سیستم VAR در آسیا با تمام دنیا فرق دارد؛ کمک داور ویدیویی نامرئی!

منبع: طرفداری

8

1400/7/21

16:26


سیستم VAR در آسیا با تمام دنیا فرق دارد؛ کمک داور ویدیویی نامرئی!

مدل استفاده کنفدراسیون فوتبال آسیا از سیستم کمک داور ویدیویی در رقابت های مقدماتی جام جهانی، عجیب است...

مدل استفاده کنفدراسیون فوتبال آسیا از VAR با آنچه در دنیا دیده ایم، فرق دارد و به همین دلیل برخی تغییر تصمیم های داوران کمیک شده است، درست مثل برگرداندن شجاع خلیل زاده اخراجی به زمین یا رد کردن گل امارات با خنده های ساتو، داور ژاپنی که وقتی با دست مرکز زمین را به نشانه پایان بازی نشان داد، بازیکن اماراتی تصور کرد گلش را پذیرفته و شادی گل راه انداخت تا داور را به خنده وا دارد!

به گزارش طرفداری، شب گذشته تیم های امارات و عراق به مصاف هم رفتند و این بازی با نتیجه 2-2 به پایان رسید و این در حالی بود که تیم ملی امارات در لحظه آخر به گل رسید و به نظر می رسید توپ از خط دروازه عراق رد شده است اما داور با توجه به مکالماتش با اتاق VAR گل را قبول نکرد و در چنین صحنه دشواری تصمیم نهایی را اتاق VAR گرفت.

یکی از نکات عجیب رقابت های مقدماتی جام جهانی استفاده دل بخواهی از سیستم کمک داوری ویدیویی است چرا که این قضیه تیم ها را در شرایط برابر قرار نمی دهد برای مثال همین دیروز در بازی ایران و کره چندین صحنه نیاز به بازبینی جدی داشت اما واری در کار نبود و این در حالی است که در برخی از بازی ها صحنه های این چنینی برای بازبینی به VAR می رود و نظر داور عوض می شود.

صحنه جنجالی بازی امارات و عراق که داور روی این صحنه گل امارات را رد کرد

از استفاده دلخواه و نصفه نیمه سیستم کمک داور ویدیویی در بازی ها بگذریم، به نحوه به کارگیری آن در بازی ها می رسیم. با توجه به تعاریفی که از سیستم کمک داور ویدیویی شده  این سازوکار نقش مشاوره ای برای داور دارد و این داور است که در نهایت تصمیم نهایی را می گیرد البته در صحنه هایی که نیاز به بحث نباشد و از پیچیدگی زیادی هم برخوردار نباشد، داور به نوعی درصد مشارکت اتاق VAR را افزایش می دهد و برای بازبینی شخصا سراغ مانیتور مخصوص نمی رود اما نکته عجیب در بازی های آسیایی این است که داوران حتی در پیچیده ترین صحنه ها هم به مانیتور مراجعه نمی کنند و ظاهرا اصلا مانیتوری وجود ندارد و این اتفاق دایره اختیارات داور را محدود می کند و خود داور تصمیم نهایی را نمی گیرد و این در حالی است که  در تمام دنیا غیر از قاره آسیا، VAR تنها نقش مشاوره ای دارد و همانند همیشه تصمیم نهایی را داور مسابقه می گیرد. داور مسابقه حق دارد هر تصمیمی را که به نظرش صحیح می آید، اتخاذ کند حتی اگر این تصمیم خلاف چیزی باشد که VAR می گوید.

در بازی شب گذشته هم توقع می رفت داور حداقل در صورت وجود مانیتور به آن مراجعه کند و در مجموع این نوع استفاده از سیستم کمک داور ویدیویی با قوانینی که برای این سازوکار تعریف شده، تفاوت دارد...

همان طور که در بازی های اروپایی می بینید، اگر در اتاق VAR کمک داوران ویدیویی متوجه اتفاقی شوند که از چشم داور دور مانده، در گوشی به او اطلاع می دهند و داور با مراجعه به نمایشگر کنار زمین صحنه را می بیند و تصمیم نهایی را می گیرد اما این جا خبری از نمایشگر نیست و اقتدار داور در تمام لحظه ها زیر سئوال است.

 

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو