قیمت خودرو در بازار ترمز برید !

منبع: رکنا

120

1400/5/23

14:21


قیمت خودرو در بازار ترمز برید !

قیمت خودرو در بازار در تیر ماه با افزایش یک درصدی قیمت مواجه شد. افزایشی که بیشتر شامل محصولات داخلی بود. طبق اطلاعات استخراج شده از بازار میانگین قیمت خودرو در نخستین ماه تابستان و در مقایسه با سومین ماه بهار، حدود یک درصد بالا رفته است. در خرداد و نسبت به اردیبهشت هم متوسط رشد قیمت خودرو 2/3 درصد بود، که محاسبات نشان می‌دهد در تیر ماه، سرعت نرخ رشد قیمت خودرو کاهشی بوده است. اطلاعات منتشره نشان می‌ دهد بیشتر خودروهای داخلی در تیر ماه افزایش قیمت داشته‌اند. حال آنکه بخش قابل توجهی از محصولات مونتاژی و وارداتی، کاهش قیمت خودرو را در ماه تحت بررسی و نسبت به خرداد، تجربه کرده‌اند.این اتفاق در خرداد نیز به شکل گسترده‌ تری رخ داد، به نحوی که آمارها نشان می‌داد میانگین قیمت خودرو وارداتی در این ماه و نسبت به اردیبهشت 1/6درصد کاهش داشته است.

به گزارش اقتصادی رکنا، در هفته ای که گذشت روند رشد قیمت خودروها در بازار کند شد. ارزیابی بازار خودروهای پرتیراژ نشان می دهد که روند رشد قیمت ها در سومین هفته مردادماه نسبت به هفته ماقبل کمی فروکش کرده اما این به معنای ترمز بازار نیست و آنطور که فعالان می گویند، بازار همچنان صعودی است.

عوامل نوسان صعودی قیمت خودرو در بازار

اعلام «وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت به مجلس»، «افزایش نرخ دلار» و «اظهارنظرهای جدید در خصوص از سرگیری مذاکرات» از جمله دلایلی است که فعالان بازار خودرو افزایش قیمت در بازار خودرو را به آن نسبت می دهند.

در هفته ای که گذشت بازار خودرو تحرک کمتری نسبت به هفته ماقبل تجربه کرد با این حال خودروهای پرتیراژ از قافله رشد قیمت جانماندند. به گفته فعالان بازار خودرو، مشخص شدن کابینه جدید در آخرین روزهای هفته یکی از دلایلی است که بازار خودرو را دستخوش تغییر کرد.

در لیست وزرای پیشنهادی به مجلس نام علی اکبر محرابیان به عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت به چشم می خورد،‌ هر چند باید منتظر اعلام نظر بهارستان برای تعیین وزیر جدید وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت بود اما فعالان بازار معتقدند، نوع نگاه وزیر صنعت، معدن و تجارت آینده به بازار خودرو می تواند بسیار بر این بازار اثرگذار باشد، با این شرایط انتظار برای مشخص شدن وزیر آینده و برنامه‌های آن یکی از مواردی است که بازار را چشم انتظار نگه داشته است.

فعالان بازار خودرو بر این نکته نیز تاکید می کنند که نوسان نرخ دلار و عبور قیمت دلار از کانال ۲۶ هزار تومان نیز از جمله عواملی است بر بازار خودرو اثرگذار بوده است.

پیشروی طالبان در افغانستان و اظهار نظرهای جدید در مورد حواشی مذاکرات و شنیده های مطرح شده در خصوص احیای برجام از جمله عواملی هستند که این روزها بازار دلار را تحت تاثیر قرار داده اند. عواملی که موجب شدند تا بازار خودرو نیز که وابستگی بسیاری به نرخ دلار دارد رشد قیمت را تجربه کند.

روند بازار خودرو

ارزیابی بازار خودرو نشان دهنده آن است که سومین هفته مردادماه که در آخرین روزهای آن، کابینه جدید به مجلس معرفی شد پرونده خودروهای داخلی با نوسان کمی بیش از ۲ درصد بسته شد. به گفته فعالان بازار خودرو در این هفته بازار رشد ۱ تا ۵ میلیونی تومانی را شاهد بود و برخی از خودروهای نیز تغییر قیمتی نداشتند. ارزیابی بازار خودرو نشان دهنده آن است که بیشترین رشد قیمت در سومین هفته مرداد ماه به پژو «۲۰۶ صندقدار» و «سمند LX» رسیده است. بطوریکه «سمند LX» این هفته افزایش ۵ میلیونی قیمت را تجربه کرد و «۲۰۶ صندقدار» هم رشد ۴ میلیونی داشت. در میان خودروهای پرتیراژ در این هفته «۲۰۶ تیپ ۵» تغییر قیمتی نداشت.

قیمت کوییک در بازار خودرو

با توجه به وضعیت بازار این سوال مطرح می شود که خانواده «کوییک» این هفته در میان محصولات سایپا چه روندی داشته اند؟ براساس ارزیابی بازار، کوییک معمولی هفته سپری شده را با رشد ۲.۵ میلیونی قیمت پشت سر گذاشت و قیمت آن به ۱۶۳.۵ میلیون تومان رسید و «کوییک R » نیز در این مدت رشد ۲.۵ تومانی در بازار داشت و ۱۶۹.۵ میلیون تومان در بازار قیمت گذاری شد.

قیمت «شاهین» در بازار خودرو

از دیگر محصولات سایپا می توان به خودرو «شاهین» اشاره کرد که اواخر سال گذشته به تعداد محدود و به صورت نمادین به خریداران این خودرو تحویل شد. شرکت سایپا در آن زمان قیمت ۲۶۸ میلیون تومان را برای این خودرو تعیین کرد، اما براساس قیمت های جدید اعلامی از سوی شرکت های خودروساز قیمت کارخانه ای شاهین به ۲۹۱ میلیون تومان رسید و رشدی ۲۳ میلیون تومانی را تجربه کرد.

به گفته فعالان بازار خودرو هر چند این خودرو به صورت محدود در بازار عرضه شده و اندک شماری از آنها از رهن کارخانه خارج شده اند با این شرایط می توان گفت در حال حاضر این خودرو در بازار ۳۵۳ تا ۳۶۰ میلیون تومان قیمت گذاری می شود، اما با توجه به اینکه هنوز سند شاهین در رهن است و بسیاری تمایل به خرید و فروش های متفرقه ندارند نمی توان قیمت قطعی این خودرو را اعلام کرد.

قیمت محصولات پژو در بازار

خانواده «پژو ۲۰۶» نیز هفته گذشته را در بازار با رشد ۲ تا ۴ میلیون تومانی به پایان رساندند. براساس ارزیابی های صورت گرفته «۲۰۶ تیپ ۲» در بازار ۲۳۴ میلیون تومان قیمت گذاری شد و رشد ۲ میلیونی را ثبت کرد. از سوی دیگر «تیپ ۵ این خودرو» نیز در هفته سپری شده بدون تغییر ۲۷۵ میلیون تومان در بازار عرضه شد. «پژو ۲۰۶ صندوقدار» دیگر محصول خانواده ۲۰۶ نیز در هفته سپری شده رشدی ۴ میلیونی را تجربه کرد و قیمت آن به ۲۷۰ میلیون تومان رسید.

قیمت خانواده سمند در بازار

ارزیابی بازار محصولات ایران خودرو نشان دهنده آن است که «سمند lx با موتورEF۷ » همانند هفته سپری شده را با رشد قیمت ۴ میلیونی در بازار به پایان رساند و در مدت زمان مورد بررسی با قیمت ۲۵۲ میلیون تومان در بازار عرضه شد. «سمندlx» نیز با رشد ۵ میلیونی در بازار با قیمت ۲۲۵ میلیون تومان قیمت خورد و «سورن» هم رشد ۳ میلیونی قیمت را در دوره زمانی مورد بررسی تجربه کرد و در بازار ۲۵۸ میلیون تومان قیمت گذاری شد.

آیا این خبر مفید بود؟

مطالب مشابه