبه های تفریحی قشم جاذبه های قشم جاذبه های توریستی قشم از جاذبه های قشم در جدول جاذبه های قشم پارک جاذبه های جزیره قشم جاذبه های طبیعی قشم جاذبه های گردشگری قشم تنگه گریان تنگه کریان قشم جاذبه های گردشگری و دیدنی کیش جاذبه های گردشگری و دیدنی مازندران جاذبه های گردشگری و دیدنی اصفهان جاذبه های گردشگری و دیدنی همدان جاذبه های گردشگری و دیدنی تبریز جاذبه های گردشگری و دیدنی دبی جاذبه های گردشگری و دیدنی ایران جاذبه های گردشگری و دیدنی مشهد جاذبه های گردشگری و دیدنی قشم جاذبه های گردشگری و دیدنی کاشان جاذبه های دیدنی تورنتو جاذبه های دیدنی پراگ جاذبه های دیدنی پاریس جاذبه های دیدنی تفلیس جاذبه های دیدنی برلین جاذبه های دیدنی همدان جاذبه های دیدنی استانبول جاذبه های دیدنی رم جاذبه های دیدنی صربستان جاذبه های دیدنی بلگراد دیدنی های کیش و قیمت دیدنی های کیش دیدنی های کیش کاریز دیدنی های کیش و قشم دیدنی های کیش نی نی سایت دیدنی های کیش عکس دیدنی های کیش با قیمت دیدنی های کیش کجارو دیدنی های کیش در شب استان هرمزگان

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو