لورنزو پلگرینی؛ کاپیتان و مرد اول آ اس رم/ ایستگاه تاکتیک

لورنزو پلگرینی؛ کاپیتان و مرد اول آ اس رم/ ایستگاه تاکتیک


منبع: طرفداری

14

1400/7/21

15:07


لورنزو پلگرینی؛ کاپیتان و مرد اول آ اس رم/ ایستگاه تاکتیک

یادداشت امروز به لورنزو پلگرینی، هافبک کمتر دیده شده آ اس رم اختصاص دارد

اغراق نیست اگر بگوییم رم زمان مربی گری لوچیانو اسپالتی یکی از بهترین خطوط هافبک در اروپا را داشت. حضور همزمان ده روسی، استروتمن، ناینگولان و میرالم پیانیچ استحکام و توازن خوبی در میانه زمین جالوروسی به وجود آورده بود. به مرور زمان این خط هافبک گسسته، و نقطه قوت آ اس رم تبدیل به نقطه ضعف شد.

طرفداری| علاوه بر معضل هافبک دفاعی، نبود یک هافبک خوش فکر و طراح  نیز یکی از مشکلات رم بوده است. میرالم پیانیچ در فصل 16-2015 مسابقات سری آ توانست 12 پاس گل برای هم تیمی هایش بفرستد. آماری که تاکنون توسط هیچ کدام از هافبک های آ اس رم تکرار نشده و باشگاه ایتالیایی نتوانست بازیسازی با کیفیت او را جایگزین کند. رشد و تثبیت لورنزو پلگرینی می تواند  خبر خوشحال کننده ای برای طرفداران جالوروسی باشد. بعد از مدت ها بازیکنی پیدا شده که می تواند جای خالی میرالم را پر کند.

معرفی

لورنزوی 25 ساله متولد شهر رم است و از 7 سالگی سابقه پوشیدن  پیراهن زرد و قرمز ها را دارد. در سنین پایین تر او به عنوان یک مهاجم نوک و دفاع میانی نیز بازی کرده و در انتها به پست هافبک منتقل شده است. او در زمان مربی گری رودی گارسیا اولین حضور خود را در تیم بزرگسالان رم تجربه کرد و در انتهای فصل 15-2014 با مبلغ 1.25 میلیون یورو و تعیین بندبازخرید 10 میلیون یورویی به ساسولو منتقل شد.

لورنزو پلگرینی و دومنیکو براردی در پیراهن ساسولو

دوران حضور او در ساسولو 2 فصل طول کشید. پلگرینی زیر نظر اوزه بیو دی فرانچسکو (مربی وقت ساسولو) بازی های خوبی به نمایش گذاشت. بعد از جدایی اسپالتی در پایان فصل 17-2016، رم بندفسخ دی فرانچسکو و بند بازخرید پلگرینی را فعال کرد تا استاد و شاگردِ ساسولو، این بار در پایتخت ایتالیا به همکاری با یکدیگر ادامه دهند. 

شروع مجدد پلگرینی در رم چندان جالب نبود و او زیر نظر دی فرا / رانیری درخشش خاصی نداشت. بازی های معمولی در کنار مصدومیت ها، اجازه نداد تا جوان ایتالیایی تمام پتانسیل خود را نشان دهد. از زمان حضور فونسکا، پلگرینی نقش پررنگ تری در ترکیب رم یافت تا جایی که امروز او را مهره ای کلیدی برای جالوروسی می دانیم.

 

سبک بازی 

پلگرینی از زمان حضور در ساسولو نقش های مختلفی را پذیرفته است. دی فرانچسکو در ساسولو از ترکیب 433 استفاده می کرد و لورنزو به عنوان یک هافبک شماره 8 به کار گرفته شد. حضور در پیوت و پست 10 ترکیب 4231، همچنین هافبک میانی و پشت مهاجم در ترکیب 3421  فونسکا نیز از دیگر تجربیات او به شمار می رود.

 

دقایق بازی پلگرینی بر اساس پست / فصل 18-2017

دقایق بازی پلگرینی بر اساس پست / فصل 19-2018

به صورت کلی او یک هافبک میانی با توانایی هجومی بالاست که مربیان ترجیح می دهند از آن ها به عنوان یک شماره 10 بازی بگیرند. پل پوگبا و یحیی توره نمونه مناسبی از این گونه هافبک ها می باشند. توانایی پلگرینی در جایگیری و پیدا کردن فضای بین خطوط، بازی سازی، ارسال پاس نهایی و همچنین اضافه شدن از عقب برای گلزنی از او یک هافبک تهاجمی با کیفیت می سازد.

مقایسه فعالیت های کوین دی بروینه و لورنزو پلگرینی بر اساس منطقه (زون) بازی

همانگونه که می بینید هر دوی این هافبک ها در سمت راست بیشترین فعالیت را داشته اند. جایی که می توانند با پای تخصصیشان شوت بزنند یا با کات درون پا سانترهای با کیفیتی داشته باشند.

نمودار خلق موقعیت که از سال 2017 تا 2020 را در بر می گیرد

نمودار بالا، مقایسه ای است بین هافبک های اروپایی و کیفیت و کمیت موقعیت های ساخته شده توسط آن ها را بررسی می کند. خط عمودی، میانگین گل مورد انتظار یا XG موقعیت های خلق شده  و خط افقی تعداد موقعیت ها را نشان می دهد.

همان طور که در تصویر می بینید، پلگرینی در هر بازی به صورت میانگین 2.7 موقعیت منجر به شوتزنی خلق می کند که هر موقعیت به طور میانگین 0.11 شانس گلزنی دارد. در مقایسه با دی بروینه، هافبک بلژیکی 3.6 موقعیت در هر بازی با میانگین 0.12 ایجاد می کند. پلگرینی جزو هافبک های تاپ اروپا در این زمینه می باشد که هر دو پارامتر گفته شده را با هم دارد.

موقعیت ها و پاس گل های ساخته شده توسط پلگرینی / بازه زمانی 2017-2020

 

امضای آقای خاص

ژوزه مورینیو در دوران مربیگری اش هدایت هافبک های تراز اولی را برعهده داشته است. اگر بخواهیم بازیکنان هم پست پلگرینی را بررسی کنیم، نام فرانک لمپارد، وسلی اسنایدر و مسوت اوزیل به چشم می خورد. سه هافبکی که دوران موفقی زیر نظر مربی پرتغالی گذراندند.

سخت گیری های ژوزه شاید مورد پسند خیلی ها نباشد، اما  بازیکن های باکیفیتی تولید می کند. حضور مورینیو تاثیر قابل توجهی بر پلگرینی گذاشته و او را به فرم خوبی رسانده؛ به گونه ای که هافبک ایتالیایی در 10 بازی این فصل خود برای رم در همه رقابت ها موفق به ثبت 7 گل و 2 پاس گل شده است. 

حضور در تیم ملی

مصدومیت به پلگرینی اجازه نداد تا آتزوری را در یورو 2020 همراهی کند. مانچینی از متئو پسینا به عنوان آلترناتیو بارلا استفاده کرد و در یکی دو بازی از کریستانته برای برگرداندن نتیجه کمک گرفت! مسلما حضور پلگرینی دست مانچو را در چینش ترکیب ایتالیا بازتر خواهد کرد و او می تواند وراتی و بارلا را برای حضور در ترکیب اصلی به چالش بکشد. 

 

تمدید قرارداد

علی رغم توجهاتی که از سوی دیگر باشگاه ها وجود داشت، پلگرینی قرارداد خود را تا سال 2026 تمدید کرد تا بعد از دروسی و فلورنزی، یک رومانیستای دیگر بستن بازوبند کاپیتانی را برعهده بگیرد. او سن مناسب و سال های قابل توجهی را در پیش رودارد که اگر بتواند آن را به خوبی مدیریت کند و متوقف نشود، تبدیل به یکی از بهترین هافبک های پست خود خواهد شد.

 

تمام گل های لورنتزو پلگرینی برای آ اس رم در فصل جاری (2021/22)

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو